خدمتکار زن سری‌لانکایی در عربستان اعدام شد

به روز شده:  14:10 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

خبرنگار بی بی سی در سری‌لانکا می‌گوید شواهد نشان می‌دهد که خدمتکار زن اعدام شده در زمانی که متهم به ارتکاب قتل شده بود، تنها ۱۷ سال داشت

دولت سری‌لانکا گفته است که یک شهروند این کشور در عربستان اعدام شده است.

این خدمتکار خانگی که نامش ریزان نافیک اعلام شده، به کشتن یک نوزاد پسر چهار ماهه در سال ۲۰۰۵ متهم شده بود، اتهامی که او آن را رد می‌کرد.

دولت سری‌لانکا اقدام دولت عربستان در اعدام شهروند این کشور را محکوم کرده است.

خبرنگار بی بی سی در سری‌لانکا می‌گوید شواهد نشان می‌دهد که این خدمتکار در زمانی که متهم به ارتکاب قتل شده بود، تنها ۱۷ سال داشت.

در صورتی که این امر صحت داشته باشد، عربستان با اعدام او، کنوانسیون‌ بین‌المللی حقوق کودکان را نقض کرده است.

طبق پیمان‌نامه حقوق کودکان، مجازات اعدام یا حبس ابد بدون امکان آزادی، نباید در مورد جرم‌هایی که اشخاص زیر ۱۸ سال مرتکب می‌شوند، اعمال شود.

امروز مجلس سری‌لانکا یک دقیقه برای احترام به خانم نافیک سکوت کرد.

یک نماینده مجلس سری‌لانکا که برای آزادی این خدمتکار زن تلاش می‌کرد، دولت عربستان سعودی‌ را "دیکتاتورهایی" خوانده که تنها آسیایی‌ها و آفریقایی‌ها را اعدام می‌کنند و هرگز شهروندان اروپا و آمریکا را اعدام نخواهند کرد.

مادر و پدر ریزان نافیک بارها از پادشاه عربستان خواهان عفو فرزندشان شده بودند.

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های حقوق بشری از نحوه عملکرد دولت عربستان در قبال این پرونده، انتقاد کرده‌اند.

فعالانی که برای خانم نافیک تلاش می‌کردند، گفته‌اند در زمانی که او به اتهامات خود اعتراف کرده، مشکلات جدی در ترجمه سخنان او وجود داشته است.

آنها می‌گویند این فرد همچنین در بسیاری از موارد به وکیل خود دسترسی نداشته است.

عربستان سعودی هنوز اظهارنظری در این باره نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.