جو بايدن: اوباما در مورد کنترل اسلحه مصمم است

به روز شده:  23:55 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و معاونش جو بایدن

قرار است کاخ سفید کمی پس از مراسم تحلیف آقای اوباما در ۲۱ ژانویه، پیشنهاد خود را به کنگره بفرستد اما حامیان مالکیت سلاح قصد دارند به نشان اعتراض یک روز را به حمایت از این مسئله اختصاص دهند

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا قبل از آغاز مذاکره با کنگره این کشور درباره قوانین کنترل سلاح در آمریکا گفت باراک اوباما مصمم است جلوی خشونتهای مربوط به استفاده از اسلحه را بگیرد.

آقای بایدن روز چهارشنبه (نهم ژانویه - ۲۰ دی) گفت که اگر لازم شود رئیس جمهوری در این رابطه فرمان اجرایی صادر خواهد کرد.

سخنان آقای بایدن در حالی مطرح می شود که اندرو کومو، فرماندار نیویورک پیشنهاد کرده است استفاده از سلاحهای نیمه خودکار ممنوع شود.

اقدامات علیه استفاده از این نوع سلاحها یک ماه پس از تیراندازی در شهر نیوتاون ایالت کانتیکت آمریکا صورت می گیرد که در آن ۲۰ کودک و شش بزرگسال جان خود را از دست دادند.

"رئیس جمهوری اقدام خواهد کرد"

در همین حال، کنترل اسلحه مسئله ای است اختلاف برانگیز در کنگره آمریکا اما آقای بایدن هشدار داده که اگر لازم باشد و کنگره همکاری نکند، رئیس جمهوری مستقلا اقدام می کند.

آقای بایدن گفت که او و رئیس جمهوری مشتاق‌اند نظر کنگره را برای پیدا کردن یک راه حل بدانند.

او گفت: "ما اینجا جمع شده ایم تا برای مشکلی که به اقدام سریع و اضطراری احتیاج دارد راه حلی پیدا کنیم. من و رئیس جمهوری مصمم هستیم کاری در این باره انجام دهیم. برای گرفتن عکس یا صرفا سخن گفتن دور هم نیامده ایم، بلکه مجدانه مشتاقیم بدانیم که در این باره نظر شما چیست و در عمل چه می توان کرد."

آقای بایدن افزود: "همانطور که رئیس جمهوری گفته است اگر عملکرد ما باعث شود که فقط جان یک نفر حفظ شود ارزشش را دارد. اما من مطمئنم که اگر مسئولانه عمل کنیم می توانیم بر امنیت میلیونها نفر از مردم آمریکا تاثیر بگذاریم و هزاران نفر را از خطر دور کنیم."

آقای بایدن گفت که قصد دارد به نظر کسانی که از آزادی های مربوط به مالکیت انواع اسلحه حمایت می کنند گوش دهد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت "باید بدانید که فردا از حامیان مالکیت سلاح و انجمن ملی اسلحه دعوت کرده ام تا در این مذاکره شرکت کنند. می خواهم جامعه آمریکا بداند که ما مسئول هستیم با همه ارتباط برقرار کنیم؛ از تمامی حزبها و تمامی جریانهای سیاسی."

آقای بایدن مشخص نکرد که چه اقداماتی دقیقا انجام خواهد گرفت.

قرار است کاخ سفید کمی پس از مراسم تحلیف آقای اوباما در ۲۱ ژانویه، پیشنهاد خود را به کنگره بفرستد اما حامیان مالکیت سلاح قصد دارند به نشان اعتراض یک روز را به حمایت از این مسئله اختصاص دهند.

آنها از حامیان خواهند خواست تا در این روز از مغازه های فروش اسلحه و نمایشگاههای سلاح دیدار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.