دادگاه عالی ونزوئلا: چاوز می تواند دیرتر قسم یاد کند

به روز شده:  23:02 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391
هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا

مقامات دولتی ونزوئلا گفته‌اند که آقای چاوز که ۵۸ سال سن دارد، پس از آخرین عمل جراحی در کوبا دچار عفونت شدید ریه شده است

دادگاه عالی ونزوئلا، بالاترین مرجع قضایی این کشور، با صدور حکمی اعلام کرده است تاخیر هوگو چاوز، رئیس جمهوری برای ادای سوگند مغایر قانون نیست.

لویسا استیا مورالس، رئیس دادگاه عالی ونزوئلا، روز چهارشنبه نهم ژانویه (۲۰ دی) گفت: "معقولانه نخواهد بود اگر غیبت درمانی آقای چاوز را غیبت غیرموجه تصور کنیم."

خانم مورالس تاکید کرد بنابر "متن قانون اساسی" هوگو چاوز می تواند سوگند دور جدید ریاست جمهوری را دیرتر ادا کند اما به آن خاطر که او یک بار دیگر به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شده، بنابراین دوره جدید ریاست او بر دولت می تواند ادامه دوره قبلی اش لحاظ شود.

روز گذشته، مجمع ملی ونزوئلا در پی یک رای گیری به آقای چاوز اطمینان داد که هر آنقدر لازم است برای درمان سرطانش زمان خواهد داشت.

این در حالی است که مخالفان دولت می گویند غیبت آقای چاوز در مراسم روز تحلیف که قرار بود روز دهم ژانویه برگزار شود، به "لحاظ قانونی" ماندن او در پست رئیس جمهوری را با چالش روبرو می کند.

دولت اما پافشاری می کند که مراسم تحلیف فقط یک امر تشریفاتی برای رهبر کنونی است.

پیشتر دیوسدادو کبیو رئیس مجمع ملی (پارلمان) با اعلام خبر تعلیق مراسم سوگند در جمع قانونگذاران گفته بود آقای چاوز در تاریخی دیرتر سوگند یاد خواهد کرد.

او نامه ای از نیکولاس مادورو معاون رئیس جمهور را چنین قرائت کرد: "براساس توصیه تیم پزشکی او، دوره نقاهت از دهم ژانویه فراتر خواهد رفت و بنابراین او قادر نخواهد بود در این تاریخ در مجمع ملی حاضر شود."

گزارش‌ها در چند روز اخیر حاکیست که درمان آقای چاوز در کوبا طولانی شده و در روند بهبود او مشکلاتی پیش آمده است.

این چهارمین بار است که آقای چاوز از زمان تشخیص سرطانی که گفته می شود در ناحیه حفره لگن او رشد کرده، برای درمان به هاوانا سفر کرده است.

مقامات دولتی ونزوئلا گفته‌اند که آقای چاوز که ۵۸ سال سن دارد، پس از آخرین عمل جراحی در کوبا دچار عفونت شدید ریه شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.