برف و بوران کم سابقه در خاورمیانه قربانی گرفت

به روز شده:  16:47 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژانويه 2013 - 21 دی 1391
بیت المقدس

بارش برف شهر بیت المقدس را سفید پوش کرده و مدارس را به تعطیلی کشانده است

برف و بوران کم سابقه در مناطقی از خاورمیانه تلفات و خساراتی برجای گذاشته است.

توفان شدید و بارش برف سنگین در برخی مناطق خاورمیانه از جمله بخش های وسیعی از اردن و اسرائیل، باعث قطع برق هزاران خانه مسکونی شده، رفت و آمد شهری را مختل کرده و مدارس را به تعطیلی کشانده است.

بارش برف در روز پنجشنبه، ٢١ دی (١٠ ژانویه)، شهر بیت المقدس را سفید پوش کرد و حمل و نقل شهری را با دشواری مواجه ساخت. مقامات شهر از مردم خواسته اند به دلیل مسدود شدن بسیاری از خیابان ها، از خودروهای شخصی استفاده نکنند.

خبرگزاری فرانسه میزان بارش برف در بیت المقدس را ده سانتیمتر گزارش کرده و نوشته است که تپه‌های این شهر معمولا گرمسیری به ارتفاعات مناسب برای اسکی در کشورهای اروپایی شباهت یافته است.

در برخی دیگر از مناطق خاورمیانه، توفان و ریزش شدید باران باعث جاری شدن سیل شده و قربانیانی نیز گرفته است.

سیل در لبنان یک نوزاد را با خود برد و در کرانه باختری رود اردن هم چهار نفر در اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست دادند.

دمشق

خبرگزاری دولتی سوریه هم ریزش برف در برخی مناطق این کشور را گزارش کرده است

پلیس اردن گفته است که برف و بوران بسیاری از خیابان های امان، پایتخت، و چند شهر دیگر را بسته است.

مقامات مصری گزارش کرده اند که مینی بوس حامل تعدادی جهانگرد فرانسوی هنگام عبور از جاده های یخ بسته مناطق کوهستانی شبه جزیره سینا دچار حادثه شد و پنج تن از سرنشینان این مینی بوس زخمی شدند.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - هم گزارش هایی از ریزش برف در نقاط مختلف این کشور را همراه با تصاویری از خیابان های پوشیده از برف در پایتخت منتشر کرده است.

با توجه به شرایط داخلی سوریه، از جمله ویرانی خانه های مسکونی در مناطق جنگی، آواره شدن ساکنان شماری از شهرها و کمبود شدید مواد سوختی و غذا باعث نگرانی درباره وضعیت مردم این کشور شده است.

سرما و ریزش برف و باران بر مشکلات هزاران تن از آوارگان جنگ داخلی سوریه هم افزوده است که در اردوگاه های آوارگان در شمال اردن، در مرزهای ترکیه و لبنان اسکان یافته اند.

به گفته کارشناسان، کاهش دمای هوا و میزان ریزش برف در بسیاری از مناطق خاورمیانه طی بیش از یک دهه اخیر سابقه نداشته است.

در سال ١٩٩١، این منطقه گرفتار موج سرما شد که با برف سنگین همراه بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.