ابراز اطمینان کرزی از حصول توافق امنیتی با آمریکا

به روز شده:  02:56 گرينويچ - جمعه 11 ژانويه 2013 - 22 دی 1391

به گفته پانه تا، دو کشور به فصل آخر تلاش برای برقرار کردن حاکمیت ملی در افغانستان رسیده اند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار از وزارت دفاع ایالات متحده گفت اطمینان دارد در طی دیدار سه روزه اش از واشنگتن درباره ساز و کار امنیتی دو جانبه با آمریکا به توافق خواهد رسید.

آقای کرزی که پنجشنبه با لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا دیدار کرد، گفت کشورش به زودی خواهد توانست امنیت خود را برقرار کند.

آقای کرزی که برای گفت و گو درباره توافقنامه امنیتی دوجانبه به واشنگتن سفر کرده، قرار است جمعه با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار کند.

لئون پانه تا نیز در این دیدار گفت واشنگتن و کابل به "فصل آخر" تلاش های خود برای برقراری حاکمیت ملی و امنیت در این کشور رسیده اند.

به گفته آقای پانه تا، پیوند ایجاد شده میان آمریکا و افغانستان شکسته نخواهد شد.

همزمان با سفر آقای کرزی به واشنگتن، آمریکا سه شنبه اعلام کرد که امکان خروج همه نیروهای نظامی خود را از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ بررسی خواهد کرد.

آقای اوباما قصد دارد بخش عمده ای از ۶۶ هزار نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان را تا پایان سال آینده از این کشور خارج کند.

پیش از این بعضی از مقام های آمریکایی گفته بودند که خواهان ادامه حضور سه هزار تا نه هزار نظامی ایالات متحده در افغانستان پس از پایان عملیات رزمی در این کشور هستند.

حامد کرزی تاکنون از امضای توافق امنیتی بلند مدت با آمریکا به خاطر نگرانی از نقض حاکمیت ملی افغانستان خودداری کرده است.

او با اعطای مصونیت قضایی به نظامیان آمریکایی مخالف و از بازداشت شهروندان افغان در بازداشتگاه های نظامی ایالات متحده در خاک کشورش ناخرسند است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.