ایران: دولت آمریکا باید در مورد ماموریت لوینسون در ایران توضیح دهد

به روز شده:  11:20 گرينويچ - جمعه 11 ژانويه 2013 - 22 دی 1391
لوینسون

خانواده رابرت لوینسون معتقدند که او در سفر به جزیره کیش ناپدید شد

ایران اتهام ارتباط تشکیلات اطلاعاتی این کشور با تهیه و ارسال نوار ویدیوئی و تصاویر یک شهروند ناپدید شده آمریکایی را رد کرده است.

چند روز پیش، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که مقام های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در تهیه و ارسال نوار ویدیوئی و تصاویری از رابرت لوینسون برای خانواده این شهروند آمریکایی دست داشته اند. این تصاویر اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی برای خانواده لوینسون ایمیل شده بود.

روز جمعه، ۲۲ دی (۱۱ ژانویه)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - نوشت که دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در واکنش به انعکاس این گزارش در رسانه های خبری آمریکایی، اطلاعیه ای صادر کرده و ارتباط ایران با ناپدید شدن آقای لوینسون را تکذیب کرده است.

در این اطلاعیه آمده است که "نتیجه تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که آقای لوینسون در ایران نیست و کوچکترین مدرک یا قرینه‌ای یافت نشده که تایید کننده حضور او در ایران باشد."

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، با اشاره به اینکه رابرت لوینسون از کارمندان سابق اف بی آی - پلیس فدرال آمریکا - بوده، افزوده است که "دولت ایران حتی‌المقدور به خانواده مامور سابق اف‌بی‌آی برای یافتن وی مساعدت کرده و امکان سفر و اقامت خانواده وی را به ایران فراهم آورده است."

خانواده رابرت لوینسون و برخی منابع آمریکایی معتقدند که آقای لوینسون، که پس از کناره گیری از اف‌بی‌آی، به عنوان کارآگاه خصوصی فعالیت داشت، در جریان تحقیق پیرامون قاچاق سیگار در سال ۲۰۰۷ به منطقه آزاد کیش سفر کرد و پس از آن، خبری از او در دست نیست.

مقامات جمهوری اسلامی همواره از حضور آقای لوینسون در جزیره کیش یا هر نقطه دیگری از خاک ایران اظهار بی‌اطلاعی کرده اند.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در بخشی از اطلاعیه خود، رابرت لوینسون را همچنان مامور دولت آمریکا قلمداد کرده و گفته است: "لازم به ذکر است که یافتن مامور اف‌بی‌آی که به یک منطقه آزاد ایران سفر کرده بود از نظر دولت ایران هم دارای اهمیت بسیاری است."

تصاویر لوینسون

این اطلاعیه تلویحا سفر رابرت لوینسون به کیش را ماموریتی از سوی نهادهای دولتی آمریکا دانسته و افزوده است: "در صورت سفر او به کیش، دولت آمریکا باید توضیح دهد که چرا مامور مذکور را به ایران اعزام کرده و هدف از ماموریت وی چه بوده است؟

خبرگزاری ایرنا رسانه های آمریکایی را متهم کرده است که با انتشار گزارش مربوط به احتمال دست داشتن دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در تهیه و ارسال نوار ویدیوئی و تصاویری از رابرت لوینسون برای خانواده اش، علیه ایران "جو سازی" کرده اند.

تصاویر مرموز

چند روز پیش، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که برخی از مقام های اطلاعاتی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده اند که نوار ویدیوئی و عکس هایی از رابرت لوینسون که در اواخر سال ۲۰۱۰ در اختیار خانواده او قرار گرفت، توسط تشکیلات اطلاعاتی ایران تهیه شده بود.

نوار ویدیوئی رابرت لوینسون قبلا انتشار یافته بود اما عکس های او که اخیرا منتشر شده، این شهروند آمریکایی را با موی آشفته و ریش بلند نشان می دهد که لباسی شبیه به اونیفورم نارنجی رنگ زندانیان گوانتانامو بر تن دارد.

همسر و پسر لوینسون در سفارت سوئیس در تهران

نمایندگی ایران در سازمان ملل تسهیلات سفر خانواده لوینسون به تهران را یادآور شده است

به نوشته آسوشیتدپرس، این تصاویر و نوار ویدیوئی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۰ توسط منبعی ناشناس از یک کافه اینترنتی در پاکستان برای خانواده لوینسون ایمیل شده بود اما اعضای خانواده تا کنون از انتشار عکس‌ها خودداری کرده بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در سال ۲۰۱۱، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ظاهرا با توجه به تاکید مکرر مقامات ایران که از سفر رابرت لوینسون به این کشور ابراز بی اطلاعی می کردند و همچنین براساس مذاکرات محرمانه‌ای که با ایرانیان صورت گرفته بود، در بیانیه‌ای اظهار داشت که آقای لوینسون در محلی در جنوب آسیا نگهداری می شود.

این اظهارات به معنی آن بود که احتمال دارد گروه های تروریستی یا سازمان‌های جنایتکار این شهروند آمریکایی را ربوده و در نقطه ای در افغانستان یا پاکستان در اسارت خود داشته باشند.

به نوشته آسوشیتدپرس، دو سال پس از ارسال نوار ویدیوئی و عکس های آقای لوینسون، مقامات اطلاعاتی آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که نهادهای اطلاعاتی ایران "تقریبا به طور یقین" در تهیه و ارسال نوار ویدیوئی ۵۴ ثانیه ای و عکس های او دست داشته اند.

این نتیجه گیری بر این نظر مبتنی است که مهارت به کار رفته در تهیه و ارسال این مدارک تنها در دسترس دستگاه‌های اطلاعاتی حرفه ای است.

در عین حال، این موضوع نیز مطرح شده که در صورتی که حکومت ایران مسئول ربودن و زندانی کردن رابرت لوینسون باشد، چه انگیزه و هدفی را از این اقدام دنبال می کند.

جمهوری اسلامی در گذشته به بازداشت علنی و زندانی کردن شهروندان خارجی از جمله آمریکاییان مبادرت کرده و گاه گفته شده است که هدف از این اقدامات، دریافت امتیازاتی در قبال آزادی آنان بوده است.

در مورد رابرت لوینسون، به نوشته آسوشیتدپرس، ماموران ایران حتی در مذاکرات محرمانه با آمریکاییان تاکید کرده‌اند که این شهروند آمریکایی در ایران نیست و در مواردی حتی وعده داده اند برای یافتن محل اختفای او در خارج از خاک ایران تلاش کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.