زیر دریایی اتمی آمریکا در خلیج فارس با 'شناور ناشناس' برخورد کرد

به روز شده:  13:00 گرينويچ - جمعه 11 ژانويه 2013 - 22 دی 1391
زیردریایی جکسون ویل

یکی از پریسکوپ‌های زیردریایی جکسون‌ویل در برخورد با شناور ناشناس آسیب دید

یک زیردریایی آمریکایی با یک شناور ناشناس در خلیج فارس برخورد کرده است.

روز جمعه، ۲۲ دی (۱۱ ژانویه)، مقر فرماندهی ناوگان پنجم ایالات متحده مستقر در خلیج فارس، اعلام کرد که حدود ساعت ۵ بامداد، زیردریایی جکسون ویل هنگام انجام عملیات در منطقه در اثر برخورد با یک کشتی عبوری آسیب مختصر دیده است.

براساس اطلاعیه فرماندهی ناوگان پنجم، هنگام وقوع حادثه، زیردریایی آمریکایی، که با سوخت اتمی حرکت می کند، در زیر سطح آب و در "عمق پریسکوپی" حرکت می کرد و یکی از دو پریسکوپ زیردریایی در اثر برخورد با کشتی عبوری آسیب دید.

هنگامی که زیردریایی در عمق نسبتا اندکی از سطح آب قرار دارد می تواند با استفاده از پریسکوپ (پیرابین)، بالای سطح آب را مشاهده کند.

در این اطلاعیه آمده است که پس از وقوع حادثه، زیردریایی برای شناسایی و کمک به شناور عبوری به سطح آب آمد اما این شناور بدون تغییر مسیر، همچنان به حرکت خود ادامه می داد و به نظر نمی رسید در خطر باشد. از این کشتی پیام اضطراری درخواست کمک هم دریافت نشد.

نیروی دریایی ایران

نیروهای جمهوری اسلامی نیز در فواصل کوتاه در خلیج فارس مانور دریایی برگزار می کنند

نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه پس از دریافت خبر این حادثه، به منظور کسب اطلاع از شرایط کشتی عبوری به این محل اعزام شد، اما نشانه ای از یک شناور آسیب دیده مشاهده نکرد.

اطلاعیه فرماندهی ناوگان پنجم افزوده است که تحقیقات در مورد این حادثه آغاز شده است.

زیر دریایی جکسون ویل یک زیردریایی تهاجمی عملیات سریع با سوخت هسته ای است که در سال ۱۹۷۸ به آب انداخته و در سال ۱۹۸۱ عملیاتی شد. این زیردریایی بیش از ۱۱۰ متر طول دارد و تعداد نفرات مستقر در آن نیز به حدود یکصد و ده نفر می رسد.

هنوز گزارشی از هویت کشتی عبوری درگیر در تصادف با زیردریایی جکسون ویل منتشر نشده اما شرایط موجود در خلیج فارس باعث جلب توجه به حادثه روز جمعه شده است.

برنامه هسته ای ایران باعث اختلاف این کشور با کشورهای غربی، به خصوص آمریکا، شده که با وجود تاکید بر مرجح دانستن راه حلی مسالمت آمیز برای این اختلاف، امکان توسل به عملیات نظامی برای متوقف کردن این برنامه را هم رد نکرده اند.

همچنین، دولت اسرائیل در موارد متعدد احتمال حمله هوایی به تاسیسات اتمی ایران را مطرح کرده و در مقابل، برخی مقامات جمهوری اسلامی نیز از اقدامات متقابل علیه آن کشور و متحدان منطقه ای غرب سخن گفته اند.

در حال حاضر، ایالات متحده و شماری دیگر از کشورهای غربی در منطقه خلیج فارس حضور نظامی دارند و ایران نیز در فواصل زمانی نسبتا کوتاه به انجام مانورهای دریایی و موشکی مبادرت می ورزد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.