کمیته مالیات تاجیکستان چندین هنرپیشه را جریمه کرد

به روز شده:  10:10 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391
هنرمندان

طی سالهای اخیر دولت هنرمندان را وادار کرده است که از درآمد خود مالیات پردازند

کمیته مالیات تاجیکستان در سال میلادی گذشته بیش از 240 آوازخوان، نوازنده و رقصنده را برای نپرداختن مالیات به مبلغ 125 هزار سامانی (معادل حدود 26 هزار دلار ) جریمه کرده است.

در این باره عبدالرحمان نورالدین اف، یک مسئول کمیته مالیات، از طریق شبکه اول تلویزیون دولتی تاجیکستان خبر داد.

این شبکه شب پنج‌شنبه‌ 10 ژانویه برنامه‌ای زیر عنوان "‌انداز (مالیات)، بقای ملت" پخش کرد که در آن برخی از آوازخوانهای شناخته شده نیز که به نپرداختن مالیات به دولت متّهم شده بودند، ظاهر شدند.

شهرام ابوبکر، بختیار قاسم‌اف، ملقب به بخه-84، حبیبه دولتوا، ماهره طاهری، آستان عزیزف از جمله آوازخوانهایی هستند که مأموران مالیات آنها را برای پنهان داشتن درآمدهای مالیشان و نپرداختن مالیات جریمه کرده‌اند.

بختیار قاسم‌اف که با سرودن ترانه‌ها به سبک رپ در میان جوانان با لقب "بخه-84" معروف است، با ظاهر شدن در تلویزیون گفت که اسنادی را برای ثبت نام فعالیتهای هنری و تجاری خود برای کمیته مالیات تهیه کرده و منتظر ثبت است.

پیشتر کمیته مالیات تاجیکستان در یک برنامه تلویزیونی مشابه شماری از رستورانهای شهر دوشنبه را نیز نشان داده و ادعا کرده بود که صاحبان آنها نیز درآمدهای خود را ار دولت پنهان می‌دارند.

در برخی از این رستورانها آوازخوانها و رقصندگان جوان مشغول هنرنمایی بودند. مقامات مالیات آن زمان صاحبان رستورانها را به پنهان داشتن درآمد و سرپیچی از پرداخت مالیات به دولت متهم کرده بودند.

تحلیلگران می‌گویند طی سالهای اخیر فرهنگ کاباره در شهرهای تاجیکستان به طور قابل ملاحظه‌ای گسترش یافته و رستوران ها و طربخانه‌ها و باشگاههای شبانه به محل اصلی کار و منبع دریافت روزی هنرمندان تبدیل شده‌اند.

شهرام ابوبکر

شهرام ابوبکر از جمله هنرمندان معروفی است که کمیته مالیات جریمه کرده است

در آستانه جشن سال نو مسیحی بسیاری از آوازخوانهای شناخته در تالارهای بزرگ نیز برنامهایی هنری برگزار کردند که به گفته برخی از صاحب‌نظران، مأموران مالیات از این فرصت مناسب برای "شکار" هنرمندان استفاده کرده‌اند.

برای نخستین بار نیست که آوازخوانها و رقصنده‌ها و نوازندگان در تاجیکستان جریمه می‌شوند.

در گذشته نیز از موارد جریمه شدن بسیاری از هنرمندان توسط کمیته مالیات و مأموران دولتی ناظر بر اجرای قانون تنظیم مراسم در تاجیکستان گزارش شده است.

دولت تاجیکستان از زمان تصویب قانون تنظیم آیینها و مراسم مردمی در سال 2006 به این سو محدودیتهایی در فعالیت هنرمندان اعمال کرده است. در پی تصویب این قانون بسیاری از هنرمندان وادار به ثبت نام خود به عنوان تاجر شده‌اند، تا به دولت مالیات پردازند.

طبق عرف رایج در تاجیکستان، مردم معمولاً در ازای پرداخت مبلغی آوازخوانهای معروف را به بزمهای عروسی و ختنه‌سور دعوت می‌کنند. گفته می‌شود در شرایط فقر فراگیر در تاجیکستان این عمده ترین منبع درآمد برای آوازخوانها و هنرمندان محسوب می‌شود.

اما دولت طی چند سال گذشته هنرمندان را وادار کرده است که با صاحبان بزمها قرارداد بندند و از درآمد خود مالیات پردازند.
بسیاری از هنرمندان می‌گویند که مالیات گران و میان شکن در سالهای اخیر موجب فقر و تنگدستی بیشتر آنها شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.