سیر چینی قاچاقی سر از بازار اروپا در می‌آورد

به روز شده:  11:30 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

سوئد برای دو شهروند بریتانیا به اتهام وارد کردن غیرقانونی یک محموله سیر به ارزش ۱۰ میلیون یورو (معادل ۸ میلیون پوند) به اتحادیه اروپا، حکم بازداشت بین المللی صادر کرده است.

گفته شده که این افراد این محموله سیر را از چین و از طریق نروژ وارد سوئد کرده بودند.

اما انگیزه این افراد از قاچاق سیر چه بوده است؟

دادستان‌های سوئدی می‌گویند موفق شده‌اند که یکی از عجیب‌ترین گروههای قاچاق را در آن کشور منهدم کنند.

به گفته آنها این دو بریتانیایی متهم شده‌‎اند که محموله سیری به ارزش میلیون‌ها یورو را از راه نروز به سوئد قاچاق کرده‌اند.

در قوانین اتحادیه اروپا، برای واردات سیر از خارج این اتحادیه ۹.۶ درصد مالیات و عوارض درنظر گرفته شده است.

براساس گزارش های دریافتی، این محموله ابتدا به نروژ که جزو اتحادیه اروپا نیست و مشمول مالیات وارداتی نمی‌شود، وارد شده و سپس به کشور همسایه سوئد قاچاق شده است.

گفته شده برای جلوگیری از پرداخت مالیات تعیین شده، بخشی از این محموله هم به وسیله کامیون به صورت قاچاق به سایر کشورهای اتحادیه اروپا منتقل شده است.

این اولین باری نیست که قاچاق سیر به موضوعی خبرساز بدل می‌شود.

در دسامبر سال گذشته (۲۰۱۲ میلادی) یکی دیگر از شهروندان بریتانیایی به دلیل قاچاق سیر از چین به بریتانیا به ۶ سال زندان محکوم شد.

این فرد به همراه دستیارش برای فرار از پرداخت مالیات، به هنگام وارد کردن محموله سیر به مقامات گفته بودند که محموله وارداتی آنها زنجبیل است.

ارزش محموله آنها دو میلیون و پانصد هزار یورو تخمین زده شده بود.

  • واردات سیر تازه به اتحادیه اروپا مشمول ۹.۶ درصد مالیات و عوارض می شود.
  • چین حدود ۸۰ درصد از سیر مصرفی جهان را با هزینه اندک تولید می کند.
  • مجرمان هر ساله میلیون ها یورو سیر به اتحادیه اروپا قاچاق می کنند.

در موردی دیگر در مارس سال گذشته، مدیر یکی از بزرگترین تولید کنندگان میوه و سبزیجات ایرلند به دلیل همکاری در وارد کردن محموله سیری به ارزش بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورو به ۶ سال زندان محکوم شد.

پل بیگلی برای جلوگیری از پرداخت مالیات تعیین شده برای بیش از ۱۰۰۰ تن محموله سیری که از چین وارد بریتانیا کرده بود، بر روی این محموله برچسب "سیب" زده بود.

اما از چه زمانی قاچاق سیر توجه افراد را به خود جلب کرد؟

پاول بورکووک از دفتر مبارزه با کلاهبرداری در اتحادیه اروپا می گوید: "سابقه کلاهبرداری و نقض قوانین در مورد وارد کردن سیر تازه از چین به کشورهای این اتحادیه به دهه ۱۹۹۰ میلادی برمی‌گردد."

اما به گفته آقای بورکووک، مشکلی اصلی در این مورد از زمانی شروع شد که اتحادیه اروپا مالیاتی معادل ۹.۶ درصد را بر ورود محموله های سیر به این اتحادیه وضع کرد.

وارد کنندگان سیر به اتحادیه اروپا همچنین موظف به پرداخت مالیات اضافی معادل ۱۲۰۰ یورو برای هر تن هستند.

گفته شده هدف از اعمال این مالیات حمایت از تولیدکنندگان سیر در داخل اتحادیه اروپا ست.

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان خوارو بار کشاورزی سازمان ملل متحد، تولید سیر در چین در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۸ میلیون و ۵۶۰ هزار تن بود که این میزان حدود ۸۰ درصد از کل تولید جهان را شامل می‌شود.

اسپانیا، تولید کننده عمده سیر در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

اما کشورهای ایتالیا، فرانسه، لهستان، مجارستان ، رومانی و بلغارستان هم از جمله تولید کنندگان این محصول در این اتحادیه به شمار می‌روند.

به گفته پاول بورکووک، قاچاق سیر برای اتحادیه اروپا "پرهزینه " است.

این مقام دفتر مبارزه با کلاهبرداری در اتحادیه اروپا می افزاید: "شیوه عملیات قاچاق سیر از چین در سالهای اخیر پیشرفت کرده است."

آقای بورکووک معتقد است که تمامی کشورهای اتحادیه اروپا به نحوی تحت تاثیر قاچاق سیر قرار می گیرند، اما در این میان بریتانیا، لهستان و ایتالیا ظاهرا بیشتر هدف قاچاق هستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.