یک سرباز فرانسوی در سومالی کشته شد

به روز شده:  12:25 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

گروگانگیرها پیش از این فیلمی ویدئویی از گروگان فرانسوی خود منتشر کرده بودند

براساس اعلام وزیر دفاع فرانسه، در پی عملیاتی ناموفق برای نجات یک گروگان فرانسوی در سومالی، یک سرباز فرانسوی کشته شده است.

وزیر دفاع فرانسه در جمع خبرنگاران در پاریس گفت که یک سرباز دیگر فرانسوی نیز در جریان این عملیات ناپدید شده است.

گزارش شده است که در جریان این عملیات نجات که ناموفق ماند، کماندوهای فرانسوی شبانه به شهر بولو مارر در جنوب سومالی رفته بودند.

گروگان فرانسوی در اختیار گروه مسلح الشباب بود و پیش از این، گروگانگیرها فیلمی ویدئویی از او را منتشر کرده بودند.

براساس اعلام وزارت دفاع فرانسه، فرد گروگان ظاهرا به دست گروگانگیرها کشته شده است، ولی گروه اسلامگرای الشباب که این شهروند فرانسه را در اختیار داشت، گفته که او زنده است و به زودی درباره سرنوشتش تصمیم‌گیری خواهد شد.

گفته می‌شود که فرد گروگان دنیس الکس نام داشت و یک مامور مخفی فرانسوی بود. او به همراه یکی دیگر از همکارانش در ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی ربوده شد. گروگانگیرها همکار او را یک ماه بعد آزاد کردند، ولی دنیس الکس را همچنان در اختیارشان نگه داشتند.

حمله کماندوهای فرانسوی در شرق آفریقا تنها چند ساعت بعد از کلیک مداخله نیروهای فرانسوی در مالی در غرب آفریقا انجام شد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس می‌گوید که به نظر می‌رسد عملیات نظامی فرانسه در مالی و عملیاتی که برای نجات گروگان فرانسوی در سومالی انجام شد، به هم مربوط بوده‌اند.

او می‌گوید که دولت فرانسه می‌دانست مداخله نظامی در مالی می‌تواند تاثیری خطرناک بر وضعیت شهروندان فرانسه که در کشورهایی در شمال آفریقا گروگان گرفته شده‌اند، داشته باشد.

شاهدان عینی در شهری که عملیات ناموفق نجات در آنجا انجام شد، در طول دیشب صدای تیراندازی شنیده‌اند و امروز صبح جسدها را به چشم دیده‌اند.

آنها می‌گویند که برای این عملیات، تا چهار هلی‌کوپتر به کار گرفته شده بود.

براساس اعلام وزارت دفاع فرانسه، در درگیری دو طرف ۱۷ نفر از اعضای گروه مسلح گروگانگیر هم کشته شده‌اند.

به جز گروگانی که کشته شده است، دست‌کم ۶ شهروند دیگر فرانسه در اختیار نیروهای القاعده در آفریقا هستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.