آرون سوارتز، مبارز خواهان آزادی اینترنت خودکشی کرد

به روز شده:  22:45 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391
مقامات پزشکی قانونی نیویورک تایید کرده اند که آرون شوارتز ۲۶ ساله پس از حلقه آویز کردن خود در آپارتمان شخصی اش، جان داده است

مقامات پزشکی قانونی نیویورک تایید کرده اند که آرون سوارتز ۲۶ ساله پس از حلقه آویز کردن خود در آپارتمان شخصی اش، جان داده است

آرون سوارتز، از نخبگان جوان برنامه نویسی و چهره مشهور در میان فعالان جوان جویای آزادی اینترنت، در سن ۲۶ سالگی با خودکشی به زندگی خود خاتمه داد.

بنابرگزارش‌ها، جسد آقای سوارتز که در میان دانشجویان نخبه دانشگاههایی چون ام. آی. تی آمریکا "یک قهرمان" محسوب می شد، روز جمعه (۱۱ ژانویه - ۲۲ دی) در آپارتمان شخصی اش در نیویورک پیدا شده است.

آقای سوارتز از طراحان اولیه وبسایت اجتماعی-خبری ریددیت (Reddit) بود.

آرون سوارتز، برنامه نویسی را از کودکی شروع کرده بود و در نوجوانی هنگامی که تنها ۱۴ سال سن داشت یکی از پدیدآوردندگان نسخه اولیه آر.اس.اس (RSS) بود.

آر اس اس (Really Simple Syndication) شیوه ای ساده است که به کاربران اینترنت امکان می دهد به طور خودکار تازه ترین اخبار موجود در وبسایت‌ها را دریافت کنند.

آرون سوارتز خیلی زود به جمع فعالان مدافع آزادی اینترنت و مخالف سانسور در فضای مجازی پیوست. او در ماههای گذشته با اتهام هک کردن برخی وبسایت ها روبرو شده بود.

اتهام او هک کردن و نفوذ به وبسایت های دانشگاه ها و دستیابی به هزاران صفحه از اطلاعات آکادمیک از وبسایت جی‌استور (JSTOR) بود. اطلاعاتی که به گفته بازپرسان آقای سوارتز گفته بود در نظر داشته همه آنها را به طور رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

آرون سوارتز در جلسه سال گذشته بازپرسی همه اتهام ها را رد کرده بود و قرار بود ماه آینده دوباره در دادگاه حاضر شود.

مقامات پزشکی قانونی نیویورک تایید کرده اند که آرون سوارتز ۲۶ ساله پس از حلقه آویز کردن خود در آپارتمان شخصی اش، جان داده است

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.