یورش پلیس اسرائیل به چادرهای معترضان فلسطینی

به روز شده:  05:02 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391
یورش پلیس اسرائیل به چادر معترضان فلسطینی

مأموران پلیس اسرائیل دهها نفر از فلسطینیان معترض و فعالان بین المللی را که برای جلوگیری از ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن تحصن کرده بودند، مجبور به ترک چادرهای خود کردند.

معترضان فلسطینی و فعالان بین المللی حامی فلسطینیان حدود ۲۰ چادر در منطقه‌ای که اسرائیل به دنبال شهرک‌سازی در آنجاست، برپا کرده بودند تا اعتراض خود را به تصمیم دولت اسرائیل برای ساخت‌وسازهای جدید در این منطقه نشان دهند.

این منطقه که ای‌وان خوانده می‌شود، در حد فاصل بیت‌المقدس و شهرک "معاله آدومیم" در کرانه باختری قرار دارد.

دادگاهی در اسرائیل روز جمعه گذشته (۱۱ ژانویه) اجازه داده بود که اردوی این معترضان برای شش روز ادامه داشته باشد.

اما دولت اسرائیل با "نظامی اعلام کردن این منطقه" معترضان را از آنجا بیرون راند.

پلیس اسرائیل در ساعات نخست بامداد امروز یکشنبه (۱۳ ژانویه) با یورش به این محل ضمن تخریب و جمع آوری چادرها، دهها معترض بین المللی و فلسطینی را مجبور به ترک محل تحصن کرد.

با وجود گزارش معترضان فلسطینی از مجروح شدن شش نفر در جریان این یورش، پلیس اسرائیل می گوید که این عملیات هیچ مجروحی در پی نداشته است.

مصطفی برغوثی، از سیاستمداران شناخته‌شده فلسطینی نیز از جمله تحصن کنندگان بوده است.

معترضان فلسطینی می گویند در صورت احداث بناهای جدیدیهودی نشین در این ناحیه عملا ارتباط جغرافیایی میان مناطق فلسطینی نشین کرانه غربی و بیت المقدس قطع خواهد شد که برای تشکیل کشور احتمالی فلسطین در آینده مشکل‌آفرین است.

بنابر قوانین بین المللی و مطابق معاهده اسلو در سال ۱۹۹۱ میان اسرائیل و فلسطینیان، ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن غیرقانونی است و این دو سرزمین دو بخش لاینفک سرزمین های فلسطینیان محسوب می شود. اسرائیل اما ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در این مناطق را با وجود مخالفت های آمریکا و کشورهای اروپایی، در سالهای اخیر شدت بخشیده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.