چپی های دروازه جولان؛ مخالفان سرسخت نتانیاهو

به روز شده:  21:52 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

نظر ساکنان دهکده دروازه جولان در باره انتخابات

مردم اسراییل برای شرکت درانتخابات مجلس آماده می شوند که قرار است ده روز دیگر برگزار شود.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

پدیده راستگرایی رو به گسترش در جامعه اسراییل هنوز به روستای "دروازه جولان" نرسیده است، در این دهکده‌ اشتراکی واقع در شمال اسراییل، اکثر مردم همچنان به ریشه کارگری چپی خود وفادارند.

بیش از ۲۰۰ دهکده اشتراکی (کیبوتص) در اسراییل وجود دارد که فقط معدودی از آنها همچنان شیوه زندگی سوسیالیستی و سنتی را حفظ کرده اند.

یکی از این کیبوتص های سنتی، دروازه جولان نام دارد که در سال ۱۹۳۷ میلادی در کنار مرز اردن و در حاشیه بلندی‌های جولان تاسیس شد.

در بین ۱۴۰ خانواری که در این دهکده زندگی می‌کنند کمتر کسی نسبت به خط مشی سرمایه داری و سیاست های راستگرایانه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نظر مثبت دارد.

هلینا بارکانی، از بازماندگان هولوکاست، بیشتر عمرش را در این کیبوتص زندگی کرده است. او در ۸۶ سالگی هنوز سه روز در هفته در لباس شویی اشتراکی دهکده کار می کند.

هلینا بارکانی، بازمانده هولوکاست

هلینا بارکانی، بازمانده هولوکاست

خانم بارکانی می‌گوید: ‌"نتانیاهو اصلا نخست وزیر خوبی نیست. حرف هاش را باور نمی‌کنم. به نظر من آدم صادقی نیست. برای جلب حمایت مردم نظراتش را عوض می‌کند."

تعاون و همبستگی

در کیبوتص های سنتی اصل بر تعاون است. کارگر و کارفرما برابرند. همچنین مالکیت خصوصی در آن معنایی ندارد، از ابزار کار کارگران گرفته تا زمینی که روی آن کار می‌کنند به کیبوتص تعلق دارد و به طور اشتراکی اداره می‌شود.

ساکنان دهکده دروازه جولان همچنین درآمد خصوصی ندارند، ‌هزینه غذا، اجاره خانه و خرج تحصیل فرزندان آن‌ها را کیبوتص می‌پردازد.

در این محیط سوسیالیستی تفکرات چپی غالب است. بیشتر ساکنان این کیبوتص قصد دارند که در انتخابات پارلمانی روز ۲۲ ژانویه به حزب چپگرای میرتس که خواهان صلح با فلسطینی ها و تشکیل کشور فلسطین است رای بدهند.

میکی - مدیر لجستیک کارخانه لوله سازی کیبوتص

آقای میکی، مدیر لجستیک کارخانه لوله سازی کیبوتص

میکی،‌ مدیر لجستیک شرکت پلاستیک سازی کیبوتص رسیدن به صلح و آرامش را مهم‌تر از رشد اقتصادی می‌داند.

او می‌گوید: ‌"به نظر من اشتباه است که رهبران احزاب در این دوره از انتخابات فقط در مورد مسایل اقتصادی حرف می‌زنند. باید در مورد مساله صلح با فلسطینی‌ها و اعراب هم صحبت کنند. من به عنوان یک شهروند اسراییل درک نمی‌کنم که چرا این کار را انجام نمی‌دهند."

میانگین سن ساکنان کیبوتص دروازه جولان ۶۵ سال است. اکثر جوانان این دهکده را ترک کرده‌اند تا در شهرهای بزرگی مانند تل آویو یا حیفا زندگی کنند. معدود جوانانی که در کیبوتص باقی مانده‌اند دلخوشی از جناح راست ندارند.

گالی حفض، دختر جوان ساکن کیبوتص می‌گوید: ‌"بعضی از سیاستمداران می‌خواهند ما را بترسانند؛ می‌گویند قرار است برای اسراییل اتفاقات بدی بیفتد و ما در سراسر دنیا دشمن داریم. نمی‌توان وضع اقتصاد را بهتر کرد برای اینکه دنیا با رکود اقتصادی رو به روست. من این حرف‌ها را باور نمی‌کنم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.