دولت محلی ایرلند شمالی خواستار مصالحه گروه‌های متخاصم شد

به روز شده:  15:34 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391

آقای رابینسون خواستار پایان مخاصمات میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در ایرلند شمالی شده است

در پایان چهلمین روز اعتراضات خیابانی در بلفاست، شهر اصلی ایرلند شمالی، پیتر رابینسون، وزیر اول ایرلند شمالی گفته است که توافق و مصالحه سیاسی تنها راه حل مشکلات در آن منطقه است.

شب گذشته ۲۹ مامور پلیس در اثر حملات مسیحیان پروتستان "وحدت طلب" که خواستار یکپارچگی منطقه ایرلند شمالی و بریتانیا هستند، مجروح شدند.

پلیس برای متفرق کردن شورشیان از گلوله مشقی و دستگاههای آبپاش فشار قوی استفاده کرد.

مت بگوت، رئیس پلیس ایرلند شمالی گفته است که ماموران پلیس در کنترل شورشها شجاعت به خرج داده اند.

آقای رابینسون گفته است که سیاستمداران ایرلند شمالی هنوز به هدف دست یافتن به "جامعه مشترک" در منطقه ایرلند شمالی با حضور پروتستانهای "وحدت طلب" و کاتولیکهای "ملی گرا" معتقد و وفادارند.

او خواستار پایان مخاصمات میان گروههای قومی-مذهبی پروتستان و کاتولیک در ایرلند شمالی شده است.

کاتولیکها خواستار جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا و پیوستن آن به جمهوری ایرلند هستند تا بار دیگر دولتی یکپارچه در ایرلند تشکیل شود.

اعتراضات و شورشهای شبانه پروتستانها در پی تصمیم شورای شهر بلفاست مبنی بر محدود شدن برافراشتن پرچم بریتانیا بر ساختمان شهرداری به مناسبت‌های خاص آغاز شد.

پروتستان‌ها که عموما از نسلهای بعدی مهاجرین انگلیسی به ایرلند هستند، خواسته‌اند پرچم بریتانیا به نشانه‌ ادامه تعلق همیشگی ایرلند شمالی به بریتانیا همواره بر فراز ساختمان شهرداری بلفاست در اهتزاز باشد.

کاتولیکهای ملی گرا پرچم بریتانیا را نماد اشغال شدن کشور خود می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.