اختلاف در اسرائیل بر سر 'هدر دادن' پول برای مقابله با خطر ایران

به روز شده:  11:33 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391

نخست‌وزیر اسرائیل بارها نسبت به هسته‌ای شدن ایران هشدار داده است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ادعاهای مربوط به "هدر رفتن" منابع مالی قابل توجه از سوی دولت اسرائیل برای اجرای طرح‌هایی به منظور مقابله با خطر ایران را رد کرده است.

آقای نتانیاهو به شبکه رادیویی ارتش اسرائیل گفت: "ما ظرفیت‌های تدافعی و تهاجمی خود را برای مقابله با تهدیدهای دور و نزدیک افزایش داده‌ایم و به نظر من، این کار سرمایه‌گذاری بسیار مهمی برای کشور اسرائیل بوده است."

او گفت که وقتی بحث امنیت اسرائیل مطرح می‌شود، هیچ پولی (برای تامین این امنیت) "هدر نرفته است."

ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، روز جمعه، ۱۱ ژانویه، در گفت‌وگو با کانال دو تلویزیون اسرائیل گفت که در دو سال گذشته ۱۱ میلیارد شِکِل (معادل نزدیک به ۳ میلیارد دلار) برای اجرای طرح‌های امنیتی "توهمی" هدر رفته است، "طرح هایی که اجرایی نشده‌اند و نخواهند شد."

او که پیش از این رهبر حزب کادیما بود، گفت: سال گذشته آنها (رهبران اسرائیل) دنیا را به وحشت انداختند و در نهایت، هیچ کاری انجام نشد.

آقای اولمرت در اظهارات خود از ایران نامی نبرد، ولی رسانه‌های اسرائیل و تحلیلگران می‌گویند که منظور او هزینه‌هایی بوده که دولت اسرائیل صرف طرح‌هایی در ارتباط با مقابله با ایران کرده است.

بنیامین نتانیاهو امروز (یکشنبه، ۱۳ ژانویه) اظهارات آقای اولمرت را "غیرمسئولانه" خواند.

خط قرمز

نخست‌وزیر اسرائیل پیش از این بارها نسبت به خطر هسته‌ای شدن ایران هشدار داده و گفته است که باید مانع پیشرفت برنامه‌های هسته‌ای ایران شد.

اسرائیل و مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌گویند که این برنامه‌ها با اهدافی نظامی دنبال می‌شود.

ایران همواره این ادعاها را رد کرده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا در یک سال گذشته تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب و اجرایی کرده‌اند. فشار بر ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور دلیل اصلی اعمال این تحریم‌ها اعلام شده است.

با این حال، گفته می‌شود که اسرائیل معتقد است چنین محدودیت‌هایی مانع فعالیت‌های هسته‌ای ایران نخواهد شد و هر از گاه، گزارش‌های تاییدنشده‌ای از آمادگی احتمالی اسرائیل برای حمله نظامی به ایران منتشر شده است.

آقای نتانیاهو مهرماه امسال در مجمع عمومی سازمان ملل متحد کلیک گفت که ایران می‌تواند تا بهار یا تابستان سال ۲۰۱۳ میلادی، به مقدار کافی اورانیوم غنی‌شده با درصد بالا برای تولید بمب اتم دسترسی پیدا کند.

او از جامعه بین‌الملل خواست تا "خط قرمزی" را برای برنامه هسته‌ای ایران تعیین کنند و اضافه کرد: "تعیین خط قرمز به جنگ نمی‌انجامد، بلکه باعث جلوگیری از بروز یک جنگ احتمالی می‌شود. هیچ‌چیز بیشتر از یک ایران اتمی جامعه جهانی را به خطر نمی‌اندازد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.