تظاهرات در مسکو علیه قوانین جدید در مورد پذیرش فرزندخوانده در روسیه

به روز شده:  00:16 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

تظاهرات گسترده در مسکو در اعتراض قانون جدیدی که مانع آن می شود آمریکایی ها بچه های روس را به فرزندخواندگی بپذیرند

هزاران نفر از مردم روسیه روز یکشنبه در مرکز شهر مسکو جمع شدند تا به قانون جدیدی که مانع آن می شود که آمریکایی ها کودکان روس را به فرزندخواندگی بپذیرند اعتراض کنند.

ماه گذشته مجلس روسیه این قانون را به تصویب رساند تا به آمریکا درباره قرار دادن روسیه در فهرست سیاه برای نقض حقوق بشر واکنش نشان دهد.

البته کاخ کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که کودکانی که پرونده آنها از قبل توسط دادگاه های روسیه تایید شده می توانند نزد خانواده های جدیدشان در آمریکا بروند.

مقام های روسیه گفته اند زمانی که دولت روسیه خواستار توقف فرزندخواندگی بچه های این کشور توسط خانواده های آمریکایی شد، یعنی در اوایل ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی، حداقل ۵۲ پرونده به اجرا گذاشته و بیشتر پرونده ها توسط دادگاه تایید شده است.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا گزارش داده است حدود ۱۰۰۰ خانواده آمریکایی در مراحل قانونی به سر می برند تا کودکان را از روسیه به فرزندخواندگی قبول کنند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که مقام های آمریکایی با دولت روسیه در حال مذاکره هستند.

او گفت مقام ها "بسیار امیدوارند" تا قبل از به تصویب رسیدن این قانون در روسیه، پرونده هایی که در جریان هستند کامل شوند.

گنادی گودکو یکی از رهبران مخالف این قانون در روسیه می گوید که با تصویب چنین قانونی مخالف است.

آقای گودکو گفت: "با این قانون مخالفم. فکر می کنم که مقام های کشور گیج شده اند و نمی دانند که با کشور چه کار کنند، برای کشور چه کار کنند و برای مردم."

تظاهرکنندگان می گویند از اینکه کودکان روس گرفتار کشمکش سیاسی میان روسیه و آمریکا شده اند عصبانی هستند.

ولادمیر یکی از تظاهر کنندگان هم گفت که به نظر می آید دولت روسیه سر در گم است.

او گفت: "دولت نمی داند چه کار کند. آخرین کارت ضد آمریکایی خود را هم رو کرده. اما آنها درحال پیاده کردن سیاستهای خود با استفاده از بچه ها هستند. این موضوع خشم و نفرت بوجود می آورد. امیدواریم دولت این قانون را لغو کند."

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این قانون را امضا کرده که واکنشی در برابر قانون مگنیتسکی (Magnitsky) نشان دهد که براساس آن آمریکا روسیه را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست سیاه قرار داده است.

این قانون بر اساس نام سرگی مگنیتسکی، وکیل مبارزه با فساد در روسیه نام گذاری شده است که مرگش باعث شد مظهر مبارزه با فساد در روسیه شود.

افشاگری های او همچنين باعث اختلافاتی در رابطه آمریکا و روسیه شد.

آقای مگنیتسکی یک رشته از فسادهای مالیاتی در روسیه که به هم مرتبط بودند را کشف کرد و پس از اینکه آنها را به پلیس گزارش داد به اتهام کمک به فساد مالیاتی به زندان افتاد. او در سال ۲۰۰۹ میلادی و زمانی که در زندان بود در ۳۷ سالگی درگذشت.

حدود ۳۴۰۰ نفر از کودکان روس در سال ۲۰۱۱ توسط شهروندان کشورهای خارجی به فرزندخواندگی قبول شدند که یک سوم آنها به آمریکا آمدند.

این در حالی است که در آن سال ۷۴۱۶ نفر از کودکان روسی توسط خود خانواده های روسی به فرزند خواندگی پذیرفته شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.