اسرائیلی‌ها در 'حباب تل آویو' چطور رأی می‌دهند

به روز شده:  18:36 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

در تل آویو پوسترهای تبلیغاتی احزاب بیشتر بر اتوبوس های شهری نصب شده تا بر در و دیوارها. به نظر نمی رسد که تب انتخابات پارلمانی ‌اسراییل چندان در تل آویو گرم باشد.

اهالی تل آویو در بین اسراییلی‌ها به بی‌خیال بودن شهرت دارند و معروف است که در کنار ساحل زیبای مدیترانه در یک حباب زندگی می‌کنند، دور از اوضاع متشنجی که مردم در نواحی شمالی و جنوبی اسراییل هر از چند‌ گاه با آن مواجه هستند.

گالی، زن جوانی که در مرکز شهر مشغول خرید لوازم تزیینی خانگی است می‌گوید: نمی‌دانم چرا، ‌ اما من به سیاست علاقه‌ای ندارم. علتش را هم نمی‌دانم.

در خیابان شنکین در مرکز تل آویو جوانان سکولاری را می‌توان پیدا کرد که تحولات کشور خود را دنبال می‌کنند اما در انتخابات پارلمانی ۲۲ ژانویه قصد رای دادن ندارند.

موتی، صاحب مغازه خالکوبی در شنکین می‌گوید برگه سفید به صندوق خواهد انداخت تا رای او بر اساس قوانین انتخاباتی به نفع حزب برنده شمرده نشود.

او می‌گوید: من به روند سیاسی اعتقادی ندارم نه به دولت و نه به جناح مخالف. هیچ کدام نمی‌توانند که به نفع کشور کار بکنند... اگر به نحوه گزینش فهرست انتخاباتی احزاب نگاه کنید می‌بینید که رویه ناسالمی است. مردم کاندیدا‌ها را انتخاب نمی‌کنند. لابی گرهای با نفوذ آن‌ها را سرکار می‌آورند و بعد کنترلشان می‌کنند.

کمپین در کافه‌ها و بار‌ها

گالی هنوز نمی داند که به چه حزبی رای خواهد داد

در تل آویوی که کافه‌ها و بار‌ها پر از جوانان است، ‌ شاید بهترین جا برای کمپین سیاستمداران هم همین محل‌ها باشد.

از زهاوا - گال اون، رهبر حزب چپگرای می‌رتس گرفته تا زیپی لیونی رهبر حزب جنبش (هتنوعا) در بار‌ها و رستوران‌های تل آویو برای جذب رای جوانان تلاش می‌کنند.

حزب کارگر هم در این دور چند چهره جوان را فهرست انتخاباتی خود قرار داده است چهره‌هایی مانند استاو شافیر یکی از رهبران اعتراضاتی که در تابستان ۲۰۱۱ میلادی در تل آویو علیه گران شدن هزینه زندگی به راه افتاده بود.

خانم شافیر می‌گوید: برای تغییر سیاست‌های دولت ما باید وارد نهادهایی شویم که تصمیمات گرفته می‌شود. البته من این را می‌دانم چون جز نسلی هستم که از سیاست هراس دارد و از آن فراری است. تجربه ما این بوده که سیاستمداران به ما یا به نیاز‌ها و امیدهای ما اهمیت زیادی نمی‌دهند.

بنا بر نظرسنجی‌ها، اکثر کسانی که در تل آویو از رای دادن خودداری می‌کنند گرایشات چپ یا میانه دارند.

حضور این افراد در پای صندوق‌های رای می‌تواند به نفع رقبای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راستگرای اسراییل باشد، هرچند قانع کردن تعداد زیادی از جوانان به رای دادن در تل آویو کار آسانی نخواهد بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.