فرانسه: پیشروی شورشیان اسلامگرا به سوی پایتخت مالی متوقف شده است

به روز شده:  11:22 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

نیروهای امنیتی در مالی از کشته شدن بیش از ۶۰ پیکارجوی اسلامگرا در جریان حملات هوایی نیروهای فرانسوی به یکی از پایگاههای اصلی آنها در شمال کشور خبر داده است.

در همین حال لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته است که حملات هوایی ارتش آن کشور در مالی پیشروی شورشیان به سوی باماکو، پایتخت را متوقف کرده است.

وزیر خارجه فرانسه افزوده دخالت مستقیم کشورش برای مقابله با اسلامگرایان "چند هفته" طول خواهد کشید.

همزمان وزیر دفاع فرانسه هم اعلام کرده است که مقابله با شورشیانی که به خوبی مسلح هستند در مناطق غربی "دشوار" است.

یکی از رهبران شاخه القاعده در مغرب اسلامی با اشاره به این که "فرانسه اسلام را مورد حمله قرار داده" گفته است که این گروه "قلب فرانسه" را هدف حملاتی قرار خواهد داد.

روز گذشته (یکشنبه ۱۳ ژانویه) جنگنده‌های فرانسوی با پرواز بر فراز مناطق تحت تسلط شورشیان، شهر گائو در شرق مالی را هدف قرار دادند.

ارتش فرانسه از روز جمعه گذشته (۱۱ ژانویه) برای کمک به نیروهای دولت مالی برای بازپس گیری شهر کونا حملاتی را علیه پیکارجویان آغاز کرده است.

فرانسه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که امروز (دوشنبه ۱۴ ژانویه) نشستی را به منظور بررسی اوضاع در مالی برگزار کنند.

گروههای اسلامگرا موسوم به انصار دین از هفته گذشته با پیشروی‌هایی در جنوب کشور، شهر استراتژیکی و مهم کونا را به تصرف خود در آورده است

یکی از افسران ارتش مالی گفته است که تا روز شنبه (۱۲ ژانویه) بیش از ۱۰۰ پیکارجو در جریان درگیریها کشته شدند.

از زمان مداخله نیروهای فرانسوی تاکنون ۱۱ سرباز مالی و یک خلبان فرانسوی کشته شده‌اند.

گروههای اسلام گرا و شورشیان وابسته به قوم طوارق در پی کودتایی نظامی برای در اختیار گرفتن شمال مالی در سال ۲۰۱۲ دست به آشوب‌هایی زدند.

اما اسلام گرایان خیلی زود کنترل شهرهای مهم شمال مالی را دراختیار گرفته و شورشیان طوارق را به حاشیه راندند.

یکی از گروههای اسلامگرا موسوم به انصار دین از هفته گذشته با پیشروی‌هایی در جنوب کشور، شهر استراتژیکی و مهم کونا را به تصرف خود در آورده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.