ریش تراشیدن در سلمانیهای تاجیکستان ممنوع شد

به روز شده:  17:41 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

در تاجیکستان به خصوص در مناطق روستایی از افزار سنتی برای تراشیدن ریش و سر استفاده می‌کنند


وزارت بهداشت تاجیکستان به سلمانیهای (سرتراش خانه) کشور فرمان داده است تا برای جلوگیری از گسترش گرفتاری به بیماری ایچ-آی-وی از تراشیدن ریش مشتریان خودداری کنند.

به گفته نصرت‌الله سلیم اف، وزیر بهداشت تاجیکستان "در بسیاری از سلمانیهای کشور، افزار ریش‌تراشی را به اندازه کافی ضد عفونی نمی‌کنند" که می‌تواند برای سلامت انسان خطر جدی داشته باشد.

او افزود: "ما چه کار کنیم؟ ما کودکان مبتلا به ایچ-آی-وی داریم. پزشکان نمی‌دانند از کدام طریق آنها گرفتار شده‌اند. تراشیدن ریش یکی از راههای ‌آلوده شدن است. سلمانهای غیرمسئولی هستند که افزار ریش‌تراشی را بدون رعایت قواعد بهداشتی چندین بار استفاده می‌کنند. نظارت کردن این قاعده‌ها بسیار دشوار است. همه این تدابیر به منظور تأمین امنیت مردم اتخاذ می‌شود."

به سلمانیها و آرایشگاهها توصیه شده است که از لوازم یکدفعه‌ای استفاده کنند که پیش از استفاده بسته آنها در حضور مشتری باز می‌شود. اما مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند، این مقررات به ندرت اجرا می‌شود.

چه گونه باید ریش تراشید تا ‌آلوده نشوید

نصرت‌الله سلیم اف، وزیر بهداشت می‌گوید به دلیل کم مسئولیتی سلمانها خطر گرفتار شدن به ویروس ایچ-آی-وی افزایش می‌یابد

نظارت رعایت مقررات بهداشتی بر عهده یکی از نهادهای وزارت بهداشت است. این نهاد که از آن به عنوان اداره نظارت بهداشتی یاد می‌شود موارد نقض این مقررات را آشکار و متخلفین را جریمه می‌کند یا سلمانی یا آرایشگاه را می‌بندد.

در صورتی که نقض این مقررات خیلی جدی ارزیابی شود، علیه مرتکبین پرونده باز و به دادستانی کل ارجاع می‌شود.

طبق آمار پزشکان سال گذشته به دلیل نقض این مقررات سلمانیها و آرایشگاهها به اندازه ۳۰۰ هزار دلار جریمه شده‌اند.

وزارت بهداشت از افزایش شمار مبتلایان ایچ-آی-وی اظهاری نگرانی کرده و هشدار داده است که ۲۰ درصد مبتلایان نمی‌دانند که از کدام طریق گرفتار شده‌اند.

وزارت بهداشت به این نظر است که یکی از راههای محتمل ابتلا تراشیدن ریش در سلمانیها است که در بسیاری موارد قواعد بهداشتی در آنها رعایت نمی‌شود.

اعظم میرزایف، رئیس اداره نظارت بهداشتی می‌گوید: "تصور کنید که یک جوانمرد به سلمانی می‌درآید و خواهش می‌کند که ریش او را بتراشند. سلمان غیرمسئول ریش او را با افزار ‌آلوده می‌تراشد، او را ‌آلوده می‌کند و بعد پزشکان برای تشخیص راه مبتلا شدن وی به درد سر روبرو می‌شوند. به همین خاطر تدابیر شدید باید روی دست گرفته شود."

مقررات بهداشتی برای سلمانیها و آرایشگاهها هنوز سال ۲۰۰۸ توسط وزارت بهداشت به کار گرفته شد. در همان وقت طبق این موقررات استفاده از افزار ریش‌تراشی چند دفعه‌ای ممنوع شده بود.

آقای میرزایف می‌فزاید: "ما تراشیدن ریش را ممنوع کردیم، زیرا در هیچ یک از سلمانیها افزار یکدفعه‌ای ریشتراشی را مشاهده نکردیم. این افزارها ضدعفونی نمی‌شوند و به خوبی می‌توانند منبع ‌آلودگی چندین نفر با هیپاتیت سی و ویروس ایچ-آی-وی شوند."

مشکل را نمی‌شود با ممنوع کردن حل کرد

پولاد جمال اف می‌گوید، مقررات بهداشتی در اکثر اوقات در بیمارستانها نقض می‌شود

طبق آمار رسمی شمار گرفتاران ویروس ایچ-آی-وی در کشور سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته و در آغاز سال ۲۰۱۳ به چهار و نیم هزار رسیده است که ۲۷۵ نفر از آنان را کودکان تشکیل می‌دهند.

به گفته اعظم میرزایف، رئیس اداره نظارت بهداشت خدماتی از قبیل سوراخ کردن گوش، خالکوبی و ختنه کردن هم، در صورتی که مقررات بهداشتی رعایت نشود، بی‌خطر نیستند.

در همین حال بسیاری از سلمانیها و آرایشگاهها صرف نظر از ممنوعیت به تراشیدن ریش مشتریان، سوراخ کردن گوش و خالکوبی ادامه‌ می‌دهند. به گفته پولاد جمال اف، مدیر عامل سازمان اجتماعی "اسپین-پلس" کیفیت خدمات و رعایت قواعد بهداشتی در این مؤسسات همانا در سطح مطلوب نیست.

او افزود: "من تا کنون هیچ سلمانیی را ندیده‌ام که از ارائه این نوع خدمات خودداری کرده باشد. وزارت بهداشت باید نظارت بر رعایت قواعد بهداشتی را تقویت کند، نه این که ارائه چنین خدمات را ممنوع کند. باید آنها موظف گردند که افزارهای یکدفعه‌ای برای ریش تراشی بخرند یا افزار خود را ضدعفونی کنند. ولی من تا کنون در هیچ یک از آنها نه افزارهای یکدفعه‌ای و نه ضد عفونی کردن لوازم را ندیده‌ام."

در عین زمان به نظر او در مؤسسات پزشکی کشور نیز همه قواعد بهداشتی به صورت مرتب رعایت نمی‌شود که نیز می‌تواند باعث ابتلای بیماران به بیماریهای موثری شود.

در وزارت کشور تاجیکستان موارد ابتلای بیماران به ویروس ایچ-آی-وی را در بیمارستانها که کارمندان پزشکی مقصر آن هستند، رد نمی‌کنند، اما این نهاد در این باره آمار دقیق در اختیار ندارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.