تصرف یک شهر تازه توسط اسلامگرایان در مالی

به روز شده:  22:40 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391
جنگنده های فرانسوی

فرانسه از روز جمعه دخالت نظامی در مالی برای جلوگیری از پیشروی های اسلامگرایان را شروع کرد

جنگجویان اسلامگرا در مالی شهری را در ناحیه تحت تسلط دولت تصرف کرده اند، با این حال فرانسه می گوید که اسلامگرایان در سایر نواحی "درحال عقب نشینی" هستند.

مقام های فرانسوی گفتند که اسلامگرایان شهر دیابالی در ۴۰۰ کیلومتری باماکو، پایتخت، را در یک ضدحمله به تصرف درآوردند.

فرانسه دخالت نظامی در مالی را روز جمعه شروع کرد تا پیشروی اسلامگرایانی که سال گذشته بخش شمالی این کشور را تحت تسلط خود درآورده بودند و به سمت باماکو می رفتند متوقف کند.

شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره وضعیت مالی به درخواست فرانسه تشکیل جلسه داده است.

خدمه سازمان های امدادرسانی می گویند که بسیاری از مردم درحال گریز از نواحی ای بوده اند که هواپیماهای فرانسوی در چهار روز گذشته هدف قرار داده اند.

ضدحمله اسلامگرایان برای تسخیر دیابالی که محل یک قرارگاه مهم ارتش مالی است یکشنبه شب شروع شد که ساعاتی پس از حمله هواپیماهای فرانسوی به این شهر بود.

ژان ایو دریان وزیر دفاع فرانسه به تلویزیون "بی اف م" گفت: "آنها دیابالی را پس از نبرد شدید و مقاومت ارتش مالی که نتوانسته یورش را در این لحظه پس بزند گرفتند."

یک ساکن شهر به بی بی سی گفت که نبرد برای ده ساعت ادامه داشته است.

او گفت: "حدود پنج وسیله نقلیه (شورشیان) وارد شهر شد که حالا در حدود ۲۰۰ متری اردوگاه نظامی مستقر است اما آنها اردوگاه را نگرفته اند. آنها چند سرباز را کشته اند."

یک منبع آگاه در ارتش مالی به خبرگزاری فرانسه گفت که شورشیان پس از حمله هواپیماهای فرانسوی از مرز موریتانی می آمدند.

مارک دویل خبرنگار بی بی سی از باماکو گزارش می دهد که هرچند اسلامگرایان هنوز صدها کیلومتر از این شهر فاصله دارند، اما با عیادت رئیس جمهور از سربازان مجروح در بیمارستان ها آثار جنگ در پایتخت قابل احساس است.

فرانسه حملات هوایی علیه مواضع شورشیان را در روزهای پایان هفته گذشته آغاز کرد و نیروی هوایی آن همچنین شهر گائو در شرق مالی را بمباران کرد. شاهدان عینی روز دوشنبه به خبرگزاری فرنسه گفتند که حملات هوایی علیه دوئنتزا برای چهارمین روز پیاپی انجام شده است.

آقای لا دریان گفت: "تحولات جاری با انتظارات ما می خواند. گروه های تروریستی عملا در حال عقب نشینی هستند."

اما او گفت که نیروهای فرانسوی در غرب کشور با "پیکارجویان شدیدا مسلح" روبرو شده اند و شرایط آنجا را "دشوار" توصیف کرد.

شورشیان مرتبط با "جنبش وحدت و جهاد در غرب آفریقا" که وابسته به القاعده است گفتند که فرانسه بهای این دخالت را خواهد پرداخت.

ابو داردار به خبرگزاری فرانسه گفت: "فرانسه به اسلام حمله کرده. ما به قلب فرانسه ضربه خواهیم زد."

همزمان پیکارجویان در سومالی عکس هایی را که ظاهرا یکی از دو سرباز فرانسوی که در جریان عملیات ناموفق برای نجات گروگان های فرانسوی در آن کشور کشته شدند را نشان می دهد منتشر کرده اند. آن عملیات در شهر بولو مارر در جنوب موگادیشو ساعاتی پس از دخالت نظامی فرانسه در مالی انجام شد.

مرگ ده ها پیکارجو

گروههای اسلامگرا موسوم به انصار دین از هفته گذشته با پیشروی‌هایی در جنوب کشور، شهر استراتژیکی و مهم کونا را به تصرف خود در آورده است

پیشتر در روز دوشنبه نیروهای امنیتی در مالی از کشته شدن بیش از ۶۰ پیکارجوی اسلامگرا در جریان حملات هوایی نیروهای فرانسوی به یکی از پایگاههای اصلی آنها در شمال کشور خبر دادند.

لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه هم گفت که حملات هوایی ارتش آن کشور در مالی پیشروی شورشیان به سوی باماکو، پایتخت را متوقف کرده است.

وزیر خارجه فرانسه افزوده دخالت مستقیم کشورش برای مقابله با اسلامگرایان "چند هفته" بیشتر طول نخواهد کشید.

روز یکشنبه جنگنده‌های فرانسوی با پرواز بر فراز مناطق تحت تسلط شورشیان، شهر گائو در شرق مالی را هدف قرار دادند.

از زمان مداخله نیروهای فرانسوی تاکنون ۱۱ سرباز مالی و یک خلبان فرانسوی کشته شده‌اند.

گروههای اسلام گرا و شورشیان وابسته به قوم طوارق در پی کودتایی نظامی برای در اختیار گرفتن شمال مالی در سال ۲۰۱۲ دست به آشوب‌هایی زدند.

اما اسلام گرایان خیلی زود کنترل شهرهای مهم شمال مالی را دراختیار گرفته و شورشیان طوارق را به حاشیه راندند.

یکی از گروههای اسلامگرا موسوم به انصار دین از هفته گذشته با پیشروی‌هایی در جنوب کشور، شهر استراتژیکی و مهم کونا را به تصرف خود در آورده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.