دولت عراق چند صد زندانی را آزاد کرد

به روز شده:  08:06 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391
شهرستانی و زندانی عراقی

شهرستانی "به نمایندگی از سوی دولت عراق" از کسانی که بدون دلیل زندانی بودند عذر خواست

دولت عراق صدها زندانی را آزاد کرده و از آنان پوزش خواسته است.

در پی انتشار خبر آزادی یکصد و هفتاد و پنج زندانی در عراق، حسین شهرستانی، معاون نخست وزیر این کشور، اعلام کرده است که طی هفته گذشته در مجموع سیصد و سی و پنج نفر از بازداشتگاه های این کشور آزاد شده اند.

آقای شهرستانی در مراسمی به مناسب آزادی گروهی از زندانیان، گفت که "به نمایندگی از سوی دولت عراق" از کسانی که گرفتار دوره های طولانی بازداشت بوده‌اند به خاطر رنجی که برده‌اند عذرخواهی می کند.

خبر آزادی این افراد در حالی گزارش می شود که طی هفته‌های اخیر، تظاهرات گسترده‌ای در نقاط عمدتا سنی نشین عراق برگزار شده و تظاهرکنندگان دولت به رهبری شیعیان را به برخورد غیرمنصفانه با اقلیت سنی متهم کرده‌اند.

به گفته معترضان، دستگاه‌های امنیتی عراق تحت تسلط شیعیان قرار گرفته و ماموران آنها از امکانات خود برای وارد کردن فشار بر عراقیان سنی سوء استفاده می کنند. به گفته معترضان، حتی پلیس عراق نیز به جای تعقیب و دستگیری مجرمان واقعی، بخش عمده‌ای از فعالیت خود را به ایجاد مزاحمت و بازداشت سنی‌ها اختصاص می‌دهد.

برخی از آزاد‌شدگان گفته اند که برای چندین سال بدون ایراد اتهام و برخورداری از امکانات متعارف حقوقی در حبس بوده اند.

در روز ٢٠ دسامبر، نوری مالکی، نخست وزیر عراق، تهدید کرد که برای مقابله با تظاهرات اعتراضی علیه بازداشت دست کم نه مامور محافظ رافع العیساوی، از شخصیت های سنی و وزیر دارایی در کابینه عراق، به اعزام نیروهای انتظامی مبادرت خواهد کرد.

رافع العیساوی از اعضای ارشد جناح العراقیه، متشکل از گروه ها و احزاب غیرمذهبی مورد حمایت سنی های عراق است که با وجود عضویت آقای عیساوی در دولت وحدت ملی، خواستار کناره گیری نوری مالکی شده است.

تظاهرات ضد‌دولتی

در تظاهرات روز ٢٣ دسامبر در مناطق عمدتا سنی‌نشین عراق، تظاهرکنندگان برای چندین ساعت یکی از شاهراه‌های ارتباطی بغداد با مرز اردن و سوریه را مسدود کردند.

زندانیان عراقی

صدها زندانی عراقی در مراسمی با حضور مقامات دولتی آزاد شدند

یکی از خواسته‌های تظاهرکنندگان آزادی زندانیانی بوده که بدون اتهام و تشکیل پرونده، مدت‌ها را در حبس گذرانده اند.

آزادی زندانیان با برگزاری مراسمی همراه بود و از جمله در گزارش خبری از یکی از زندان های بغداد، گروهی از زندانیان با اونیفورم های زرد رنگ همراه با محافظان زندان نشان داده شدند.

انتخابات شوراهای محلی عراق برای ماه آوریل - حدود چهار ماه دیگر - برنامه ریزی شده و به گفته ناظران، نتیجه این انتخابات می تواند میزان حمایت مردم از دولت نوری مالکی یا مخالفان او را نشان دهد.

قرار است انتخابات پارلمانی عراق سال آینده برگزار شود.

در زمان حکومت صدام حسین، رهبر سابق عراق، گفته می شد که قدرت سیاسی و امکانات اقتصادی در دست اعراب سنی طرفدار دولت متمرکز شده در حالیکه مخالفان دولت عمدتا از اکثریت اعراب شیعه و همچنین کردهای سنی بودند.

در پی سرنگونی صدام حسین، شیعیان رهبری دولت عراق را در دست گرفته‌اند در حالیکه کردها نیز از خودمختاری در مناطق کردنشین و نفت خیز عراق برخوردار شده‌اند. این وضعیت باعث نگرانی برخی از گروه‌های سنی در مورد نحوه توزیع قدرت سیاسی و امتیازات اقتصادی در آینده شده است.

برخی از شخصیت های سیاسی عراق به منظور حفظ وحدت ملی این کشور، بر لزوم یک نظام سیاسی لائیک و کثرت گرا تاکید داشته و وابستگی مذهبی و قومی احزاب و گروه های سیاسی را مانعی در برابر پیشرفت کشور خود دانسته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.