بازاری های ایرانی تل آویو؛ حامی سرسخت نتانیاهو

به روز شده:  22:13 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391
شارون ایرانی تبار مقیم تل آویو

شارون مقیم تل آویو: مردم ترجیح می‌دهند نتانیاهو باشد تا کس دیگری که نمی شناسند

در بین ایرانی‌های که در بازارهای جنوب شهر تل آویو به کسب و کار مشغولند دیدگاه‌های راستگرایانه حزب لیکود خریداران زیادی دارد.

آقای نتانیاهو شاید در شمال تل آویو و در بین اسراییلی‌های لیبرال چندان خوش‌نام نباشد اما بیشتر مغازه داران ایرانی خیابان لوینسکی این شهر او را رهبری قاطع و قابل اعتماد می‌دانند و قصد دارند در انتخابات پارلمانی روز ۲۲ ژانویه به حزب او یعنی لیکود رای بدهند.

در آجیل فروشی‌های لوینسکی از تخمه و پسته و بادام زمینی گرفته تا خاکشیر و شنبلیله و لیمو عمانی پیدا می‌شود. بسیاری از کسبه فارسی صحبت می‌کنند و مواد اولیه غذاهای مورد علاقه ایرانی‌ها را می‌فروشند.

شاهرخ که ۳۲ سال پیش ایران را ترک کرده می‌گوید: ‌"نتانیاهو از نظر ‍اقتصادی بازار آزاد را در اسراییل رواج می‌دهد. ‌هر کس می‌تواند هر کاری بکند، از نظر اقتصادی آزاده. محدودیتی نمی‌گذارد...از نظر سیاست خارجی یک سیاستمدار خیلی خبره ایست، تقریبا ۳۰ سال است که سیاستمداره و پست‌های خیلی مهمی داشته. تا حالا در هر پستی هم که قرار داشته چه وزیر خارجه باشه، چه وزیر اقتصاد باشه، چه نخست وزیر، موفق بوده است."

رهبری کارکشته؟

بهروز ایرانی تبار مقیم تل آویو

بهروز:‌ رقبای نتانیاهو کارکشته نیستند

حزب بنیامین نتانیاهو (لیکود) در اسراییل به حزب سرمایه داران شهرت دارد. خود وی بار‌ها ایران را به حمله نظامی تهدید کرده و به باور منتقدان، بیشتر به شهرک سازی در سرزمین‌های اشغال شده فلسطینیان علاقه دارد تا صلح با آن‌ها.

بهروز، متولد اصفهان که در خیابان لوینسکی مغازه دارد، ‌ معتقد است رقبای آقای نتانیاهو در این دوره از انتخابات، کارکشتگی و تجربه او را ندارند.

او می‌گوید: ‌"تمام این پولی که (در انتخابات) ‌دارند خرج می‌کنند همه‌اش بی‌خودی است. نتانیاهو دوباره نخست وزیر می‌شود، چون کسی بهتر از نتانیاهو نیست.... نتانیاهو کارکشته است.

در بین قشر بازاری ایرانی آن گروه که از نظر دینی سنت‌گرا‌تر هستند به حزب راستگرا-مذهبی شاس رای می‌دهند. بعضی هم به حزب کادیما علاقه دارند چرا که رهبرش شائول موفاز ایرانی تبار است.

در ساختمان ایستگاه مرکزی اتوبوس شهری تل آویو هم کسبه ایرانی زیادی فعالیت دارند که پشتیبان لیکود هستند.

در طبقه سوم این ساختمان تقریبا تمام کفش فروش‌ها ایرانی هستند، از جمله فرید که ۱۷ سال گذشته را در اسراییل بسر برده است.

فرید می‌گوید: "به نظر من از نظر اقتصاد و از نظر سیاست آقای نتانیاهو توانستند در این چند سال اخیر بهتر نقش خودشان را ایفا کنند. در این چند سال آخر حملات انتحاری در اسراییل کمتر شده. آقای نتانیاهو خیلی شخص محکم و استواری هستند."

شارون، کفش فروش هم از عملکرد دولت نتانیاهو راضی به نظر می‌رسد اما در عین حال تاکید دارد که خیلی‌ها مانند او در این انتخابات گزینه دیگری به غیر از بنیامین نتانیاهو ندارند.

او می‌گوید: "بنیامین نتانیاهو در چند سال اخیر خیلی توانسته از نظر اقتصادی به کشور کمک کنه... از نظر شخصیتی هم که محکم بوده، کس دیگری را نمی‌شه پیدا کرد. پس می‌شه گفت که از بین بد و بد‌تر مردم ترجیح می‌دهند که بد را انتخاب کنند. گزینه دیگری وجود نداره... ترجیح می‌دهند نتانیاهو باشد تا کس دیگری که او را نمی‌شناسند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.