بیش از هشتاد کشته در انفجارهای دانشگاه حلب

به روز شده:  00:56 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391

آنطور که در تصاویر ویدئویی منتشر شده پس از انفجارهای امروز دیده می شود، بخش خارجی یک ساختمان مسکونی و احتمالا اقامتی دانشجویان فروریخته است

بنابر گزارش مخالفان دولت و مقام های رسمی، شمار کشته شدگان دو انفجار پیاپی در دانشگاه شهر حلب، واقع در شمال سوریه، به بیش از ۸۰ نفر رسیده است.

دو انفجار مهیب روز سه شنبه (۱۵ ژانویه - ۲۶ دی) در محل خوابگاههای دانشجویی و دانشکده معماری دانشگاه حلب روی داد.

مخالفان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، شمار کشته شدگان را ۸۳ نفر گزارش کرده اند اما فرمانداری حلب تعداد تلفات را ۸۲ نفر اعلام کرده است.

تلویزیون دولتی سوریه با پخش تصاویری اعلام کرده که این دانشگاه هدف "بمبگذاری تروریستی" قرار گرفته است.

در مقابل فعالان مخالف، نیروهای دولتی را عامل این انفجارها دانسته‌اند.

آنطور که در تصاویر ویدئویی منتشر شده پس از انفجارهای امروز دیده می شود، بخش خارجی یک ساختمان مسکونی و احتمالا اقامتی دانشجویان فروریخته است.

در این تصاویر اجساد کشته شدگان و خودروهای آتش گرفته در خیابان های اطراف دیده می شوند و کسانی که از این واقعه جان سالم به در برده اند دیده می شوند که با حالتی حشت زده و گریان در ساختمان های اطراف پناه گرفته اند.

سازمان ناظر حقوق بشر در سوریه که یک نهاد غیردولتی مستقر در بریتانیا است، آمار کشته شدگان را ۸۳ نفر و تعداد مجروحان این انفجارها را ۱۵۰ نفر گزارش کرده است که برخی از آنها در وضعیتی بحرانی به سر می برند.

در همین حال، تلویزیون دولتی سوریه گزارش کرده است که ساکنان و بازماندگان این انفجارها توسط نیروهای مسلح مخالف دولت به اماکن اطراف منتقل شده اند.

یک مقام نظامی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است که مخالفان دولت با دو موشک زمین به هوا ساختمان های دانشگاه را که در منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی واقع شده اند، مورد هدف قرار داده اند.

نزدیک ترین محل تحت کنترل مخالفان دولت در حلب، در حدود یک و نیم کلیومتری محل انفجارهای امروز واقع شده است.

با این وجود، هیچکدام از گروه های مسلح مخالف دولت مسئولیت انفجارها را نپذیرفته اند. همزمان فعالان مخالف بشار اسد ادعا کرده اند که جنگنده های ارتش سوریه محوطه دانشگاه حلب را بمباران کرده اند.

ابو تییم، دانشجو به خبرگزاری رویترز گفته است: "جنگنده های این رژیم جنایتکار نه برای مسجد و نه برای کلیسا و نه برای دانشگاه حرمتی قایل نیستند."

در ماه اکتبر سال گذشته هم در جریان یک حمله به مسجد جامع شهر حلب، ۳۴ نفر کشته شدند.

شهر حلب که دومین شهر بزرگ سوریه به شمار می‌رود از زمان شروع درگیری‌ها در آن کشور صحنه بمبگذاری‌ها و بمباران‌های هوایی پرشماری بوده است.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، گفته است که این دانشگاه در اولین روز امتحانات دانشجویان هدف قرار گرفته است.

با وجود گذشت حدود دو سال از آغاز درگیری ها در سوریه، شهر حلب همچنان یکی از صحنه های نبرد اصلی میان مخالفان مسلح و نیروهای ارتش سوریه بوده است و آن طور که جیمز رینولدز، گزارشگر بی بی سی در ترکیه می گوید "نمی توان گفت که حلب واقعا در کنترل کدام گروه قرار دارد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.