افت سهام بوئینگ در پی لغو پروازهای بوئینگ ۷۸۷ در ژاپن

به روز شده:  21:33 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391
بوئینگ 787 دریم لاینر

هواپیمای بوئینگ 787 که بزرگ‌ترین هواپیمای مسافری جهان است در غرب ژاپن مجبور به فرود اضطراری شد

در پی لغو پروازهای هواپیماهای بوئینگ ۷۸۷ معروف به دریم لاینر، از سوی دو شرکت بزرگ هواپیمایی ژاپن، سهام شرکت آمریکایی بوئینگ در بورس نیویورک ۳ درصد سقوط کرد.

بر اساس گزارش ها شرکت هوایی 'ال نیپون' که یکی از بوئینگ‌هایش بعد از بلند شدن مجبور به فرود اضطراری شده بود، پرواز تمام ۱۷ بوئینگ ۷۸۷ را متوقف کرد. به گفته این شرکت، خلبان پس از پرواز در مانیتور کامپیوتر خود پیامی مبنی بر وجود دود در هواپیما را مشاهده کرد که منشأ آن مشخص نبود. علاوه بر آن پیام دیگری درباره نقص در سیستم باتری هواپیما دریافت کرده بود که بر اساس آن تصمیم به فرود اضطراری گرفته بود.

این شرکت اعلام کرد پس از فرود اضطراری مجبور شده تمام ۱۲۹ مسافر و هشت خدمه هواپیما را خارج کند. بعضی از مسافران به صورت جزئی صدمه دیدند.

پس از این اتفاق، «ژاپن ایرلاین» هم اعلام کرد از روز ۱۶ ژانویه تا اطلاع بعدی پرواز ۷ بوئینگ ۷۸۷ خود را متوقف می‌کند.

بوئینگ ۷۸۷ هفته‌های بدی را پشت سر گذاشته است. حادثه نشت سوخت، ترک خوردن شیشه هواپیما، مشکل ترمز و اتصالی برق به اعتبار این هواپیمای غول پیکر لطمه زده است. هفته پیش مقام‌های هوایی آمریکا دستور دادند این هواپیما بازبینی شود.

نخستین نمایش بوئینگ دریم لاینر با ظرفیت حمل ۲۱۰ تا ۲۹۰ مسافر در ژوئیه 2007 در آمریکا انجام شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.