۲۰۱۲ یکی از ده سال گرم زمین در ۱۳۳ سال اخیر بوده است

به روز شده:  13:02 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391

"تولید دی‌اکسیدکربن دلیل اصلی افزایش دمای هوای زمین در ۵۰ سال گذشته بوده است"

پژوهشگران آمریکایی می‌گویند که سال ۲۰۱۲ میلادی، یکی از گرم‌ترین سال‌هایی بوده که کره زمین در ۱۳۳ سال اخیر پشت سر گذاشته است.

پژوهشگران سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرده‌اند که از زمان ثبت داده‌های مربوط به دمای هوای کره زمین از سال ۱۸۸۰ میلادی تاکنون و در بین ده سالی که زمین بیشترین دما را داشته است، سال ۲۰۱۲ میلادی در جایگاه نهم است.

یک موسسه آمریکایی دیگر سال ۲۰۱۲ میلادی را دهمین سال گرم زمین در ۱۳۳ سال اخیر معرفی کرده است.

هر دو گروه پژوهشگران گفته‌اند که در این سال، اگر پدیده لانینا در برخی مناطق اقیانوس آرام رخ نمی‌داد، ممکن بود دمای هوا به مراتب بیشتر از آنچه ثبت شده است، باشد.

زمانی که پدیده لانینا رخ می‌دهد، دمای آب اقیانوس سردتر از حالت طبیعی می‌شود.

هر دو گروه پژوهشگر بر این باورند که تولید دی‌اکسیدکربن دلیل اصلی افزایش دمای هوای زمین در ۵۰ سال گذشته بوده است.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا اعلام کرده است که تحلیل داده‌های مربوط به دمای هوا که از شبکه‌ای از ایستگاه‌های هواشناسی در سراسر جهان به دست آمده‌اند، نشان می‌دهد که میانگین دمای هوا در سال ۲۰۱۲ میلادی بالاتر از میانگین قرن بیستم میلادی بوده است.

براساس اعلام این سازمان، تمام ۱۲ سال نخست قرن ۲۱ میلادی، جزو ۱۴ سال گرم زمین از سال ۱۸۸۰ میلادی تاکنون بوده‌اند.

توماس کارل، از مدیران سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا می‌گوید: "از سال ۱۹۷۶ تاکنون، میانگین دمای هوای زمین هر سال بیشتر از میانگین کلی بوده است."

با این حال، دکتر جیمز هنسن، از موسسه مطالعات فضایی ناسا می‌گوید که "حتی در دوره کنونی گرمایش زمین که دمای هوا رو به فزونی گذاشته است، در برخی فصول سال، دمای هوا سردتر از میانگین بلندمدت خواهد بود."

هرچند او اضافه می‌کند که براساس مشاهدات، "تعداد مواردی که هوا به شدت و به طور غیرعادی گرم می‌شود، رو به افزایش بوده است."

او می‌گوید: "تغییرات شدید و غیرعادی دمای هوا بر وضعیت زندگی مردم و حیات در زمین تاثیر می‌گذارد."

هر دو گروه پژوهشگر اعلام کرده‌اند که سرعت ذوب شدن یخ‌های قطبی هم در سال ۲۰۱۲ میلادی رکورد جدیدی ثبت کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.