اوباما طرح خود برای کنترل سلاح جنگی را اعلام کرد

به روز شده:  00:07 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391
باراک اوباما

خوش و بش اوباما با کودکانی که برای او نامه‌هایی درباره کنترل اسلحه نوشته بودند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طرح خود برای کنترل سلاح‌های جنگی را اعلام کرد. به این ترتیب مبارزه او با گروه‌های حامی حمل اسلحه آغاز شد.

در طرح آقای اوباما، فروش اسلحه جنگی ممنوع می شود. همین طور فروش سلاح‌هایی که ظرفیت خشاب بالایی دارند. همچنین پیشینه افرادی که می خواهند سلاح بخرند با دقت بیشتری بررسی می شود.

منظور از سلاح جنگی در این طرح، سلاح های نیمه خودکار است. سلاح هایی که بعد از هر شلیک، فشنگ بعدی به صورت خودکار در آنها بارگذاری می‌شود. اما برخلاف سلاح‌های خودکار، برای شلیک هر گلوله باید یک بار ماشه را چکاند.

یک ماه پیش بود که مردی در ایالت کانتیکات به مدرسه‌ای رفت و بیست دانش‌آموز شش تا هشت ساله را به همراه شش نفر از معلم‌ها کشت.

آقای اوباما هنگام اعلام طرحش، گفت که بیشتر از این نمی توان برای تصویب قوانینی از این دست منتظر ماند.

او گفت: "اگر تنها یک کاری باشد که ما بتوانیم انجام بدهیم و از خشونت‌ها کم کنیم، اگر تنها بتوانیم جان یک نفر را نجات دهیم، وظیفه داریم که آن کار را انجام دهیم."

در پاسخ به طرح آقای اوباما، انجمن ملی سلاح در آمریکا، در بیانیه ای گفت که این طرح "چاره حل بحرانی نیست که جامعه آمریکا با آن روبه‌روست."

آنها در بیانیه خود نوشته‌اند که این طرح "تنها دارندگان قانونی سلاح را محدود می کند و کودکان آمریکایی همچنان در برابر تراژدی‌های آینده بی‌دفاع می‌مانند."

طرحی که آقای اوباما به کنگره داده شامل این موارد است:

  • قانون ملغی شده، ممنوعیت فروش سلاح های "شبه نظامی" دوباره به اجرا در بیاید. سلاح‎‌هایی که در فاجعه‌های اخیر از آنها استفاده شده است.
  • خشاب‌هایی که ظرفیتشان بیشتر از ۱۰ گلوله است، ممنوع شوند. همچنین فروش و در اختیار داشتن گلوله‌های نافذ زره ممنوع شود.

  • پیشینه تمام خریداران سلاح بررسی شود. هم اکنون خریدهای شخصی و بعضی از خرید و فروش‌ها در نمایشگاه‌های سلاح از بررسی گذشته افراد مستثنی‌ هستند.
  • مجازات بیشتر برای قاچاقچیان سلاح. به خصوص دلالان غیرمجاز که برای جنایتکاران سلاح می‌خرند.

  • تایید صلاحیت نامزد پیشنهادی دولت برای ریاست سازمان نظارت بر الکل، دخانیات و سلاح‌های گرم.

آقای اوباما پیش‌بینی کرد که در کنگره آمریکا با طرح او مخالفت بشود.

او گفت که لابی‌های اسلحه برای مقاصد خود هر کاری می کنند تا این تغییرات "منطقی" در کشور انجام نشود.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا برای نوشتن طرح کنترل سلاح در آمریکا با گروه‌های مختلف از جمله لابی‌های اسلحه دیدار کرد

سخنگوی حزب جمهوری‌خواه آمریکا در واکنش به صحبت‌های آقای اوباما، او را متهم کرده که می خواهد حق داشتن سلاح را از آمریکایی‌ها بگیرد. حقی که به گفته او در متمم دوم قانون اساسی آمریکا بر آن تصریح شده است.

متمم دوم قانون اساسی آمریکا حق داشتن سلاح را برای اتباع این کشور مجاز می داند تا بتوانند در صورتی که دولت مرکزی قصد سلب آزادی های آنها را داشت، با تشکیل گروه‌های شبه نظامی با دولت بجنگند.

طرحی که آقای اوباما به کنگره ارائه داده، بعد از دیدارهای معاونش، جو بایدن با گروه های مختلف نوشته شده است.

آقای بایدن با خانواده قربانیان حوادث اخیر دیدار کرده و با نمایندگان گروه های موافق سلاح هم دیدار داشته است.

از جمله با انجمن ملی سلاح که به گفته خودشان از زمان حادثه شهر نیوتاون در ایالت کانتیکات، یکصد هزار نفر به اعضایشان افزوده شده است.

آقای بایدن همچنین با سازندگان بازی های کامپیوتری هم در این زمینه دیدار کرده است.

عده ای در آمریکا معتقدند که بازی های خشن کامپیوتری یکی از عوامل وقوع چنین حوادث خشنی هستند.

انجمن ملی سلاح در وب سایت خود یک آگهی را به نمایش گذاشته اند که در آن آقای اوباما را به "نخبه‌گرایی ریاکارانه" متهم کرده است.

در این آگهی، گفته شده که ماموران امنیتی از دختران آقای اوباما حفاظت می کنند اما او حاضر نیست اجازه دهد که ماموران مسلح از مدارس محافظت کنند.

کاخ سفید در واکنش به این آگهی، آن را "تنفرآمیز و بزدلانه" خوانده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.