مراسم تشییع پیکر سه فعال کرد در دیاربکر ترکیه

به روز شده:  12:00 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391
ده‌ها هزار نفر در مراسم خاکسپاری سه فعال زن کرد در دیاربکر شرکت کرده‌اند

ده‌ها هزار نفر در مراسم خاکسپاری سه فعال زن کرد در دیاربکر شرکت کرده‌اند

مراسم تشییع پیکر سه فعال کرد که هفته پیش در پاریس کشته شدند، با حضور ده‌ها هزار نفر در شهر دیاربکر در شرق ترکیه برگزار شد.

دیاربکر، مهم‌ترین شهر کردنشین ترکیه محسوب می‌شود و به گفته خبرنگار بی بی سی، این شهر در حین برپایی مراسم، تقریبا به حالت تعطیل در آمده است.

مقام‌های ترکیه خواهان آرامش در حین مراسم شدند و نیروهای امنیتی در منطقه به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

هیچ گروهی مسئولیت قتل این افراد را نپذیرفته است اما بسیاری از کردها، عواملی در حکومت ترکیه را در مرگ این سه زن کرد مقصر می‌دانند.

اجساد این سه فعال زن کرد، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۶ ژانویه) به فرودگاه دیاربکر منتقل شد. تظاهرکنندگان در برابر ساختمان فرودگاه تجمع کرده و شعارهایی در حمایت از کردها سر دادند.

سکینه جانسیز، یکی از بنیانگذاران حزب کارگردان کردستان (پ ک ک)، فیدان دوغان و لیلا سویلمز روز پنج شنبه ۱۰ ژانویه در مرکز اطلاع رسانی کردها در شهر پاریس به قتل رسیدند.

سکینه جانسیز، یکی از بنیانگذاران حزب کارگردان کردستان (پ ک ک)

سکینه جانسیز یکی از بنیانگذاران حزب کارگران کردستان و نخستین زنی است که وارد کادر رهبری پ ک ک شد

هر سه نفر از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفتند.

سیاستمداران ترک و کرد خواهان خویشتن‌داری شده و از مردم خواسته‌اند تا نگذارند قتل این سه زن، روند شکننده صلح میان طرفین را از بین ببرد.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه گفته است که شاید دلیل قتل این سه فعال زن کرد، مختل کردن تلاش‌های صلح میان کردها و ترک‌ها باشد.

مقام‌های ترکیه برای پایان دادن به مبارزات مسلحانه کردها، با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ ک ک (حزب کارگردان کردستان) وارد مذاکره شده‌اند.

نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرده که دولت او به عملیاتش علیه پیکارجویان پ ک ک تا زمانی که آنها سلاح خود را زمین نگذاشته‌اند، ادامه خواهد داد.

روز چهارشنبه، برای سومین روز پیاپی، جنگنده‌های ترکیه اهدافی را در شمال عراق که طبق گزارش‌ها به پیکارجویان کرد تعلق داشت، بمباران کردند.

آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

حزب کارگران کردستان از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای خودمختاری مناطق کردنشین ترکیه در جنوب شرقی این کشور با دولت در حال جنگ بوده است.

تا کنون ده‌ها هزار نفر در این درگیری ها کشته شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.