حزب چپگرای اسرائیل: هرگز به دولتی که نتانیاهو تشکیل دهد ملحق نمی‌شویم

به روز شده:  14:00 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391

میرتس تنها حزب چپ یهودی است که در سال ۱۹۹۲ میلادی ۱۲ کرسی کنست (پارلمان) ‌را در اختیار داشت این روزها فقط سه نماینده دارد.

در اسرائیلی که اکثر سیاستمداران آن از واژه چپگرا گریزانند و خود را میانه رو یا راستگرا توصیف می کنند، زهاوا گال-اون، رهبر حزب میرتس، با افتخار حزبش را تنها حزب چپ یهودی معرفی می کند. حزبی که به گفته او، در برابر جناح حاکم دست از مقاومت برنداشته و به اصولش وفادار مانده است.

میرتس در عبری به معنی انرژی‌ است، اما توان این حزب در دو دهه گذشته به شدت کاهش یافته. میرتس که در سال ۱۹۹۲ میلادی ۱۲ کرسی کنست (پارلمان) ‌را در اختیار داشت این روزها فقط سه نماینده دارد.

خانم گال-اون مصالحه با احزاب مذهبی، راستگرایان و شهرک نشینان را رد می کند و خواهان تاسیس هرچه سریع تر کشوری مستقل برای فلسطینی هاست.

او صراحتا اعلام کرده که هرگز به دولتی که بنیامین نتانیاهو آن را تشکیل دهد ملحق نخواهد شد. بیشتر رقبای نخست وزیر اسرائیل در طیف میانه هنوز چنین تعهدی نداده اند.

با خانم گال-اون در حاشیه یک تجمع انتخاباتی در تل آویو گفتگویی انجام داده ام:

شما می‌گویید میرتس تحت هیچ شرایطی به ائتلاف احتمالی با بنیامین نتانیاهو نخواهد پیوست. با توجه به این موضع چطور می‌توانید به اهداف مورد نظر خودتان برسید؟

برای من غیر قابل قبول است که بنیامین نتانیاهو دوباره نخست وزیر شود، البته الان به نظر می‌رسد که این طور خواهد شد. نقش من این است که در جناح مخالف در پارلمان باشم. به این نقش عادت دارم. سالهاست که بخشی از مخالفان دولت بوده‌ام. زمانی که زیپی لیونی، رهبر سابق حزب کادیما در ظاهر رهبر جناح مخالف بود میرتس در عمل تنها حزبی بود که در برابر دولت و طرح‌های غیردموکراتیکی که در پارلمان مطرح می‌شد می‌ایستاد. ما دوباره این کار را انجام خواهیم داد. من از تمام احزاب در طیف میانه خواسته‌ام که رسما اعلام کنند به دولت نتانیاهو نخواهد پیوست. متاسفانه هنوز این حرف را از آن‌ها نشنیده‌ام. بنابراین فرض را بر این می‌گذارم که می‌خواهند (بعد از انتخابات) ‌به نتانیاهو ملحق شوند. میرتس تنها حزبی خواهد بود که در جناح مخالف خواسته‌های مردم را تامین خواهد کرد.

با سه کرسی ای که در کنست دارید چه کار می‌توانید بکنید؟

بعضی وقت‌ها عجیب به نظر می‌رسد که سه نماینده در پارلمان چه کارهایی می توانند انجام دهند. ما انتظار داریم کرسی‌هایمان در این دوره دو برابر یا حتی بیشتر شود. در دوره گذشته ما سه نماینده میرتس بهتر از همه عمل کردیم و موفق شدیم طرح‌های زیادی را به تصویب برسانیم. فقط سه نفر بودیم اما آن قدر فعال بودیم که توانستیم طرح‌های زیادی را در صحن پارلمان مطرح کنیم به خصوص در رابطه با حقوق زنان و مستمری بگیران.

شما می‌گویید میرتس‌تنها حزب چپ صهیونیست است و به این امر افتخار می‌کنید. چطور شده است که جامعه اسرائیل و دولت اینجا به طور فزاینده‌ای راستگرا شده؟ وضع فعلی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من از این وضع ناخشنودم،‌ از این وضع که خیلی از مردم دیگر به صلح اعتقاد ندارند و فکر می‌کنند که در طرف فلسطینی شریکی برای صلح وجود ندارد.

به نظر شما در طرف فلسطینی شریک صلح وجود دارد؟

بله! ابو مازن (محمود عباس) رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی شریک صلح ماست. متاسفانه در اسرائیل شریک صلحی وجود ندارد. به عقیده من، بنیامین نتانیاهو و آویگدور لیبرمن (وزیر امور خارجه سابق) شریک صلح برای تاسیس کشور فلسطین نیستند. الان شهرک نشینان و راستگرایان را در دولت دارند و گامی برای از سرگیری مذاکرات بر نخواهند داشت. آنها تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ارتقای جایگاه فلسطین به یک کشور ناظر غیرعضو را نپذیرفتند. بیشتر مردم اسرائیل شاید راستگرا شده باشند اما نقش ما - هرچند خیلی پرطرفدار نیست - این است که حتی شده تنها بایستیم و چیزی را که به آن اعتقاد داریم بیان کنیم.

واضح است که شما با بنیامین نتانیاهو تفاهم فکری ندارید، اما بگذارید این سوال را بپرسم: ‌نخست وزیر اسرائیل برنامه اتمی ایران را بزرگ‌ترین خطری توصیف می‌کند که اسرائیل در چند دهه گذشته با آن رو به رو بوده است. شما در این باره چه نظری دارید؟

به نظر من ایران تهدیدی علیه اسرائیل است اما فکر نمی‌کنم که بزرگ‌ترین خطر باشد. بزرگ‌ترین خطر علیه ما این است که یک کشور فلسطین در کنار اسرائیل وجود ندارد. ایران فقط مشکل اسرائیل نیست، مشکل کل دنیاست از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا. به باور من، قبل از اینکه بخواهیم به ایران حمله کنیم یا درباره اقدام نظامی صحبت کنیم باید در کنار جامعه بین المللی مسیر تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی را ادامه دهیم.

آیا هیچ وجه مشترکی با بنیامین نتانیاهو دارید؟ نظر یا ارزش مشترک که بتوانید به عنوان مثال بیان کنیم.

مطمئن نیستم. من برای آقای نتانیاهو احترام قائلم اما با نظراتش مخالفم. در مورد این سوال باید فکر کنم الان چیزی به ذهنم نمی‌رسد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.