وضعیت حدود '۶۰ گروگان‌' خارجی در الجزایر همچنان نامعلوم است

به روز شده:  11:13 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391
تاسیسات گازی امیناس

شرایط در تاسیسات حوزه گازی امیناس پس از عملیات ارتش علیه گروگانگیرها هنوز مبهم است

دولت الجزایر می‌گوید سرنوشت ۶۰ تن از گروگان های خارجی که از روز چهارشنبه در یکی از تاسیسات استخراج و تصفیه گاز این کشور به اسارت پیکارجویان اسلام‌گرا درآمدند، همچنان نامشخص است.

خبرگزاری رسمی الجزایر گزارش داده که بیش از ششصد و پنجاه گروگان که بیشتر آنها الجزایری هستند، آزاد شده اند و نیروهای این کشور همچنان برای دستگیری پیکارجویانی که در داخل این تاسیسات در حال مقاومت هستند، تلاش می‌کنند.

روز پنج‌شنبه، در جریان تلاش نیروهای الجزایری برای آزاد کردن گروگان ها، چندین تن از آنها کشته شدند اما تعداد یا ملیت آنها هنوز تایید نشده است.

پیشتر و در حالی که برخی منابع رسمی الجزایر از موفقیت عملیات نظامی و پایان ماجرای گروگانگیری در تاسیسات استخراج و تصفیه گاز "امیناس" در این کشور خبر می‌دادند، دولت بریتانیا گفت که این ماجرا هنوز خاتمه نیافته است.

روز جمعه، ٢٩ دی (١٨ ژانویه)، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در گزارش خود به مجلس عوام، گروگانگیری در تاسیسات گاز امیناس را عملیاتی گسترده، کاملا سازمان یافته توسط گروهی از مهاجمان کاملا مسلح توصیف کرد و با اظهار اینکه "شرایط در محل گروگانگیری متحول است و این ماجرا همچنان ادامه دارد"، افزود که کمتر از سی شهروند بریتانیایی "در معرض خطر" قرار دارند.

پیش از آن هم، وزارت خارجه بریتانیا در توئیتر خود به نقل از ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه، نوشت که شرایط در محل گروگانگیری "سیال" است و هنوز در مورد این ماجرا و وضعیت گروگان های بریتانیایی جزئیاتی در دست نیست.

آقای هیگ اولویت دولت بریتانیا را آگاهی از وضعیت شهروندان بریتانیایی درگیر در این ماجرا اعلام کرد و گفت که وزارت خارجه با اعزام هیات ویژه ای به الجزیره، با مقامات دولت الجزایر و شرکت نفتی بی‌‌پی در تماس است و می کوشد از بریتانیایی های آزاد شده و کسانی که از این ماجرا جان سالم به در برده اند، حمایت لازم به عمل آید و آنان هرچه زودتر به خانواده های خود ملحق شوند.

روز چهارشنبه این هفته گروهی از پیکارجویان اسلامگرا با حمله به تاسیسات استخراج و تصفیه گاز "امیناس"، این محل را اشغال کردند و شماری از کارکنان الجزایری و خارجی این تاسیسات، از جمله چند شهروند بریتانیایی را گروگان گرفتند.

روز گذشته و حدود بیست و چهار ساعت پس از آغاز گروگانگیری، واحدهای نظامی الجزایر عملیاتی را علیه گروگانگیرها به اجرا گذاشتند و برخی منابع رسمی اعلام کردند که به ماجرای گروگانگیری خاتمه داده اند.

کامرون

کامرون گفته است که شرایط در محل گروگانگیری متحول است و این ماجرا همچنان ادامه دارد

در پی این عملیات، تلویزیون دولتی الجزایر گفت که چهار گروگان خارجی و تعدادی از گروگان‌های الجزایری کشته و بقیه آزاد شده‌اند و ماجرای گروگانگیری خاتمه یافته و خبرگزاری "آ پ اس" الجزایر هم از آزاد شدن حدود ششصد الجزایری و چهار گروگان خارجی خبر داد.

در مقابل، گروگانگیرها با اعلام اینکه حمله نیروهای دولتی به کشته شدن سی و چهار گروگان و چهارده گروگانگیر منجر شده، پایان ماجرای گروگانگیری را تکذیب کرده اند و رادیو الجزیره هم به نقل از برخی مقامات دولتی گفته است که گروهی از پیکارجویان همراه با چند گروگان در بخشی از محوطه تاسیسات گاز موضع گرفته‌اند و نیروهای دولتی آنان را در محاصره دارند.

با توجه به اخبار متناقض منابع دولتی الجزایر و گروگانگیرها، خبرگزاری‌های بین المللی گفته اند که هنوز از سرنوشت تعدادی از شهروندان خارجی خبری در دست نیست. ظاهرا شماری از گروگان‌ها در جریان عملیات نظامی موفق به فرار شده اند و برخی منابع خبری نیز گفته‌اند که گروگانگیرها، ظاهرا برای تمرکز تلاش خود بر نگهداری گروگان های خارجی، به کارکنان الجزایری اجازه داده اند محل را ترک کنند.

ابهام در مورد سرنوشت گروگان‌ها

در ساعات اولیه صبح جمعه وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که هنوز از وضعیت تا بیست شهروند بریتانیایی درگیر در ماجرای گروگانگیری اطلاعی ندارد و یک مقام این وزارتخانه گفت که دولت الجزایر تنها اطلاع داده است که در جریان آزادسازی گروگان‌ها، تعدادی از گروگانگیرها و گروگان‌ها از جمله شهروندان خارجی کشته شده اند.

بولمختار

گفته می شود عملیات گروگانگیری در تاسیسات گازی امیناس را مختار بلمختار سازمان داده است

اواخر شب گذشته، وزارت خارجه اعلام کرد که دولت بریتانیا اطلاعات بیشتری در اختیار ندارد و افزود "نخست وزیر اظهار داشته که باید خود را برای دریافت خبر بد آماده کنیم."

صبح جمعه، دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر، گفت که کمیته شرایط اضطراری - موسوم به کبرا - به ریاست وی تشکیل جلسه می دهد و نخست وزیر در ساعت ١١ به وقت لندن در سخنانی در مجلس عوام، در مورد آخرین تحولات ماجرای گروگانگیری به مجلس گزارش خواهد داد.

منابع رسمی الجزایر اطلاعات دقیقی در مورد سرنوشت گروگان‌های آمریکایی، فرانسوی، نروژی، رومانیایی، مالزیایی، ژاپنی و الجزایری و گروگانگیرها هم منتشر نکرده اند و شامگاه گذشته، یک مقام آمریکایی گفت که براساس اطلاعاتی که دریافت شده، برخی از گروگان های آمریکایی موفق به فرار شده اند اما از سرنوشت بقیه خبری در دست نیست.

دولت ایالات متحده یک فروند هواپیمای بدون سرنشین را هم به محل تاسیسات گاز امیناس اعزام کرد اما این هواپیما فقط توانست شاهد انجام عملیات حمله ارتش الجزایر به گروگانگیرها باشد.

مسئولیت گروگانگیری روز چهارشنبه را گروه موسوم به "الملثمین" (نقاب پوشان) برعهده گرفته که از آن به عنوان یک سازمان وابسته به شبکه القاعده نام برده می شود که مقر آن در کشور آفریقایی مالی است. این گروه گفته است که گروگانگیری را به تلافی مداخله نظامی فرانسه علیه اسلامگرایان در مالی، همکاری الجزایر در این عملیات و حمایت کشورهای دیگر از آن به اجرا گذاشته است.

ویلیام هیگ

ویلیام هیگ: این واقعه تروریستی نشان‌دهنده تهدیدی است که تروریسم متوجه منطقه شمال آفریقا می‌کند

گفته گازی امیناس در نزدیکی شهرک عین امیناس در نزدیکی مرز الجزایر و لیبی و در فاصله حدود یکهزار و سیصد کیلومتری الجزیره، پایتخت، واقع شده و کنسرسیومی متشکل از شرکت بریتانیایی بی‌پی، شرکت نروژی استات‌اویل و شرکت سوناطراک متعلق به دولت الجزایر در طرح استخراج و تصفیه گاز در این محل فعالیت دارند.

گفته می شود که فردی به نام مختار بلمختار، متولد الجزایر و از رهبران گروه های جهادی منطقه شمال آفریقا، سازماندهی و فرماندهی این عملیات را برعهده داشته است.

وزیر خارجه بریتانیا در اظهارات خود در روز جمعه گفت: "این واقعه تروریستی نشان‌دهنده تهدیدی است که تروریسم متوجه منطقه شمال آفریقا می کند" و افزود که "ما در مشارکت با کشورهای دوست در صحنه بین المللی، بر تعهد خود به مقابله و سرکوب این تهدید تاکید می ورزیم تا شبکه القاعده نتواند در مرزهای جنوبی اروپا جای پایی برای خود ایجاد کند."

ارتش بریتانیا از عملیات نظامی نیروهای فرانسوی علیه اسلامگرایان در مالی حمایت تدارکاتی به عمل آورده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.