جسد مامور تحقیق پیرامون فساد مالی نخست وزیر پاکستان یافت شد

به روز شده:  17:56 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391
جنازه کامران فیصل

جسد بیجان کامران فیصل در مهمانسرای دولتی یافت شد و برای تعیین علت مرگ کالبدشکافی خواهد شد

جسد مامور سابق رسیدگی به پرونده اتهام فساد مالی علیه نخست وزیر پاکستان یافت شده است.

روز جمعه ۲۹ دی (۱۸ ژانویه)، پلیس پاکستان اعلام کرد که جسد کامران فیصل، کارمند اداره حسابرسی ملی و مامور سابق رسیدگی به پرونده اتهام فساد مالی راجه پرویز اشرف، نخست وزیر، در مهمانسرای دولتی در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، یافت شده است.

براساس این گزارش، جسد کامران فیصل در حالی پیدا شد که از پنکه سقفی اتاق او در این مهمانسرا حلق آویز شده بود.

یک مقام پلیس اسلام آباد گفته است که به نظر می رسد این شخص خودکشی کرده باشد اما برای تعیین دقیق علت مرگ، دستور کالبد شکافی صادر شده است.

گزارش مرگ کامران فیصل تنها چند روز پس از آن منتشر می شود که دیوان عالی پاکستان دستور بازداشت نخست وزیر و پانزده نفر دیگر را در ارتباط با یک پرونده قدیمی مربوط به فساد اداری صادر کرد.

کامران فیصل و یک کارمند دیگر اداره حسابرسی ملی پاکستان مامور رسیدگی به این پرونده بودند.

اتهام فساد مالی علیه راجه پرویز اشرف به زمانی باز می گردد که وی در سمت وزیر آب و برق کابینه پاکستان، مسئول واردات تجهیزات نیروگاه های کوچک برق بود که، به گفته منتقدان، میلیون ها دلار هزینه برداشت اما برق چندانی تولید نکرد.

راجه پرویز اشرف، نخست وزیر

راجه پرویز اشرف در ژوئن ۲۰۱۲ به عنوان نخست‌وزیر جدید پاکستان انتخاب شد

آقای اشرف اتهام اختلاس در جریان واردات این تجهیزات را رد کرده است.

گفته می شود که کامران فیصل و یک مامور دیگر اداره حسابرسی ملی نقش اساسی در بررسی این پرونده ایفا کرده بودند اما چند هفته پیش، به دستور رئیس این اداره از سمت های خود برکنار شدند.

دیوان عالی پاکستان روز سه شنبه این هفته از اداره حسابرسی ملی خواست تا دستور بازداشت نخست وزیر و پانزده متهم دیگر پرونده را صادر کند اما رئیس اداره اعلام کرد که مدارک موجود برای بازداشت نخست وزیر کفایت نمی کند.

به گفته ناظران امور پاکستان، سرپیچی اداره حسابرسی ملی از دستور دیوان عالی جنبه دیگری از درگیری بین دولت به رهبری حزب مردم و عالی ترین نهاد قضایی پاکستان است که احساس وجود بحران در این کشور را شدت می بخشد.

دیوان عالی ادامه رسیدگی به پرونده فساد مالی علیه نخست وزیر و استدلال رئیس اداره حسابرسی مالی را به چهارشنبه هفته آینده موکول کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.