بعد از دو دهه: آمریکا دولت سومالی را به رسمیت شناخت

به روز شده:  05:05 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391
پیکارجویان الشباب

پیکارجویان الشباب از کلیه شهرها و بنادر اصلی سومالی بیرون رانده شده اند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا این خبر را روز پنجشنبه (۱۷ ژانویه) در نشست خبری مشترکی با حسن شیخ محمود، رئیس حمهور سومالی اعلام کرد و آنرا موفقیت بزرگی در نبرد سومالی علیه پیکارجویان اسلامگرای افراطی برشمرد.

اما بحران گروگان گیری در الجزایر، خبر عادی سازی رابطه آمریکا و سومالی را تحت الشعاع قرار داد.

خانم کلینتون که پیش از انتشار خبر عملیات نظامی ارتش الجزایر برای آزادی گروگانها صحبت می کرد گفت: "در گستره وسیعتر، آنچه ما در مالی و الجزایر شاهد آن هستیم، نشانگر چالشهای وسیعتری است که بیش از همه متوجه شمال آفریقا است و در وهله بعدی، پیش روی ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی قرار دارد."

وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که ماجرای گروگان گیری در الجزایر یک مورد نادر نیست.

او افزود: "ما می دانیم که با یک مشکل ادامه دار مواجه ایم. ما هر آنچه در توانمان باشد برای مواجهه و مختل کردن شبکه القاعده در مغرب اسلامی را انجام خواهیم داد."

آمریکا از زمان سرنگونی محمد سیاد بری، دیکتاتور سومالی توسط جنگ سالاران در سال ۱۹۹۱، هیچ دولتی را در سومالی به رسمیت نشناخته بود.

دو سال بعد از سرنگونی آقای بری، پیکارحوبان با ساقط کردن یک هلیکوپتر نظامی و کشتن ۱۸ نظامی آمریکایی، به تلاش آمریکا برای مداخله نظامی در سومالی پایان دادند.

خانم کلینتون با اشاره به عقب نشینی پیکارجویان الشباب از کلیه شهرهای اصلی سومالی ظرف ماههای اخیر گفت: "زمان تغییر کرده است."

حسن شیخ محمود، رئیس جمهور سومالی هم در این نشست خبری گفت دو کشور منافع مشترک و دشمنان مشترکی دارند.

آقای محمود افزود کشورش در حال عبور از یک "دوران سخت طولانی" است و سومالی امیدوار است بتواند اثر مثبتی در منطقه و جهان داشته باشد.

ایالات متحده آمریکا حدود ۷۸۰ میلیون دلار به نیروهای اتحادیه آفریقا که از دولت قانونی سومالی حمایت می کنند، کمک مالی کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.