نگرانی دولت ها از گروگانگیری در الجزایر

به روز شده:  02:29 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

علیرغم آزادی تعدادی از گروگان هنوز سرنوشت عده ای دیگر نامعلوم است.

در حالی که عملیات نجات گروگان ها در تصفیه خانه گازی در الجزایر به سومین روز خود رسیده دولت هایی که تبعه های خود را در دست گروگانگیرها می بینند از ادامه بحران ابراز نگرانی کرده اند. دولت الجزایر می‌گوید سرنوشت ۳۰ تن از گروگان های خارجی همچنان نامشخص است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا شرایط را در محل گروگانگیری به شدت خطرناک و دشوار خوانده است.

گروگانگیری از روز چهارشنبه در یکی از تاسیسات استخراج و تصفیه گاز این کشور به دست پیکارجویان اسلام‌گرا آغاز شد.

خبرگزاری رسمی الجزایر گزارش داده که بیش از ۶۷۰ گروگان که بیشتر آنها الجزایری هستند، آزاد شده اند و نیروهای این کشور همچنان برای دستگیری پیکارجویانی که در داخل این تاسیسات در حال مقاومت هستند، تلاش می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری در جریان عملیات آزاد سازی ۱۲ گروگان و ۱۸ گروگان گیر کشته شده اند.

وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که فردریک بوتاچیو، یکی از گروگان ها که تابعیت آمریکایی داشته کشته شده با این همه جزییات بیشتری را ارائه نکرده است.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته به دلیل رعایت حریم خصوصی خانواده آقای بوتاچیو جزییات بیشتری برای خبرنگاران ندارد.

روز چهارشنبه زمانی که شبه نظامیان دو اتوبوس کارگران خارجی را محاصره کردند، دو کارگر، یک بریتانیایی و یک الجزایری کشته شدند.

ساعت پنج به وقت محلی شبه نظامیان بعد از حمله به اتوبوس ها به سمت تاسیسات تصفیه گاز رفتند و کارگران الجزایری و خارجی را در اقامتگاه و منطقه اصلی مجتمع به گروگان گرفتند.

پنج شنبه ظهر به وقت محلی وقتی گروگان گیرها قصد جابجایی گروگان ها را داشتند نیروهای الجزایری به تاسیسات حمله کردند.

پایان مسالمت آمیز

شرایط فعلی مبهم است اما گزارش های جمعه صبح حاکی از این بود که نیروهای امنیتی هنوز در تاسیسات تصفیه گاز به دنبال گروگانگیرها هستند.

یک منبع امنیتی به خبرگزاری ای پی اس الجزایر گفته که نیروهای ویژه الجزایر به دنبال "پایان مسالمت آمیز" ماجرای گروگان گیری اند.

خبرگزاری دولتی الجزایر گفته برای پرهیز از خطر انفجار تاسیسات تصفیه خانه تعطیل شده است.

وزارت خارجه بریتانیا حاضر نشده گزارش های اخیر از الجزایر حاکی از آزاد شدن ۱۰۰ نفر از ۱۳۲ گروگان خارجی را تایید کند.

ژاپن و نروژ گفته اند چند شهروند دو کشور در این ماجرا ناپدید شده اند. مقامات چندین کشور از جمله آمریکا، اتریش، ایرلند و ژاپن نیز اعلام کرده اند که چند کارگر تبعه آنها توانسته اند از دست گروگان گیرها فرار کنند.

لورن فابیو وزیر خارجه فرانسه از قول مقامات الجزایری گفته یک شهروند فرانسه در عملیات نظامی کشته شده و سه تبعه دیگر نجات یافته اند.

شرایط متغیر

کامرون

کامرون گفته است که شرایط در محل گروگانگیری متحول است و این ماجرا همچنان ادامه دارد

روز جمعه، ٢٩ دی (١٨ ژانویه)، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در گزارش خود به مجلس عوام، گروگانگیری در تاسیسات گاز امیناس را عملیاتی گسترده، کاملا سازمان یافته توسط گروهی از مهاجمان کاملا مسلح توصیف کرد

نخست وزیر بریتانیا گفت "شرایط در محل گروگانگیری متغیر است و ماجرا همچنان ادامه دارد" و افزود که کمتر از سی شهروند بریتانیایی "در معرض خطر" قرار دارند.

روز گذشته و حدود بیست و چهار ساعت پس از آغاز گروگانگیری، واحدهای نظامی الجزایر عملیاتی را علیه گروگانگیرها به اجرا گذاشتند و برخی منابع رسمی اعلام کردند که به ماجرای گروگانگیری خاتمه داده اند.

گروگانگیرها با اعلام اینکه حمله نیروهای دولتی به کشته شدن سی و چهار گروگان و چهارده گروگانگیر منجر شده، پایان ماجرای گروگانگیری را تکذیب کرده اند و رادیو الجزیره هم به نقل از برخی مقامات دولتی گفته است که گروهی از پیکارجویان همراه با چند گروگان در بخشی از محوطه تاسیسات گاز موضع گرفته‌اند و نیروهای دولتی آنان را در محاصره دارند.

با توجه به اخبار متناقض منابع دولتی الجزایر و گروگانگیرها، خبرگزاری‌های بین المللی گفته اند که هنوز از سرنوشت تعدادی از شهروندان خارجی خبری در دست نیست. ظاهرا شماری از گروگان‌ها در جریان عملیات نظامی موفق به فرار شده اند و برخی منابع خبری نیز گفته‌اند که گروگانگیرها، ظاهرا برای تمرکز تلاش خود بر نگهداری گروگان های خارجی، به کارکنان الجزایری اجازه داده اند محل را ترک کنند.

ابهام در مورد سرنوشت گروگان‌ها

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به نقل از همتای الجزایری خود به پارلمان کشورش گفته گروگانگیری در مجتمع بزرگی صورت گرفته و نیروهای الجزایری هنوز در جستجوی "تروریست ها" و احتمالا تعدادی از گروگان ها هستند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته باید در مقابله با این بحران نهایت احتیاط را کرد تا "جان بی گناهان حفظ شود."

مقامات آمریکایی پیشتر تایید کرده بودند که هنوز چند آمریکایی در اختیار گروگانگیرها هستند و تاکید کردند که حاضر به مذاکره با "تروریست ها" نیستند.

لئون پنتا وزیر دفاع آمریکا به رادیو چهار بی بی سی گفته "مخفی گاهی برایشان نمی گذاریم که بتوانند از آن به چنین اقدامات تروریستی دست بزنند."

تبادل زندانیان

بولمختار

گفته می شود عملیات گروگانگیری در تاسیسات گازی امیناس را مختار بلمختار سازمان داده است

جمعه صبح سخنگوی گروهی که ظاهرا مسئول گروگانگیری است به خبرگزاری انی موریتانی گفت عملیات بیشتری را انجام خواهد داد.

مقامات الجزایری می گویند گروگانگیرها تحت امر مختار بالمختار هستند، مردی که تا سال گذشته از فرماندهان ارشد شاخه القاعده در مغرب بود.

این خبرگزاری موریتانی به نقل از منابعی از گروه آقای بالمختار گفته آنها خواهان معاوضه گروگان های آمریکایی به دو نفر از اعضای ارشد و محبوس خود در زندان های آمریکا هستند.

این دو نفر شیخ عمر عبدالرحمان مصری و عایفا صدیقی پاکستانی اند.

آقای عبدالرحمان سال ۱۹۹۳ به جرم دست داشتن در انفجار مرکز تجارت جهانی در نیویورک در سال ۱۹۹۳ محکوم شد و خانم صدیقی در سال ۲۰۱۰ در تلاش برای کشتن نیروهای آمریکایی مجرم شناخته شد.

پیشتر در بیانیه ای که به نظر می رسد از سوی گروگانگیرها صادر شده مقابله به مثل در برابر مداخله نظامی فرانسه در مالی و علیه شاخه القاعده در مغرب هدف این عملیات عنوان شده بود.

با این همه گوردون کوررا خبرنگار مسائل امنیتی بی بی سی می گوید گروگانگیری عملیاتی پیچیده بوده و بعید است که صرفا پس از مداخله نظامی یک هفته پیش فرانسه در مالی برنامه ریزی شده باشد.

تصفیه خانه امیناس در نزدیکی مرز الجزایر و لیبی قرار دارد.

دولت ایالات متحده یک فروند هواپیمای بدون سرنشین را هم به محل تاسیسات گاز امیناس اعزام کرد اما این هواپیما فقط توانست شاهد انجام عملیات حمله ارتش الجزایر به گروگانگیرها باشد.

تاسیسات گازی امیناس در نزدیکی شهرک عین امیناس در نزدیکی مرز الجزایر و لیبی و در فاصله حدود یکهزار و سیصد کیلومتری الجزیره، پایتخت، واقع شده و کنسرسیومی متشکل از شرکت بریتانیایی بی‌پی، شرکت نروژی استات‌اویل و شرکت سوناطراک متعلق به دولت الجزایر در طرح استخراج و تصفیه گاز در این محل فعالیت دارند.

گفته می شود که فردی به نام مختار بلمختار، متولد الجزایر و از رهبران گروه های جهادی منطقه شمال آفریقا، سازماندهی و فرماندهی این عملیات را برعهده داشته است.

وزیر خارجه بریتانیا در اظهارات خود در روز جمعه گفت: "این واقعه تروریستی نشان‌دهنده تهدیدی است که تروریسم متوجه منطقه شمال آفریقا می کند" و افزود که "ما در مشارکت با کشورهای دوست در صحنه بین المللی، بر تعهد خود به مقابله و سرکوب این تهدید تاکید می ورزیم تا شبکه القاعده نتواند در مرزهای جنوبی اروپا جای پایی برای خود ایجاد کند."

ارتش بریتانیا از عملیات نظامی نیروهای فرانسوی علیه اسلامگرایان در مالی حمایت تدارکاتی به عمل آورده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.