گروگان‌گیری الجزایر: کشته شدن ١١ گروگان‌گیر و ٧ گروگان در حمله نهایی

به روز شده:  14:19 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

خبرگزاری دولتی الجزایر می‌گوید در حمله نهایی برای پایان دادن به گروگان‌گیری در تاسیسات گازی در شرق این کشور ١١ گروگان‌گیر کشته شده‌اند.

بنا به گزارش این خبرگزاری هفت نفر از گروگان‌ها نیز توسط گروگان‌گیران کشته شده‌اند.

ملیت گروگان‌های کشته‌شده هنوز روشن نیست.

افسران ارتش الجزایر که این خبر را اعلام کرده‌اند، نگفته‌اند که آیا هیچیک از گروگان‌گیرها یا گروگان‌ها زنده مانده‌اند یا نه.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است از مجموع سی تبعه بریتانیا که از ابتدای گروگان گیری در روز چهارشنبه گروگان گرفته شده بودند، سرنوشت کمتر از ده نفر همچنان نامعلوم است.

فرانسه و آمریکا هر یک تایید کرده‌اند که یکی از شهروندانشان در جریان گروگان‌گیری کشته شده است. اما فرانسه اکنون می‌گوید معتقد است هیچیک از اتباع این کشور در الجزایر در اسارت نیستند.

پیکارجویان از روز چهارشنبه این هفته با حمله به این تاسیسات آن را در اختیار گرفته و ده‌ها نفر، از جمله چندین شهروند غیر الجزایری را به گروگان گرفته بودند.

عبدالرحمان نیجری، رهبر گروگان‌گیران، کمی پیش از حمله نهایی نیروهای امنیتی اعلام کرده بود که دولت باید میان مذاکره با گروگان‌گیران و یا مرگ گروگان‌ها یک گزینه را انتخاب کند.

او تهدید کرده بود که اگر نیروهای امنیتی الجزایر بخواهند به زور متوسل بشوند کل تاسیسات گاز توسط پیکارجویان منفجر خواهد شد.

مسئولیت گروگانگیری روز چهارشنبه را گروه موسوم به "الملثمین" (نقاب پوشان) برعهده گرفته که از آن به عنوان یک سازمان وابسته به شبکه القاعده نام برده می شود که مقر آن در کشور آفریقایی مالی است. این گروه گفته است که گروگانگیری را به تلافی مداخله نظامی فرانسه علیه اسلامگرایان در مالی، همکاری الجزایر در این عملیات و حمایت کشورهای دیگر از آن به اجرا گذاشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.