'دموکراسی واقعی'؛ اسرائیلی‌هایی که به خواست فلسطینی‌ها رای می‌دهند

به روز شده:  09:29 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

سه‌شنبه که اسرائیلی‌ها به پای صندوق‌های رای می‌روند، بسیاری انتخابشان را بر اساس سیاست‌های مرتبط با مساله فلسطین انجام می‌دهند. اما برای بعضی‌هایشان این فرصتی است که پیوندی با خود فلسطینی‌ها برقرار کنند و زمینه‌ای برای آنان فراهم آورند که صدای آنان نیز در عرصه سیاست اسرائیل شنیده شود. آن چنان که یووال بن آمی از تل‌آویو گزارش می‌دهد برخی از اسرائیلی‌ها این کار را با اعطای رای‌هایشان به فلسطینی‌ها انجام می‌دهند.

عایا شوشان به آن دسته از آدمی‌هایی نمی‌ماند که ممکن است از خیر حق خودشان برای رای دادن بگذرند.

او غیر از این که دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه بن گوریون است، در سازمانی که برای کمک به دسترسی‌های فلسطینی‌های ساکن جنوب الخلیل به انرژی‌های تجدیدپذیر مبارزه می‌کند نیز فعالیت دارد. کوتاه آن که او یک شهروند اسرائیلی مطلع و بادغدغه است.

او به جایی رسیده که اساس ایده دموکراسی در اسرائیل برایش زیر سوال رفته است. او می‌گوید: "به نظر من رای دادن خیلی از ایجاد آگاهی عمومی کم‌اهمیت‌تر است. ما چهار میلیون فلسطینی داریم که تحت شرایط تبعیض‌آمیز باورنکردنی تحت قوانین اسرائیل زندگی می‌کنند بی آن که از هیچ یک از حقوق مدنی بهره‌مند باشند."

عایا شوشان رای خود را مطابق میل یکی از اهالی کرانه باختری به صندوق خواهد انداخت

حدود یک و نیم میلیون فلسطینی شهروند اسرائیل هستند و می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. دو و نیم میلیون نفر دیگر در اراضی اشغالی کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان و در غزه تحت حاکمیت حماس هستند و می‌توانند در انتخابات فلسطینی شرکت کنند.

ساکنان همه این مناطق کمابیش متاثر از سیاست‌های دولت اسرائیل هستند.

در حرکتی تازه، تحت عنوان "دموکراسی واقعی"، خانم شوشان یکی از فلسطینیان کرانه باختری را، که مثل باقی اهالی کرانه باختری حق شرکت در انتخابات اسرائیل را ندارند، ملاقات کرده و رای خودش را به او "اعطا" کرده است.

به گفته خانم شوشان "او هنوز تصمیم نگرفته که به چه کسی رای بدهد. او برایم پیغام داده که این حرکت خیلی رویش اثر گذاشته و مشغول بررسی نامزدها است تا انتخاب کند من از طرفش به چه کسی رای بدهم."

گروه فیسبوکی

دموکراسی واقعی ایده خود را از حرکت مشابهی که در سال ٢٠١٠ در بریتانیا انجام شد، گرفته است.

برنامه "رایتان را ببخشید" از شهروندان بریتانیایی می‌خواست که رای خود را به شهروندان افغان، بنگلادشی و غنایی، که سیاست‌های بریتانیا مستقیما آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اعطا کنند.

صفحه فیسبوک دموکراسی واقعی بیشتر از هزار لایک دارد

شیمری تزامرت، یک فعال سیاسی اسرائیلی که در بریتانیا تحصیل کرده و در برنامه‌ای به اسم "دموکراسی جهانی" هم فعال بوده، این ایده را با خود به اسرائیل برده است.

او می‌گوید: "ما رهبر و پیرو نداریم. سلسله مراتبی در کار نیست. شکل سازماندهی ما افقی است."

آقای تزامرت معتقد است نه تنها در سطح ملی، که در سطح بین‌المللی نیز از فلسطینیان به ناحق سلب اراده شده است.

او می‌گوید: "نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل به شکل غیردموکراتیکی اداره می‌شوند."

"کشورهایی که در جنگ جهانی دوم پیروز شدند شش دهه قبل سازمان ملل را تاسیس کرده‌اند. از آن جایی که اسرائیل با آمریکا همراه است من به عنوان یک اسرائیلی از مزایای قدرت غیردموکراتیک آمریکا بهره‌مند می‌شوم. وقتی که من در انتخابات اسرائیل شرکت می‌کنم فقط دولت و پارلمان اسرائیل را برنمی‌گزینم، بلکه دارم در انتخاب این که چه کسی شورای امنیت را کنترل کند هم مداخله می‌کنم."

آقای تزامرت، که می‌خواهد این قدرت را به اشتراک بگذارد، گروهی فیسبوکی درست کرده که تعداد اعضایش به سرعت از هزار نفر گذشته است.

شیوه کار این است که یک شهروند اسرائیلی می‌گوید رایش را برای تصمیم‌گیری به فلسطینی‌‌ها ارائه‌ می‌دهد و یک فلسطینی اعلام می‌کند که می‌خواهد به واسطه این رای در تعیین پارلمان و دولت اسرائیل سهیم شود.

از آن جایی که اسرائیل به اغلب فلسطینی‌ها اجازه ورود به قلمرو خود را نمی‌دهد و شهروندان خود را هم از رفتن به اراضی فلسطینی بازمی‌دارد، اغلب جفت‌هایی که با هم رای واحدی می‌دهند یکدیگر را از نزدیک ندیده‌اند.

شاید جالب باشد که جفت فلسطینی خود آقای تزامرت، جوان ١٩ ساله‌ای به نام عمر و از اهالی الخلیل، در نظر دارد از حق رای خود برای تحریم انتخابات استفاده کند.

اگر تصمیم نهایی عمر همین باشد، آقای تزامرت در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

'خلاف جریان'

بسام ارامین، که دخترش در درگیری‌ها کشته شده، از هواداران رد و بدل کردن رای است

یکی از فلسطینی‌های شناخته‌شده‌تر که در این برنامه مشارکت دارد بسام عرامین است.

دختر ١٠ ساله او در جریان برخورد ماموران اسرائیلی با فلسطنی‌های معترض در مرز کرانه باختری با یک گلوله پلاستیکی به قتل رسید.

او از آن پس در جریان تلاش‌های صلح‌جویانه فعال شده است. او از جمله موسسان سازمان "مبارزان صلح" است که جمعی از سربازان سابق اسرائیلی و پیکارجویان فلسطینی را دربرمی‌گیرد. آنان دیگر به جای سلاح از واژه‌ها استفاده می‌کنند.

آقای عرامین به گرمی از ایده رد و بدل کردن رای‌ها استقبال کرده است. او می‌گوید: "البته که انتخابات در هر کشوری امری داخلی است و خارجی‌ها نباید در آن دخالت کنند. اما این جا مساله نشان دادن نوعی اعتراض است."

او می‌گوید تصورش این است که اغلب فلسطینی‌ها مخالف شرکت این‌چنینی در انتخابات باشند، اما به نظر او این تصمیم درستی نیست. او می‌گوید: "به نظرم وظیفه ما این است که کارهای نامعمول بکنیم و خلاف جریان گام برداریم."

جفت اسرائیلی آقای عرامین، اوفر نام دارد و او به واسطه رای اوفر به جبهه دموکراتیک صلح و برابری رای خواهد داد. این حزب که از یهودیان اسرائیلی و فلسطینیان شهروند اسرائیل تشکیل شده برنامه سیاسی‌ای مترقی و سوسیالیستی را پی می‌گیرد.

آقای عرامین در توضیح تصمیم خود می‌گوید: "سعی کردم مانند یک اسرائیلی فکر کنم، نه مثل یک فلسطینی. پیش خودم گفتم اگر من یک اسرائیلی بودم کدام یک از احزاب را برمی‌گزیدم و دیدم که این گزینه بهتر از بقیه به نظر می‌رسد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.