پایان خونبار گروگانگیری در الجزایر با مرگ ١١ گروگانگیر و ٧ گروگان

به روز شده:  04:13 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

بحران چهار روزه گروگانگیری در یکی از تاسیسات گاز در شرق الجزایر با کشته شدن ۷ نفر از گروگان ها به پایان رسید.

این گروگان ها در حمله نهایی نیروهای امنیتی الجزایر به تاسیسات عین امیناس و به دست گروگانگیرها از پا درآمدند.

خبرگزاری دولتی الجزایر اعلام کرد ۱۱ نفر از پیکارجویان تندرو نیز در این حمله کشته شدند.

در مجموع ۲۳ گروگان و ۳۲ نفر از پیکارجویان در درگیری در عین امیناس جان خود را از دست داده اند.

ملیت گروگان‌های کشته‌شده هنوز روشن نیست.

سرنوشت ۵ نفر از گروگان های بریتانیایی و ۵ گروگان نروژی نامشخص است.

فرانسه و آمریکا هر یک تایید کرده‌اند که یکی از شهروندانشان در جریان گروگان‌گیری کشته شده است. اما فرانسه اکنون می‌گوید معتقد است هیچ یک از اتباع این کشور در الجزایر در اسارت نیستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است که مسوولیت پایان خونبار این حادثه با "تروریست هایی" است که آن را ترتیب داده بودند.

پیکارجویان از روز چهارشنبه این هفته با حمله به این تاسیسات آن را در اختیار گرفته و ده‌ها نفر، از جمله چندین شهروند غیر الجزایری را به گروگان گرفته بودند.

عبدالرحمان نیجری، رهبر گروگانگیران، کمی پیش از حمله نهایی نیروهای امنیتی اعلام کرده بود که دولت باید میان مذاکره با گروگانگیران و یا مرگ گروگان‌ها یک گزینه را انتخاب کند.

او تهدید کرده بود که اگر نیروهای امنیتی الجزایر بخواهند به زور متوسل بشوند کل تاسیسات گاز توسط پیکارجویان منفجر خواهد شد.

مسوولیت گروگانگیری روز چهارشنبه را گروه موسوم به "الملثمین" (نقاب پوشان) برعهده گرفته که از آن به عنوان یک سازمان وابسته به شبکه القاعده نام برده می شود که مقر آن در کشور آفریقایی مالی است. این گروه گفته است که گروگانگیری را به تلافی مداخله نظامی فرانسه علیه اسلامگرایان در مالی، همکاری الجزایر در این عملیات و حمایت کشورهای دیگر از آن به اجرا گذاشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.