جامعه ایرانیان اسرائیل و انتخابات

به روز شده:  18:19 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391
یعقوب آواراهامی

یعقوب آواراهامی، مدیر کنیسه مشهدی‌های بنی‌براک

جامعه نه چندان منسجم ایرانیان اسرائیل در عرصه سیاسی عمدتا تمایلات راست میانه دارد. اقلیتی هم در بین این رای دهندگان، طرفدار احزاب چپ صهیونیست هستند.

نسل قدیمی ایرانیان در اسرائیل به طور سنتی به حزب راستگرای لیکود رای می‌دهند و همچنان به آن وفادارند.

گروهی نیز بیشتر به خاطر علاقه به ایران، در این دوره به حزب کادیما رای می‌دهند چرا که شائول موفاز، رهبر فعلی کادیما ایرانی تبار است.

این در حالی است که قشر به شدت مذهبی ایرانی عمدتا از حزب مذهبی شاس حمایت می‌کند، حزبی که خودش را مدافع فقرا و ارزش‌های دینی می‌داند.

این ایرانیان پیرو خاخام اوادیا یوسف، رهبر معنوی و بنیانگذار شاس هستند که سال گذشته از طرفدارانش خواسته بود برای نابودی حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان دعا کنند.

در کنیسه مشهدی‌های شهر بنی براک، واقع در مرکز اسرائیل، شاس طرفداران زیادی دارد.

بنی براک، در نزدیکی تل آویو، یکی از مراکز مهم یهودیان سنتگرا (حریدی) است که تقریبا تمام روز در آموزشگاههای دینی به مطالعه کتب مقدس دین خود مشغولند.

یعقوب آوراهامی، مدیر کنیسه مشهدی‌ها می‌گوید: «خیلی از ایرانی‌ها به لیکود رای می‌دهند، اما چون لیکود حزب غیرمذهبی است، آنهایی که خیلی مذهبی هستند به لیکود رای نمی‌دهند، بلکه به شاس رای می‌دهند.»

اقلیت چپ

شائول موفاز

گروهی از ایرانی‌تبارها به حزب کادیما رأی می‌دهند که رهبرش، شائول موفاز ایرانی‌تبار است

در میان ایرانیان همچنین گروه کوچکی تمایلات چپی دارند و رای خود را به نفع احزابی مانند میرتس یا کارگر به صندوق می‌اندازند.

کامبیز جلیل، ساکن حولون در جنوب تل آویو، به حزب چپ صهیونیست میرتس به رهبری زهاوا گال-اون علاقه دارد.

او می‌گوید: «از نظر اجتماعی میرتس تنها حزبی بوده که به فکر طبقه کم درآمد است... سعی می‌کند تبعیض نژادی بین یهودی‌ها و عرب‌ها نباشد. مخالف قوانین دینی است و اینکه مذهبی‌ها به ما فشار نیاورند.»

آقای جلیل بیش از ۳۰ سال است که در اسرائیل زندگی می‌کند و در شهر حولون شرکت خدمات چاپی دارد.

او می‌گوید: «نتانیاهو هیچ کاری در راه صلح انجام نداده، هر حرفی زده خودش پشتش نایستاده است».

به باور او: «بهترین هدیه‌ای که می‌توان به احمدی‌نژاد داد، نتانیاهوست و بهترین هدیه‌ای می‌توان به نتانیاهو داد، احمدی نژاد است. هر دوی این‌ها به خاطر افراطی بودن یک دشمن برای خودشان درست می‌کنند تا ملت را تحت تاثیر قرار بدهند».

فرهاد مرادیان، استاد کامپیو‌تر، نیز می‌گوید در سه دهه‌ای که در اسرائیل زندگی کرده هیچ وقت به لیکود رای نداده است.

او می‌گوید: «این‌ها (لیکود) به دنبال یک گروه کوچک سرمایه گذار هستند. از نظر اقتصادی به سرمایه داران بزرگ کمک می‌کنند. به قشر متوسط کمکی که نمی‌کنند، بلکه طبقه متوسط را دارند پائین می‌آورند».

آقای مرادیان می‌افزاید: «حتی پدرم وقتی که در ایران بودیم با سیاستهای لیکود مخالف بود... یکی از مسائل بزرگ، تندروی لیکود در امور سیاسی و نسبت به اقلیتهای دیگر است. ما خودمان در ایران در اقلیت زندگی می‌کردیم و یک مقداری این مسایل را در ایران حس کردیم. هیچ موقع به این حزب رای نخواهم داد».

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.