هدف فرانسه 'بازپس گیری کامل' مالی از اسلامگرایان است

به روز شده:  02:36 گرينويچ - دوشنبه 21 ژانويه 2013 - 02 بهمن 1391
نیروهای فرانسوی در روز 20 ژانویه در نیونو

نیروهای فرانسوی از جمله در شهر نیونو مستقر هستند

وزیر دفاع فرانسه گفته است که هدف نظامی این کشور در مالی "بازپس گرفتن کامل" این کشور از اسلامگرایان است.

ژان ایو لا دریان به تلویزیون فرانسه گفت که "ما هیچ جایی که مقاومت در آن ادامه یابد" را باقی نخواهیم گذاشت.

فرانسه دو هزار سرباز برای کمک به نیروهای مالی جهت مقابله با پیکارجویان اسلامگرا، که اکنون بخش شمالی این کشور را در کنترل خود دارند، اعزام کرده است.

آقای لا دریان گفت که هرچند پیکارجویان دو روز است از شهر دیابالی عقب نشینی کرده اند، اما این شهر هنوز در کنترل نیروهای دولتی نیست.

با این حال او افزود که "همه نشانه ها حاکی از تحول مطلوب اوضاع در دیابالی در ساعات آینده است."

وزیر دفاع فرانسه همچنین گفت که هفت شهروند فرانسوی که در سال های اخیر در نیجر و مالی گروگان گرفته شده اند "زنده اند" و با "گروگانگیرها تماس هایی برقرار شده."

پس از تصمیم فرانسه برای مداخله نظامی در مالی، نگرانی هایی در مورد سرنوشت این افراد وجود داشته است.

"وضعیت سردرگم کننده"

نیروهای فرانسوی درحال پیشروی به سوی شمال مالی بوده اند و اکنون در شهر نیونو در ۵۰ کیلومتری جنوب دیابالی هستند.

هواپیماهای فرانسوی هفته گذشته به دیابالی حمله کردند. این شهر در روز ۱۴ ژانویه به دست نیروهای اسلامگرا افتاده بود.

شهردار دیابالی به بی بی سی گفت که نیروهای مالیایی و فرانسوی درحال گشتزنی در حومه شهر بوده اند. تصور می شود این شهر بزرگترین محل تجمع اسلامگرایان در بخش مرکزی مالی باشد.

مارک دویل خبرنگار بی بی سی در نیونو می گوید که گشت ارتش از این شهر به دیابالی اعزام شده.

مقام ها می گویند که اسلامگرایان روز جمعه دیابالی را ترک کردند. با این حال به گفته خبرنگار ما ارتش مالی مظنون است که جنگجویان در جنگل های اطراف پنهان شده باشند.

یک سرهنگ فرانسوی که فقط خود را فردریک معرفی کرد به خبرنگار بی بی سی گفت: "اوضاع در اطراف دیابالی در این لحظه سردرگم کننده است."

یک چهره ارشد نظامی مالی اخطار داد که بخش هایی از جمعیت دیابالی با اسلامگرایان احساس همدردی دارد و این وضع کار را برای ارتش مشکل می کند.

همزمان مقام ها می گویند که ارتش مالی شهر کونا را پس گرفته است، شهری که افتادن آن به دست شورشیان باعث دخالت نظامی فرانسه در اوایل ماه جاری شد.

سخنان آقای لا دریان منعکس کننده اظهارات فرانسو اولاند رئیس جمهور فرانسه است که گفته بود که نیروهای فرانسوی تا زمانی که لازم باشد "برای شکست دادن تروریسم" در منطقه باقی خواهند ماند.

اما لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز شنبه گفت که کشورهای غرب آفریقا باید در عملیات تهاجمی برای بیرون راندن اسلامگرایان پیشگام شوند.

او روز ۱۴ ژانویه هم گفته بود که نبرد علیه شورشیان اسلامگرای مالی را تا "چند هفته دیگر" به پایان می رساند.

آلاسان واتارا رئیس جمهور ساحل عاج هم در اجلاس سران کشورهای غرب آفریقا در ابیجان که آقای فابیوس در آن شرکت داشت خواستار حمایت بیشتر از مالی شد.

وزیر خارجه فرانسه گفته است که روسیه و کانادا پیشنهاد حمایت لجستیکی داده اند.

پیکارجویان اسلامگرا در الجزایر که یک تاسیسات گاز در نقاط دورافتاده این کشور را اشغال کردند ادعا کردند که این کار به تلافی دخالت نظامی فرانسه در مالی انجام شد، هرچند بسیاری تحلیلگران در این مساله شک دارند.

در آن گروگانگیری دست کم ۴۸ نفر کشته شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.