رقبای دست راستی 'پادشاه نتانیاهو'

به روز شده:  02:13 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391
بنیامین نتانیاهو

رقبای بنیامین نتانیاهو احزاب دست راستی هستند

مجله آمریکایی تایمز در اوایل خرداد امسال بنیامین نتانیاهو را پادشاه اسرائیل توصیف کرده بود با این استدلال که او در عرصه سیاست داخلی حاکم بلامنازع است و رقیب جدی ندارد.

به نظر می‌رسد کارزار انتخاباتی‌ای که از ۴۵ روز پیش در اسرائیل به راه افتاده هم بر موقعیت بنیامین نتانیاهو تاثیری نخواهد گذاشت.

اسرائیلی‌ها روز سه‌شنبه به پای صندوق‌های رای می‌روند تا اعضای جدید پارلمان (کنست) را انتخاب کنند. رهبر حزبی که بیشترین کرسی را کسب کند،‌ از طرف رییس جمهوری مامور تشکیل دولت ائتلافی بعدی خواهد شد.

نظرسنجی‌ها حاکیست که فهرست مشترک دو حزب "لیکود" و "اسرائیل خانه ما" به رهبری بنیامین نتانیاهو و آویگدور لیبرمن بالاترین تعداد کرسی‌ها را از آن خود خواهد کرد.

احزاب چپ و میانه‌رو در این دوره، نه جبهه منسجمی داشتند و نه رهبری واحدی که بتوانند ائتلاف استراتژیک لیکود - اسرائیل خانه ما را در عرصه‌های امنیتی یا اقتصادی به چالش بکشند.

شلی یاخیموویج، رهبر حزب کارگر از معدود رقبای بنیامین نتایناهوست که وعده سرنگون کردن دولت را داده اما کمتر کسی به عملی شدن این وعده خوش‌بین است.

شاید به همین خاطر باشد که بیشتر رقبای آقای نتانیاهو از جمله "یاییر لپید" رهبر حزب "یش آتید" (آینده‌ای هست) احتمال پیوستن به ائتلاف با او را رد نکرده‌اند.

تهدیدی تازه

با وجود پیشتاز بودن در نظرسنجی‌ها،‌ مقام‌های لیکود نگرانند که هوادارانشان در روز رای‌گیری آن طور که باید و شاید در پای صندوق‌های رای حاضر نشوند.

اوفر کنیگ، تحلیگر سیاسی، در بیت المقدس می‌گوید: "این تصور که نتانیاهو قطعا نخست‌وزیر بعدی خواهد بود، می‌تواند به زیانش تمام شود. اگر رقابت‌ها فشرده‌تر بود خیلی از هوادارن راست‌گرایش مصمم به رای دادن بودند، اما حالا شاید بگویند رای دادن مهم نیست و پای صندوق‌های رای حاضر نشوند."

بنیامین نتانیاهو در این دوره با تهدید تازه‌ای از جناح راست مواجه بوده است.

نفتالی بنت، رهبر حزب خانه یهودی، ستاره طیف راست افراطی است که بنا بر نظرسنجی‌ها،‌ شماری از طرفداران لیکود را به خودش جذب کرده است.

آقای بنت برخلاف بنیامین نتانیاهو با اصل تاسیس کشور مستقل فلسطین مخالف است.

رونی شاکد، خبرنگار روزنامه یدیعوت آحرونوت، می‌گوید: "نفتالی بنت برای مردم اسرائیل بسیار خطرناک است، مردم متوجه نیستند او می گوید ۶۰ درصد کرانه غربی را باید ضمیمه کرد. این کار هزینه و مشکلات زیادی خواهد داشت... او درباره صلح صحبت نمی‌کند فقط درباره این حرف می‌زند که باید در برابر جهان با قدرت ایستاد."

این روزنامه‌نگار مانند بسیاری از مردم اسرائیل درباره آینده چندان خوش‌بین نیست به خصوص اگر بنیامین نتانیاهو برای بار سوم قدرت را در دست بگیرد و در ائتلاف با احزابی مانند حزب خانه یهودی دولت تشکیل بدهد.

او می‌گوید: "هیچ چیز تغییر نخواهد کرد، نتایناهو‌‌ همان نتانیاهو خواهد بود، درباره فلسطینی‌ها صحبت نخواهد کرد درباره ابتکار صلح جدیدی حرفی نخواهد زد،‌ به صحبت‌های اتحادیه اروپا و آمریکا گوش نخواهد داد، فقط حرف از ایران خواهد زد."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.