عکس: ظهور اسلامگرایان پیکارجو در صحرای آفریقا

به روز شده:  10:44 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
  • به دنبال گروگانگیری اخیر در تاسیسات گازی الجزایر، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که منطقه صحرا در آفریقا به مأمنی برای اسلامگرایان پیکارجو تبدیل شده که علیه غرب دست به جهاد زده اند. او گفت که غلبه بر این گروه ها ده ها سال طول خواهد کشید.

  • در گذشته منطقه صحرا از اقتصادی پررونق برخوردار بود و ویژگی آن کاروان های طولانی شتر با بار نمک بود که در قرون وسطی حتی بیش از طلا ارزش داشت. ولی وضعیت عوض شده و مسیرهای تجارت نیز تغییر کرده است. اکنون کشورهایی که در حاشیه جنوبی صحرا قرار دارند و همگی مستعمره های سابق فرانسه هستند، از فقیرترین جوامع جهانند.

  • گرچه بیشتر ساکنان صحرا فقیرند، منابع طبیعی غنی ای در زیر شن های آن وجود دارد. الجزایر، منابع نفت و گاز دارد، نیجر از یکی از گسترده ترین ذخایر اورانیوم برخوردار است که نیروگاه های اتمی فرانسه را سرپا نگه داشته و مالی، سومین کشور تولید کننده طلا در آفریقاست.

  • بعضی از مردم این منطقه از شناختی که از صحرا دارند برای کارهای غیرقانونی استفاده می کنند، از جمله قاچاق انسان و مواد مخدر به اروپا. بعضی از گروه ها از سود حاصل از این فعالیت های برای خرید سلاح استفاده می کنند. وقتی که حکومت سرهنگ قذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱ سرنگون شد، صدها نفر از جنگجویان قوم طوارق به مالی برگشتند و شورشی را آغاز کردند.

  • شورشیان طوارق با اسلامگرایانی که در دهه ۹۰ میلادی از الجرایر اخراج شدند، متحد شده و در منطقه صحرا پخش شده اند. آنها با شبکه القاعده ارتباط برقرار کرده و در همه کشورهای این منطقه به حملاتی دست می زنند. در آوریل ۲۰۱۲، این اتحاد جدید توانست شمال مالی را که منطقه ای وسیعتر از فرانسه است را به تصرف درآورد.

  • گروه های مسلح متعددی در منطقه صحرا فعالیت دارند که هدف های آنان با یکدیگر متفاوت است، از کسب درآمد و دستیابی به خودمختاری گرفته یا جهاد در سطح جهانی. دانستن این موضوع که آنها تا چه حد با یکدیگر همکاری دارند، مشکل است. گزارش ها حاکی است که سایر گروه های پیکارجو مانند بوکو حرام در نیجریه و الشباب در سومالی با جهادی های صحرا در ارتباطند.

  • گفته می شود پیکارجویانی که به تاسیسات گازی در الجزایر حمله کردند از کشورهای مختلف منطقه بوده اند. بسیاری از اهالی صحرا ارتباطات خانوادگی و فرهنگی نزدیکی با ساکنان صحرا در کشورهای دیگر منطقه دارند. آنها صحرا به عنوان یک منطقه وسیع یک پارچه در نظر می گیرند، نه بخش هایی از کشورهای مختلف.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.