دعوت مقام‌های بحرین از مخالفان برای گفت‌و‌گو

به روز شده:  16:51 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391
بحرین

بحرین توسط اقلیت سنی اداره می‌شود و شیعیان همواره از تبعیض شکایت داشته‌اند

وزیر دادگستری بحرین از احزاب سیاسی این کشور دعوت کرده است تا در آستانه دومین سالگرد ناآرامی‌های این کشور، گفت‌و‌گو را از سر بگیرند.

دعوت شیخ خالد بن علی آل خلیفه از احزاب و گروه‌های سیاسی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی در بحرین صورت گرفته که باعث لطمه زدن به افتصاد این کشور شده است.

یک عضو بلندپایه گروه وفاق، بزرگ‌ترین گروه مخالف در بحرین، استقبال محتاطانه‌ای از این دعوت کرد.

طی دو سال گذشته، بحرین، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، گرفتار ناآرامی سیاسی و خشونت بوده است.

خلیل مرزوق، از اعضای اصلی گروه وفاق به بی بی سی گفت که "وفاق، آماده است تا با همکاری خانواده حاکم و جامعه، راه حلی بیاید."

او در عین حال تاکید کرد که باید اطمینان خاطر حاصل شود که چنین روندی، از اعتبار لازم برخوردار خواهد بود.

روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۱، معترضان که در میدان لوءلوء (مروارید) منامه، پایتخت بحرین، تظاهراتی مسالمت برگزار کردند. سه روز بعد، نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک‌آور و باتون به تظاهرکنندگان و کسانی که با برپایی چادر، در این میدان تحصن کرده بودند حمله کردند. در این عملیات، دست کم دو نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

با افزایش خشونت‌ها، ۳۵ نفر از جمله ۵ پلیس کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند. در دو ماه فوریه و مارس ۲۰۱۱، هزاران نفر زندانی شدند که بیشتر آنها را شیعیان مخالف حکومت تشکیل می‌دادند.

خاندان حکومتی بحرین سنی است و قدرت سیاسی در بحرین در اختیار اقلیت سنی این کشور قرار دارد و شیعیان همواره از تبعیض شکایت داشته‌اند.

از آن زمان تا کنون، به گفته فعالان سیاسی بحرین و گروه‌های حقوق بشری، ۴۵ نفر دیگر کشته شده‌اند هر چند دولت بحرین این آمار را مورد تردید قرار داده و آمار دیگری را ارائه کرده است.

در اکتبر سال پیش در درگیری‌ در روستایی در حومه منامه، دو مامور پلیس زخمی شدند و در اثر جراحات وارده، جان خود را از دست دادند.

سیزده فعال بحرینی از جمله ابراهیم شریف، رهبر حزب سکولار وعد هنوز زندانی هستند. برخی از آنها به حبس ابد محکوم شده و حکم آنها بر اساس اعترافاتی صادر شده که گفته شده زیر شکنجه از آنها اخذ شده است.

اعتراضات خیابانی و تجمعات در بحرین، غیر قانونی اعلام شده و مدافعان حقوق بشر به طور مرتب در این کشور بازداشت و زندانی می‌شوند. برخی از این افراد به دلیل آن که در سایت اجتماعی توییتر، از پادشاه و دولت بحرین انتقاد می‌کنند، زندانی می‌شوند.

آقای مرزوق هشدار داده که اگر دعوت به گفت‌و‌گو تنها، "دعوتی فصلی" برای ممانعت از برپایی تظاهرات در آستانه سالگرد ناآرامی‌ها باشد، این امر می‌تواند، بی‌اعتمادی میان مردم و دولت را عمیق‌تر کند.

او تاکید کرد که هدف مخالفان، برقراری نظام پادشاهی مشروطه در بحرین است.

یک تحلیلگر بحرینی که نخواست نامش فاش شود، گفت در خانواده حاکم، اختلاف‌نظرهایی وجود دارد اما در هر حال، مقامات ارشد حکومتی وحدت خانواده حاکم را بر وحدت ملت ترجیح می‌دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.