آنچه گذشت
لحظه به لحظه با انتخابات اسرائیل

به روز شده:  21:03 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. رای گیری در انتخابات نوزدهمین دوره پارلمان اسرائیل آغاز شده است

 2. رای‌گیری برای انتخاب یکصد و بیست عضو کنست تا ساعت ۱۰ شب ادامه خواهد داشت

 3. طبق نظرسنجی‌های انجام شده، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و رهبر حزب راستگرای لیکود در این انتخابات پیروز خواهد شد

 4. در این دوره، ۳۴ حزب بزرگ و کوچک، سکولار و مذهبی، یهودی و عرب از سه جناح راست، ‌میانه و چپ برای کسب ۱۲۰ کرسی پارلمان (کنست) رقابت می‌کنند.

 5. حزب لیکود آقای نتانیاهو در انتخابات امروز با حزب "اسرائیل خانه ما" به رهبری آویگدور لیبرمن فهرست انتخاباتی مشترک ارائه کرده است.

 6. فرناز قاضی‌زاده، خبرنگار بی بی سی که برای پوشش اخبار انتخابات اسرائیل به این کشور سفر کرده، می‌گوید بنيامين نتانياهو، نخست‌وزیر اسرائیل، زماني كه رأى خود را به صندوق مى‌انداخت، گفته است که انتخاب، بين اسرائيلى ضعيف و اسرائيلى قوى و متحد است

 7. صفحه ویژه انتخابات اسرائیل در سایت فارسی بی بی سی. در این صفحه آخرین اخبار، تحلیل و گزارش‌ها را بخوانید

 8. برای مردم اسرائیل که امروز پای صندوق‌های رای می‌روند، چه موضوعی اهمیت بیشتری دارد؟ برنامه هسته‌ای ایران، صلح با فلسطینیان یا اقتصاد؟ کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در اسرائیل می‌گوید در این دوره از انتخابات، مسایل داخلی و مشکلات اقتصادی، برای مردم بیشتر مهم است.

 9. کسری بودجه دولت اسرائیل نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار است. دولت به همین دلیل می‌خواهد حدود چهار میلیارد دلار در هزینه‌های خود صرفه جویی کند و این اقدام احتمالا باعث کاهش خدمات اجتماعی دولت خواهد شد. احتمال افزایش مالیات نیز مطرح شده است.

   

 10. راستگرایان لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در انتخابات امروز شرکت دارند

 11. رهبر حزبی که بیشترین کرسی را کسب کند،‌ از طرف شیمون پرز مامور تشکیل دولت آینده اسرائیل خواهد شد.

 12. یکی از مهم‌ترین مسایل برای رای‌دهندگان، مشکل مسکن است. بهای مسکن در اسرائیل دائما در حال گران‌تر شدن است

 13. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در اسرائیل می‌گوید بنا بر تازه‌ترین آمار دولت، ‌بهای آپارتمان فقط در سال ۲۰۱۲ میلادی حداقل شش درصد افزایش یافت

 14. نفتالی بنت، رهبر خانه یهودی، حزب شهرک نشینان یهودی و راستگرایان. از او به عنوان ستاره جناح راست در این دوره یاد شده

 15. کاتیا آدلر، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که حتی اگر نخست وزیر اسرائیل در این انتخابات عوض نشود، تلاش‌های پس از انتخابات برای تشکیل دولت ائتلافی بر بحران اتمی ایران، روند صلح با فلسطینیان و روابط بین المللی اسرائیل اثر خواهد گذاشت.

 16. یک رأی دهنده اسرائیلی به لیز دوست، خبرنگار بی بی سی گفته است: "صلح موضوع اصلی است. من در جریان انتفاضه اول در بیت المقدس به دنیا آمده ام. وضعیت فعلی خیلی بد است. باری است بر دوش همه ما."

 17. برنامه امروز "نوبت شما" در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی به انتخابات اسرائیل اختصاص دارد. شما می‌توانید برای شرکت در این برنامه با ما تماس بگیرد. همچنین می‌توانید نظر خود را اینجا برای ما بنویسید.

  تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۲۰۴۸ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۵۰۵
  اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
  ایمیل: shoma@bbc.co.uk
  فیسبوک: facebook.com/bbcshoma
  توییتر: bbcshoma@

 18. شیلا موسائی، استاد دانشگاه حیفا به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت: رابطه فرهنگی میان مردم دو کشور ایران و اسرائیل باعث شده که دعوای اتمی بین دولت‌ها را جدی نگیرند. بیشتر نگرانی الآن مسائل اقتصادی داخلی است.

 19. به گفته مسئولان انتخاباتی اسرائیل، میزان مشارکت در انتخابات امروز تا ساعت 8 شب به وقت گرینویچ، بیش از 66 درصد بوده که بالاترین میزان مشارکت از سال 1999 به بعد محسوب می شود.

   

 20. مطابق نظرسنجی های انجام شده در سر صندوق های رای، ائتلاف انتخاباتی حزب های راستگرای لیکود (به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل) و "اسرائیل خانه ما"، با اکثریتی ناچیز در انتخابات پارلمانی این کشور برنده شده اند.

   

 21.  با وجود برتری اندک ائتلاف احزاب لیکود و "اسرائیل خانه ما"، راستگرایان حاکم آرای قابل توجهی را در مقابله با احزاب چپگرا و میانه از دست داده اند و این نتیجه، کار آنها را در تشکیل دولت ائتلافی آینده بسیار مشکل خواهد کرد.

 22. در پی انتشار نتیجه نظرسنجی از رای دهندگان اسرائیلی که نشان دهنده کاهش فاصله احزاب چپ میانه با راستگرایان است، ربی داو لیپمن، سخنگوی حزب یش آتید گفته است که این انتخابات بیانگر خواسته مردم برای تغییر مسیر کشور است. آقای نتانیاهو در نظرسنجی از رای دهندگان پیشتاز است و به گفته تحلیلگران برای دوره سوم متوالی، نخست وزیر اسرائیل خواهد بود.

 23. در پی مشخص شدن برتری ائتلاف احزاب لیکود و اسرائیل خانه ما در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای اولویت اول دولت جدید او خواهد بود.

 24. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس به نقل از یک فعال ایرانی تبار حزب لیکود در توییتر نوشت: بسیاری از جوانان، لیکود را ترک کرده اند و در این انتخابات به حزب یش آتید رای دادند.

   

 25. کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید نتیجه انتخابات اسرائیل خیلی ها را شگفت زده کرده است. آقای فتاحی در توییتر نوشت: "کسی فکر نمی کرد که حزب تازه تاسیس یش آتید در حدود ۱۹ کرسی رای کسب کند."

انتخابات اسرائیل

به روز شده: 22 ژانويه 2013
 • در این دوره از انتخابات، ۳۴ حزب بزرگ و کوچک، سکولار و مذهبی، یهودی و عرب از سه جناح راست، ‌میانه و چپ برای کسب ۱۲۰ کرسی پارلمان (کنست) رقابت می‌کنند.
 • برای اولین بار در این دوره مسائل اقتصادی به اندازه موضوعات امنیتی از جمله مناقشه با فلسطینیان برای رای دهندگان اسرائیلی اولویت پیدا کرده است.
 • نظرسنجی‌ها حاکیست که فهرست مشترک "لیکود-اسرائیل خانه ما" احتمالا ۳۸ کرسی را از آن خود خواهد کرد، سهم حزب کارگر ۱۹ کرسی، حزب ‌جنبش ۱۰ کرسی و حزب یش آتید پنج کرسی پیش بینی شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.