آلمان و فرانسه به سخنان دیوید کامرون برای برپایی همه‌پرسی واکنش نشان دادند

به روز شده:  16:35 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391
دیوید کامرون

دیوید کامرون مدت‌ها از سوی اعضای حزب محافظه‌کار برای اعلام همه‌پرسی تحت فشار بود

واکنش‌ها به سخنان دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در مورد برپایی همه‌پرسی برای ادامه عضویت کشورش در اتحادیه اروپا ادامه دارد.

آقای کامرون، امروز، چهارشنبه، ۲۳ ژانویه خواهان برگزاری همه‌پرسی در مورد ادامه عضویت کشورش در اتحادیه اروپا شد و گفت که این همه‌پرسی در مورد "باقی ماندن یا خروج" این کشور از اتحادیه اروپا خواهد بود و در صورتی که حزب محافظه‌کار، حزب حاکم در بریتانیا، در انتخابات آتی پیروز شود، این همه‌پرسی در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که کشورش آماده است تا در مورد درخواست‌های بریتانیا گفت‌و‌گو کند اما افزود که باید توجه داشت که سایر کشورهای این اتحادیه نیز درخواست‌هایی دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز هشدار داده که بریتانیا در صورتی که از اتحادیه اروپا خارج شود، از منافع اقتصادی آن در آینده محروم خواهد شد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه هم گفته است که طرح آقای کامرون برای برپایی همه‌پرسی، می‌تواند خطرناک باشد.

او در دیداری که با تجار بریتانیایی داشته به آنها گفته است که اگر بریتانیا تصمیم به ترک اتحادیه اروپا بگیرد، فرش قرمز برای آنها پهن خواهد شد.

آقای فابیوس گفته است: "اگر اروپا را یک باشگاه فوتبال فرض کنیم، نمی‌توان وارد این باشگاه شد و گفت بیایید راگبی بازی کنیم."

سفیر فنلاند در بریتانیا گفته است که سخنان دیوید کامرون، منجر به بی‌ثباتی و نگرانی خواهد شد. او گفته است که فنلاند هرگز خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخواهد شد.

کمیسیون اروپا هم گفته است که باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا به عنوان یک عضو فعال به نفع بریتانیا و این اتحادیه است.

شکاف فزاینده

نخست‌وزیر بریتانیا در سخنرانی خود گفت که او یک بریتانیایی انزواطلب نیست و خواهان آن است که کشورش در اتحادیه اروپا باقی بماند. او در عین حال خاطرنشان کرد که شکاف رو به فزاینده‌ای میان اتحادیه اروپا و شهروندانش وجود دارد که این امر به خصوص در بریتانیا مشاهده می‌شود.

نخست‌وزیر بریتانیا در سخنرانی خود گفت زمان آن رسیده که مردم بریتانیا نیز حرف خود را در این زمینه بزنند.

او گفته است پیش از همه‌پرسی، خواهان مذاکره در مورد شرایط ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا است.

آقای کامرون گفت مردم بریتانیا، با "گزینه بسیار آسانی" رو‌به‌رو خواهند بود، "یا نتیجه مذاکرات را بپذیرند، و یا از اتحادیه اروپا خارج شوند."

او گفت در صورتی که از نتیجه این مذاکرات خرسند باشد، با "جان و دل" برای باقی ماندن در اتحادیه اروپا، تلاش خواهد کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا مشخص نکرده که در چه مسایلی خواهان مذاکره با اتحادیه اروپا و بازپس‌گیری اختیارات از این اتحادیه است. او همچنین نگفت در صورتی که این مذاکرات، آن گونه که او مایل است، پیش نرفت، چه اتفاقی خواهد افتاد.

حزب کارگر، حزب مخالف دولت در بریتانیا در مورد سخنرانی نخست‌وزیر این کشور گفته است که آقای کامرون " نخست‌وزیری ضعیف" است و سیاست‌های او بر پایه "منافع حزبی" تعیین می‌شود.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر گفته است که دیوید کامرون با طرح خود، کشور را برای سال‌ها در "بی‌ثباتی" قرار می‌دهد و با اقتصاد کشور، دست به قماری بزرگ می‌زند.

فشارهای درون حزبی

دیوید کامرون مدت‌ها از سوی اعضای حزب محافظه‌کار به خصوص گروهی از نمایندگان آن در پارلمان بریتانیا برای اعلام چنین همه‌پرسی تحت فشار بود.

او گفته است "سرخوردگی" از اتحادیه اروپا به "بالاترین حد" خود رسیده و این که از مردم بریتانیا خواسته شود تا توافقات اروپایی را که آنها نقش اندکی در آنها را داشتند، بپذیرند، احتمالا تنها به افزایش درخواست‌ها برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منجر خواهد شد.

دیوید کامرون گفته است که به همین دلیل طرفدار برگزاری همه‌پرسی است و به مواجهه با چنین مساله‌ای، شکل دادن آن و هدایت بحث‌ها باور دارد.

'بلیت یک طرفه'

آقای کامرون افزود که او "جذابیت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را درک می‌کند" و مطمئن است که کشورش با خروج از این اتحادیه، به حیات خود ادامه خواهد داد.

او در عین حال تاکید کرد که کشورش باید در مورد تبعات خروج از اتحادیه، برای رفاه و رونق و جایگاه کشور در عرصه بین‌المللی، "به دقت فکر کند."

نخست‌وزیر بریتانیا گفت اگر "ما از اتحادیه اروپا، خارج شویم، راه بازگشت نداریم، این بلیتی یک طرفه است."

واکنش‌های داخلی

گروهی از نمایندگان محافظه‌کار بریتانیا از سخنان آقای کامرون استقبال کرده‌اند.

اما لرد پیتر مندلسون، کمیسر سابق امور بازرگانی اتحادیه اروپا و عضو کابینه گوردون براون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا گفته است که سخنان آقای کامرون، بازی بود که برای جلب رضایت اعضای تندروی حزب حاکم طراحی و اجرا شد.

داگلاس آلکساندر، وزیر امور خارجه دولت در سایه (حزب کارگر)، در واکنش به سخنان آقای کامرون گفت: "ما ضرورت تغییر را درک می‌کنیم اما فکر نمی‌کنیم، بهترین راه برای تغییر در باشگاهی ۲۷ نفره این باشد که در کنار در خروجی بایستیم و درخواست تغییر کرده و تهدید به خروج بکنیم."

حزب لیبرال دموکرات که در دولت ائتلافی بریتانیا حضور دارد گفته است که مذاکرات کلی در مورد شرایط ادامه عضویت بریتانیا، منجر به بی‌ثباتی شده و مانع از سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌شود.

حزب استقلال بریتانیا که اخیرا میزان محبوبیت آن به طرز چشمگیری افزایش یافته نیز گفته است که "غول از چراغ جادو بیرون آمده" و با آن، احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز وجود دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.