اسلام‌گرایان، تهدیدی برای منافع فرانسه در آفریقا

به روز شده:  08:27 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391
سرازیر شدن اسلحه از لیبی به خارج، خطر از جانب اسلامگرایان را افزایش داده است

سرازیر شدن اسلحه از لیبی به خارج، خطر از جانب اسلامگرایان را افزایش داده است

مداخله فرانسه در مالی، به دلیل ترس از خطرهایی است که ممکن است در آینده فرانسه با آن روبرو شود. ولی آیا این خطر در آینده نزدیک نیز افزایش خواهد یافت؟

در پی مداخله نظامی اخیر فرانسه در مالی، اسلامگرایان سوگند خورده‌اند که دست به عمل تلافی جویانه خواهند زد.

ابو دردار، یکی از رهبران جنبش توحید و جهاد در غرب آفریقا، که یکی از شاخه های القاعده در مغرب اسلامی است، می گوید: "فرانسه به اسلام حمله کرده است. ما به قلب فرانسه حمله خواهیم کرد."

احتمال حمله اسلامگرایان به منافع فرانسه، سبب شده که مراقبت از ساختمان های دولتی، تسهیلات حمل و نقل، برخی از سفارتخانه های خارجی و نیز اماکن مذهبی در این کشور، افزایش یابد.

نیروهای خارجی در مالی

  • نزدیک به ۵۵۰ سرباز فرانسوی در باماکو و موپتی ماموریت دارند
  • جت های جنگی فرانسه در مالی مستقرند
  • نیجریه ۶۰۰ سرباز و سنگال، بورکینافاسو و توگو هر کدام ۵۰۰ سرباز و جمهوری بنین ۳۰۰ سرباز به مالی اعزام می‌کنند
  • بریتانیا دو فروند هواپیمای باری برای کمک های تدارکاتی در اختیار فرانسه قرار می‌دهد
  • فرانسه می‌گوید کمک های تدارکاتی بیشتری از دانمارک و ایالات متحده آمریکا دریافت خواهد کرد

شاخه القاعده در مغرب اسلامی، گروهی است که بیشتر از همه موجب نگرانی مقامات فرانسه شده است. ولی نظر بیشتر کارشناسان این است که این گروه در آینده نزدیک امکانات و شبکه های لازم برای یک رشته حملات در داخل فرانسه را ندارد.

با این وجود، تحلیلگران هشدار می دهند که این گروه ممکن است تلاش‌های خود برای دستیابی به چنین امکاناتی را افزایش دهد.

گروه القاعده در مغرب اسلامی، همچنین از هواخواهان خود درخواست کرده که به طور مستقل هرکاری که از دستشان برمی آید علیه فرانسه انجام دهند.

در حال حاضر فرانسه نگران حمله به شهروندان این کشور در مالی و کشورهای همسایه مالی است .شش هزار فرانسوی در خود مالی زندگی می کنند ولی سفارتخانه های فرانسه در شمال آفریقا و همچنین بازرگانان فرانسوی و سایر شهروندان این کشور در سراسر شمال آفریقا نیز ممکن است در معرض خطر قرار داشته باشند.

فرانسه به شهروندان خود بخصوص در مورد سفر به مالی توصیه هایی کرده ولی دستور خروج از این کشور را هنوز نداده است.

مقامات آمریکایی در گذشته در باره گروه القاعده در شمال آفریقا صحبت کرده و به طور ضمنی به صدور تروریسم توسط این گروه اشاره کرده بودند اگرچه می گفتند هنوز متقاعد نشده اند که خطر واقعی به خارج از منطقه رسوخ کرده است.

مداخله فرانسه در مالی ممکن است سبب شود که تمایل بسیج شدن این گروه ها با هدف حمله به اروپا افزایش یابد.

سیل تسلیحات

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه می گوید این کشور تمام تدابیر احتیاطی لازم را به اجرا می‌گذارد

تعداد اعضای گروه القاعده درشمال آفریقا، در منطقه موسوم به ساحل، تا کنون چند صد نفر تخمین زده می شد ولی اخیرا تعداد آنان افزایش یافته است.

الجزایری ها، نیجریه ای ها و کسانی که از آفریقای غربی می آیند، اکنون عازم مناطق تحت کنترل اسلامگرایان در مالی هستند.

گزارش هایی هم در مورد آمدن شماری از جهادی ها از اروپا از جمله از فرانسه به مالی انتشار یافته است. ولی مقامات اطلاعاتی آمریکا اواخر سال گذشته میلادی گفته بودند که نمی توانند این خبر را تایید کنند.

خطر متوجه از جانب این گروه با سیل قاچاق اسلحه از مرز لیبی به داخل مالی افزایش یافته است. این همان مسیری است که برای قاچاق مواد مخدر از آن استفاده می شود.

مهمترین نگرانی، دستیابی گروه های اسلامگرا به موشک های زمین به هوا است.

بعد از پایان بحران لیبی، تنها یک چهارم موشک های مدل اس آ هفت، در اختیار ارتش لیبی باقی ماند و معلوم نشد بقیه موشک ها به دست چه کسانی افتاده است. به گفته مقامات این که تعدادی از این تسلیحات به دست اسلامگرایان در مالی افتاده باشد، "تقریبا اجتناب ناپذیر" است ولی تعداد دقیق آنها روشن نیست.

تغییرخصوصیات

در گذشته نظر کارشناسان این بود که گروه القاعده در شمال آفریقا، به همان اندازه که خصوصیات یک گروه پیکارجو را دارد، دارای خصوصیات یک شبکه جنایتکار نیز هست.

ولی پس از این که مرکز فعالیت این گروه از الجزایر به شمال مالی منتقل شد، ماهیت گروه نیز تغییر پیدا کرد و شماری از رهبران این گروه که محبوبیت بیشتری داشتند در شمال مالی جمع شدند.

همواره این نگرانی وجود داشت که هر چه گروه مورد بحث بیشتر ریشه بدواند، احتمال رخنه اعضایش به اروپا و دست زدن به حملات افزایش خواهد یافت.

گروه بوکو حرام، سال گذشته در نیجریه به صورت یکی ازگروه هایی که هواخواهان زیادی داشت در آمد و به یک رشته حملات متعدد ولی نه چندان مهم دست زد. شماری از این حملات با مهارت و دقت برنامه ریزی شده بود.

سال گذشته مقامات اطلاعاتی اروپایی اظهار داشتند علت این که شماری از جهادی ها افغانستان، سومالی و یمن را ترک کرده و عمدتا عازم مالی و سوریه شده اند، فرار از حملات هواپیماهای بدون سرنشین و سایر مداخله های نظامی خارجی بوده است.

گروگان ها

پیکارجویان در گذشته برای تامین احتیاجات مالی خود، تمام فعالیتشان را بر آدم ربایی به منظور اخذ باج متمرکز کرده بودند

اعضای القاعده در شمال آفریقا برای تامین نیازهای مالی خود،به حربه آدم ربایی به منظور دریافت باج متوسل می شوند.

در نوامبر سال ۲۰۱۱ دو شهروند خارجی در مالی به گروگان گرفته شدند. در ژانویه همان سال تلاش برای آزاد کردن دو گروگان دیگر به مرگ آنان منتهی شده بود.

حمله ناموفق اخیر نیروهای فرانسوی برای آزاد کردن گروگانی که در اختیار گروه شباب بود نشان دهنده خطری است که معمولا گروگان ها را تهدید می کند.

البته گروه شباب در ماههای اخیر تضعیف شده است ولی یکی از نگرانی های مقامات آمریکایی این است که اگر چه این گروه از جهاتی ضعیف شده، اما امکان دارد به روش‌های تروریستی بیشتری متوسل شود و برای صدور خشونت به کنیا و اوگاندا و حتی اروپا تلاش بیشتری کند.

در پی گروگانگیری اخیر شهروندان فرانسوی، چنین به نظر می رسد که فرانسه به این نتیجه رسیده است که اهمیت ممانعت از ایجاد مامنی برای یک گروه تروریستی در دراز مدت، از افزایش خطر ناشی از مداخله در کوتاه مدت، بیشتر است.

هیچ کس در فرانسه یا هر پایتخت دیگر یک کشور غربی نمی خواهد که بخش هایی از مالی به افغانستان سال های دهه ۱۹۹۰ تبدیل شده و نقشه عملیات جنایتکارانه بیشتری در این منطقه ریخته شود و این سئوال برای مردم پیش آید که چرا برای جلوگیری از این اتفاقات، از قبل تدابیری پیش بینی نشده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.