هیلاری کلینتون از عملکرد خود در واقعه بنغازی دفاع کرد

به روز شده:  00:25 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا از عملکرد خود در پی حمله سپتامبر گذشته به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی دفاع کرد.

خانم کلینتون روز چهارشنبه (۲۳ ژانویه - چهارم بهمن) چهار ماه پس از این حمله، در جلسات تحقیق و تفحص کمیته روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان شرکت کرد تا به پرسشهای نمایندگان کنگره در این رابطه پاسخ دهد.

در این جلسه یک سناتور جمهوری‌خواه دولت باراک اوباما را به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر انگیزه حمله کنندگان به سفارت آمریکا و انتشار اطلاعات نادرست در مورد دلیل عدم حفاظت کافی از ساختمان کنسولگری متهم کرد.

خانم کلینتون در پاسخ با عصبانیت این اتهامات را رد کرد و گفت: "چه فرقی می کند که این حمله در واکنش به اعتراض تظاهرات کنندگان به فیلم توهین آمیز (علیه پیامبر اسلام) اتفاق افتاده باشد یا تصمیم برنامه ریزی شده عده ای برای کشتن کارمند کنسولگری، مهم این است که ما تمهیداتی بیندیشیم که چنین وقایعی دیگر تکرار نشود."

او همزمان با پذیرفتن مسئولیت عدم هماهنگی در مدیریت این واقعه، تاکید کرد که شخصا از درخواست سفیر آمریکا در ماه های پیش از این حمله برای حضور نیروهای امنیتی بیشتر جهت حفاظت از ساختمان کنسولگری اطلاع نداشته است.

خانم کلینتون در دو جلسه تحقیق و تفحص در مجالس سنا و نمایندگان که در مجموع ۵ ساعت به طول انجامید، به سوالات متعدد نمایندگان پاسخ داد و در پاره ای از اوقات پاسخ های او با احساسات شخصی اش همراه شد. او در هنگام یادآوری زمانی که خبر کشته شدن سفیر آمریکا را به خانواده او اطلاع داده بود، چشمانش پر از اشک شد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا

جلسه تحقیق و تفحص درباره واقعه بنغازی ابتدا قرار بود روز دهم ژانویه برگزار شود اما به خاطر بستری شدن خانم کلینتون در بیمارستان به تاخیر افتاد

کشته شدن سفیر و سه کارمند دیگر کنسولگری آمریکا در یازدهمین سالگرد حمله ۱۱ سپتامبر، خیلی زود به یک بحران سیاسی برای دولت اوباما تبدیل شد.

جمهوری خواهان در روزهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری، کاخ سفید و وزیر خارجه را به کم کاری در حفاظت از کنسولگری آمریکا متهم کردند.

آنها همچنین دولت اوباما را به خاطر گفتگوی تلویزیونی سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل که در آن گفته بود حمله به سفارت آمریکا در دومین شهر بزرگ لیبی نتیجه تظاهرات خودجوش در اعتراض به انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام بوده است، شدیدا مورد انتقاد قرار دادند.

خانم رایس دو ماه بعد از این واقعه پذیرفت آن اطلاعات درست نبوده است ولی تلاش عمدی برای گمراه کردن افکار عمومی را تکذیب کرد.

خانم رایس یکی از کاندیداهای اصلی آقای اوباما برای جایگزینی خانم کلینتون در پست وزیر خارجه بود اما پس از انتقادات گسترده جمهوری خواهان از باراک اوباما درخواست کرد او را به عنوان وزیر خارجه معرفی نکند.

یک سناتور جمهوری خواه دیگر در این جلسه به خانم کلینتون گفت اگر او جای رئیس جمهوری بود، وزیر خارجه را به خاطر نخواندن پیام محرمانه سفیر کشته شده آمریکا در لیبی که خواستار تقویت نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنسولگری شده بود، از کار برکنار می کرد.

در پاسخ خانم کلینتون گفت سالانه بیش از یک میلیون پیام محرمانه از سفارت های آمریکا در سراسر جهان به وزارت خارجه می رسد و او فرصت نمی کند همه آنها را بخواند.

حضور خانم کلینتون در کنگره آمریکا برای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان و سناتور ها به خاطر بیماری او به تاخیر افتاده بود. او دو هفته دیگر از این سمت کناره گیری می کند.

آقای اوباما سناتور جان کری را برای پست وزیر خارجه در دور دوم ریاست جمهوری خود انتخاب کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.