سازمان ملل در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین تحقیق می‌کند

به روز شده:  16:21 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
هواپیماهای بدون سرنشین

گزارشگر سازمان ملل می‌گوید ۵۱ کشور از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند

سازمان ملل متحد در مورد مرگ غیرنظامیان در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا و اسرائیل در برخی مناطق از جمله پاکستان، افغانستان، سرزمین‌های فلسطینی، سومالی و یمن تحقیق می‌کند.

بن امرسون، وکیل بریتانیایی و گزارشگر ویژه سازمان ملل که رهبری این گروه تحقیق را به عهده دارد، گفته است که در مورد ۲۵ مورد حمله این هواپیماها از جمله حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در سال ۲۰۱۱ به پاکستان که طبق گزارش‌ها، نزدیک به ۴۰ نفر در نتیجه آن کشته شدند، تحقیق خواهد شد.

آقای امرسون گفت که طبق قوانین بشردوستانه، تحقیق در مورد کشتارهای فراقانونی، یک وظیفه به شمار می‌رود.

این وکیل بریتانیایی گفته است که آمریکا همکاری کامل با این گروه تحقیق را رد نکرده است.

نتایج تحقیقات این گروه قرار است مهر ماه سال آینده به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شود.

"حملات "پیاپی" این هواپیماها، یعنی زمانی که امدادرسانان حمله اول، قربانی حمله دوم می‌شوند، یک جنایت جنگی است"

بن امرسون

گزارشگر ویژه سازمان ملل به خبرنگاران گفته است که "رشد تصاعدی" فناوری هواپیماهای بدون سرنشین، نیازمند یک چارچوب حقوقی مناسب است.

او تاکید کرده که استفاده رو به افزایش از هواپیماهای بدون سرنشین، چالشی جدی برای حقوق بین‌الملل ایجاد کرده است و اگر این موضوع بدون نظارت باقی بماند، استفاده از این هواپیماها، افزایش خواهد یافت.

تحقیق سازمان ملل در مورد تلفات غیرنظامیان، هویت پیکارجویان هدف قرار گرفته، و همچنین مشروعیت این حملات در مناطقی خواهد بود که از دید سازمان ملل، درگیری و بحرانی وجود ندارد.

مدافعان این نوع حملات می‌گویند در این حملات، حداقل تلفات غیرنظامی وجود دارد، اما مخالفان می‌گویند حملات هواپیماهای بدون سرنشین به منزله کشتارهای خودسرانه است. آنها به آمارهایی اشاره می‌کنند که مطابق آنها، صدها نفر غیر نظامی تا کنون در چنین حملاتی جان خود را از دست داده‌اند.

طبق تحقیقی که توسط اداره روزنامه‌نگاری تحقیقی صورت گرفته، در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳، در پاکستان ۳۴۶۱ نفر کشته شدند که ۸۹۱ نفر آنها غیرنظامیان بودند و عمده این حملات در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفته است.

به نوشته روزنامه گاردین، آقای امرسون پیشتر گفته بود که در برخی مواقع حملات "پیاپی" این هواپیماها، یعنی زمانی که امدادرسانان حمله اول، قربانی حمله دوم می‌شوند، یک جنایت جنگی است.

آقای امرسون به خبرنگاران گفته است که ۵۱ کشور از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند و تحقیق او تنها در مورد آمریکا و اسرائیل نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.