محاکمه شاهزاده خانم بحرینی به اتهام شکنجه مخالفان حکومت

به روز شده:  12:39 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
نوره بنت ابراهیم

نوره بنت ابراهیم به شکنجه شاعر مخالف حکومت در زندان متهم است

یک شاهزاده خانم بحرینی به اتهام شکنجه مخالفان حکومت این کشور محاکمه می شود.

به گزارش منابع خبری بحرین، دادگاهی در منامه، پایتخت، رسیدگی به پرونده نوره بنت ابراهیم آل خلیفه، از اعضای خاندان سلطنتی این کشور را به اتهام دست داشتن در شکنجه بازداشت شدگان مخالف حکومت آغاز کرده است.

نوره آل خلیفه، بیست و نه ساله، که از افسران اداره مبارزه با مواد مخدر بحرین است، متهم شده که با همکاری یک مامور دیگر دولتی سه نفر را در یکی از بازداشتگاه ها شکنجه کرده است.

در جلسه دادگاه، خانم آل خلیفه اتهام شکنجه مخالفان را کاملا انکار کرد و آن را بی پایه و اساس دانست.

در پرونده اتهامی نوره آل خلیفه آمده است که در یک مورد او شخصا دو برادر به نام های فسان و بسام ضیف، از پزشکان مجتمع پزشکی سلمانیه را که در بازداشت بودند، کتک زده است.

در جریان اعتراضات ضد حکومتی بحرین که از ماه فوریه سال ٢٠١١ آغاز شد، صدها تن از معترضان از جمله شماری از پرسنل مراکز درمانی بازداشت شدند.

اتهام این گروه از بازداشتیان این بود که به منظور تخریب وجهه حکومت بحرین و تحریک مردم به شورش، به جعل و پخش اخبار و گزارش هایی در مورد شمار کشته شدگان و زخمی های تظاهرات اعتراضی مبادرت کرده اند.

برخی دیگر به مشارکت در تظاهرات اعتراضی و حمله به ماموران دولتی متهم شده بودند.

براساس پرونده اتهامی علیه خانم آل خلیفه، پس از آنکه ماموران پلیس برای پراکنده کردن گروهی از تظاهرکنندگان در میدان مروارید منامه به زور متوسل شدند و چند نفر را زخمی کردند، کارکنان مجتمع پزشکی سلمانیه برای کمک به زخمی ها به محل تظاهرات رفتند.

در جریان حمله به این محل، ماموران پلیس از باتوم، گاز اشک آور و گلوله های پرنده‌زنی علیه معترضان استفاده کردند که به کشته شدن دست کم دو نفر و زخمی شدن ده‌ها تن منجر شد و ده‌ها تن دیگر، از جمله برخی از پزشکان و پرستاران حاضر در محل بازداشت شدند.

بازداشت و شکنجه شاعر

آیت القرمزی

آیت القرمزی از شعرخوانی خود و شکایت علیه شاهزاده خانم بحرینی پشیمان نیست

در ماه های مارس و آوریل سال ٢٠١١، شماری از کارکنان مراکز درمانی بازداشت شدند و براساس محتویات پرونده، نوره آل خلیفه به شکنجه دو تن از این بازداشت شدگان متهم است.

دیگر اتهام نوره بنت ابراهیم، شکنجه زنی به نام آیت القرمزی، بیست و یک ساله است که پس از قرائت شعر خود در مذمت خاندان حکومتی، در مارس سال ٢٠١١ بازداشت و زندانی شد.

آیت القرمزی گفته است که در مدت ۹ روز بازداشت، ماموران به او چشم بند زدند و با استفاده از کابل برق، به کف پای او شلاق زدند و او را به تجاوز جنسی تهدید کردند.

این زن گفته است که نوره آل خلیفه یکی از شکنجه گران او بوده است.

ریم خلف، وکیل مدافع آیت القرمزی در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که در جریان شلاق زدن به موکل او، چشم بندش برای لحظه ای فرو افتاد و توانست صورت نوره آل خلیفه را ببیند.

خانم خلف به نقل از موکل خود گفته که "نوره بسیار خشمگین بود و آیت تا آن زمان، او را اینطور عصبانی ندیده بود."

آیت القرمزی هم در مصاحبه با بی بی سی گفت که از اینکه اشعارش را در ملاء عام خوانده و از نوره آل خلیفه به دادگاه شکایت کرده ابدا پشیمان نیست و در نظر دارد شکایت خود را پیگیری کند.

او افزوده است که زندانی شدن و طرح شکایت علیه این مامور دولتی بدون دردسر هم نبوده زیرا امکان ادامه تحصیل دانشگاهی را از دست داده و دریافت کننده ایمیل ها و اظهارنظرهای اهانت آمیز اینترنتی بوده است.

آیات القمرمزی در این مصاحبه گفت: "من کاری را کرده ام و چیزی را گفته ام که درد دل همه بحرینی هاست و علیه کشورم هم اقدامی نکرده ام که از آن پشیمان باشم."

قرار است جلسه بعدی دادگاه برای رسیدگی به این پرونده روز ٧ فوریه، حدود دو هفته دیگر برگزار شود.

مقامات دولتی بحرین از قبول درخواست بی بی سی برای مصاحبه در مورد پرونده اتهامی علیه نوره بنت ابراهیم آل خلیفه خودداری کرده اند.

چندی پیش، وبسایت مرکز بحرینی مدافع حقوق بشر، از نهادهای منتقد حکومت این کشور، در گزارشی شماری از اعضای خاندان سلطنتی را به دست داشتن در اقدامات علیه معترضان متهم کرده بود.

در این گزارش، نوره بنت ابراهیم آل خلیفه متهم شده بود که یک پزشک بازداشتی را کتک زده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.