راه تازه جان کری برای صلح در خاورمیانه

به روز شده:  00:46 گرينويچ - جمعه 25 ژانويه 2013 - 06 بهمن 1391

سناتور جان کری، نامزد باراک اوباما در حال گوش دادن به معرفی خود در جلسه کمیته روابط خارجی سنا

سناتور جان کری نامزد پیشنهادی باراک اوباما برای رهبری دیپلماسی آمریکا به دنبال احیاء گفتگوهای صلح خاورمیانه است.

آقای کری در جلسه تایید نامزدی خود در سنای آمریکا هشدار داد که شکست طرح صلح از طریق ایجاد دو کشور مستقل در خاورمیانه فاجعه بار خواهد بود.

با این همه آقای کری گفت برای انجام مذاکرات صلح بین اسراییلی ها و فلسطینینان راهی وجود دارد.

مذاکرات صلح به رهبری آمریکا در خاورمیانه سال ۲۰۱۰ شکست خورد.

سناتور کری که از سربازان کهنه کار جنگ ویتنام است از سال ۱۹۸۵ سناتور بوده و در سال ۲۰۰۴ در رقابت با جورج بوش در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورد.

از آنجا که سناتور کری خود دبیر کمیسیون روابط خارجی سنا و مسئول برگزاری این نشست بود، سناتور رابرت منندز هدایت جلسه را برعهده گرفت.

آقای کری گفت: "اگر در یا پنجره ای که با طرح تشکیل دو کشور مستقل باز شده بسته شود، که ممکن است، تمام طرف های درگیر با فاجعه روبرو خواهند شد.

سناتور کری با اشاره به اینکه معلوم نیست چگونه دولتی در پی انتخابات اسراییل روی کار بیاید گفت: "شاید این انتخابات زمانی را برای ما فراهم کند تا دو طرف را سر میز گفتگو بنشانیم و راه متفاوتی از دو سه سال گذشته پیش بگیریم.

سناتور ایالت ماساچوست جزییاتی از برنامه خود ارائه نکرد و گفت نمی خواهد هیچ تلاش تازه ای را در معرض پیش داوری قرار دهد.

بحران هسته ای ایران

آقای کری در این جلسه که پنج ساعت طول کشید گفت هرچه لازم است برای "جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای" انجام خواهد داد.

او گفت: "من اینجا تکرار می کنم؛ سیاست ما مهار ایران هسته ای نیست. سیاست ما جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ایست".

نامزد باراک اوباما برای وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد که آمریکا و متحدانش بتوانند به فشار دیپلماتیک بر ایران ادامه بدهند و گفت ایران باید ثابت کند که برنامه هسته ایش صرف اهداف صلح آمیز دارد.

آقای کری در عین حال از تلاش های آمریکا برای تقویت رابطه با چین صحبت کرد و گفت این ماموریت دشواریست.

او خود را یک فعال تمام عیار برای مبارزه با گرمایش زمین خواند.

گزینه درست

سناتور جان مک کین از جمهوری خواهان، هیلاری کلینتون وزیر خارجه فعلی و سناتور الیزابت وارن معرفی آقای کری را عهده دار بودند.

خانم کلینتون درباره انتخاب جانشین خود گفت: "جان گزینه درستی است و تجربه رهبری و خدمت مثال زدنی را با خود به وزارت خارجه خواهد آورد."

حرف های خانم کلینتون مورد تایید جان مک کین سناتور جمهوری خواه نیز بود و گفت افتخار این را داشته که هر روز شاهد مهارت آقای کری در سیاست ورزی باشد.

تایید آقای کری به عنوان وزیر خارجه منجر به خالی شدن کرسی او در سنا می شود.

این کرسی موقتا توسط دوال پاتریک فرماندار ماساچوست پر می شود و ظرف یک ماه انتخاباتی ویژه برای تعیین سناتور بعدی برگزار می گردد.

سناتور کری انتخاب دوم آقای اوباما برای وزارت خارجه بود. انتخاب اول او سوزان رایس بود که با انتقاد تند جمهوری خواهان بر سر حمله به کنسولگری کشور در لیبی به مرحله تایید نرسید.

سناتورهای جمهوری خواه سوزان رایس را که فرستاده فعلی آمریکا در سازمان ملل متحد است متهم کردند که عامدانه آمریکایی ها را درباره ماهیت حمله به این کنسولگری گمراه کرده است.

دولت اوباما با عصبانیت این اتهامات را رد کرد اما نهایتا خانم رایس از نامزدی برای پست وزارت خارجه انصراف داد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.