نامه زندانی ایرانی در تاجیکستان به رهبر ایران

به روز شده:  09:49 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391
زندان

زندانی ایرانی در تاجیکستان تقاضا دارد افرادی که در "پرونده سازی" علیه او دست داشتند، مجازات شوند

اکبر اصغرزاده، محبوسی ایرانی که در زندانی در تاجیکستان به سر می‌برد، برای رهایی خود از زندان از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، درخواست کمک کرده است.

آقای اصغرزاده که اخیرا در داخل زندان دست به اعتصاب عذا زده بود، همچنین در نامه ای به رئیس اداره امور زندانهای تاجیکستان از او خواسته است که از انتقال او به بیارستان توسط ماموران زندان مانع شود.

در نامه سرگشاده او به آقای خامنه‌ای که یک نسخه‌اش به دست بی بی سی رسید، از مسئولان سفارت ایران در تاجیکستان برای دفاع نکردن از حقوقش بشدت انتقاد شده است.

این نامه روز 13 ژانویه نوشته شده و معلوم نیست که آن به دست رهبر ایران رسیده یا خیر. اما آقای اصغرزاده در آن تأکید می‌کند که به اعتصاب غذای خود در زندان ادامه‌ خواهد داد.

وی همچنین در نامه‌ای جداگانه خواستار تجدید محاکمه دادگاهی‌اش و مجازات عاملان بازداشت و محکومیت خود شده و از مردم و رئیس جمهوری تاجیکستان خواسته است که عدالت را برقرار کنند و "به روی حقیقت پا نگذارند."

غیر از این نامه‌ها، آقای اصغرزاده بیانیه ای انشا کرده است که در آن از سازمانهای مدافع حقوق بشر برای رسیدگی نکردن به درخواستهای قبلی او و اعتصاب غذایی که انجام می‌دهد، گله‌مند است.

اکبر اصغرزاده تابستان سال گذشته به اتهام "کلاه برداری" در دوشنبه بازداشت و در پایان سال 2012 توسط دادگاه شهر دوشنبه محاکمه و برای هشت سال روانه زندان شد. او حالا در زندان شماره 4، واقع در منطقه "سوتسکی" در جنوب شهر دوشنبه است.

او در نامه های خود به آیت‌الله علی خامینه‌ای، رهبر ایران، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، سازمانهای مدافع حقوق بشر و مردم تاجیکستان و ایران در باره بی عدالتی قضایی در دوشنبه و فساد در این کشور شکایت کرده است.

آقای اصغرزاده خطاب به سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، بویژه کمیسریای حقوق تاجیکستان بشر، می‌نویسد که چرا از زمانی که درخواست دیدار و گفتگو با آنها را کرده، این کار انجام نگرفته و "چرا این سازمان حق ملاقات را سلب کرده و اگر چنین نیست، پس چه کسی مانع می‌شود و پشت این قضیه و ماجرا چیست؟"

او با شکوه‌ از شرایط زندان به سازمانهای مدافع حقوق بشر چنین سؤال را مطرح می‌کند: "حق تغذیه، درمان و پوشاک و حقوق مدنی هر انسان که سرلوحه شعار شماست، فقط منحصر به کشورهای سُفارشی است، یا این قانون در باره همه کشورها صدق می‌کند؟"

در ادامه‌ آقای اصغرزاده به نمایندگان سازمانهای مدافع حقوق انسان پیشنهاد می‌کند که "اگر مریض شدید، برای مداوا حتماً سری به کلینیک زندان ما بزنید... و اگر گشنه شدید، دعوت می‌کنم به رستوران ما هم سری بزنید."

اما نمایندگان کمیسریای حقوق بشر تاجیکستان به بی بی سی گفتند که هیچ نامه‌ای به این نهاد از نام اکبر اصغرزاده نرسیده است.

زندان

آقای اصغرزاده از شرایط زندان شکایت و نمایندگان حقوق بشر را به "رستوران زندان" دعوت کرده است

رجبماه بدرالدینوا، معاون آمبودسمن یا کمیسر حقوق بشر تاجیکستان، گفت که با این وجود او تصمیم گرفته است که بزودی کارمندانش را برای ملاقات با این زندانی ایرانی در محبس شماره 4 شهر دوشنبه اعزام کند.

اصل مطلب نامه‌های سرگشاده این شهروند ایرانی-"تجدید و بازرسی دوباره پرونده او، محاکمه قاضی دادگاه، دادستان، بازرس و همه کسانی که به نحوی در این پرونده دخیلند و بی عدالتی کرده‌اند" و "عذرخواهی این اشخاص" است.

آقای اصغرزاده از سفارت ایران در دوشنبه بشدت انتقاد کرده و می‌گوید که مسئولان آن یکی از وظیفه‌های اصلی خود را که "دفاع از حقوق شهروندان کشورشان است"، انجام نمی‌دهند.

وی در نامه خود عنوانی رهبر ایران نوشته است که پرونده او "فرمایشی" بوده و محاکمه دادگاهش "بدون هیچ عدل، مدرک و شواهد" برگزار شد و "نمایندگان دولتی ایران علی‌ اصغر شعردوست و محسن طاهری در هیچ یک از جلسات دادگاه شرکت نکردند."

اما مسئولان سفارت ایران در دوشنبه می‌گویند که مقامات ذیدخل تاجیکستان تا حال به درخواست این سفارت برای ملاقات با اکبر اصغرزاده پاسخی نداده‌اند.

سفارت ایران روز 10 ژانویه از وزارت عدلیه تاجیکستان در باره اکبر اصغرزاده که در زندان اعتصاب غذا کرده است، اطلاع گرفته و درخواست دیدار با این شهروند ایرانی را ارسال کرده بود.

قبلاً گزارش شده بود که اکبر اصغرزاده که خود را مأمور یکی از نهادهای دولتی ایران معرفی کرده است، به عنوان اعتراض علیه "محاکمه بدون عدل و مغرضانه" اعتصاب غذا اعلام کرده است.

در نامه اخیر او که در تاریخ 16 ژانویه مکتوب شده است، آقای اصغرزاده اطلاع داده است که به اعتصاب خود ادامه‌ می‌دهد. این شهروند زندانی ایران در نامه‌های قبلی خود از زندان اطلاع داده بود که از بیماری سرطان خون رنج می‌برد و دسترسی به دارو ندارد.

روز جمعه 25 ژانویه بی بی سی نامه دیگری از آقای اصغرزاده دریافت کرد که عنوانی عزت الله شریفف، رئیس اداره امور زندانهای تاجیکستان نوشته شده است.

در این نامه آمده است: "به دلیل تاخیر در رسیدگی به شکایات من از سوی دادگاه و مقامات تاجیکستان من بر اساس ماده 10 پیمان بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، تا زمان تامین شدن خقوق قانونی خود اعتصاب غذای سیاسی اعلام کردم. اما به سببهای برای من نامعلوم مرا می خواهند به بیمارستان مرکزی انتقال بدهند که من با این تصمیم مخالفم. "

بی بی سی به طور مستقل امکان تأیید یا تکذیب این اطلاع را ندارد. تنها اطلاعی که به دست ما از جانب مقامات دولتی در رابطه با قضیه آقای اصغرزاده رسید، این است که او واقعا در یکی از زندانها به سر می‌برد.

چندی پیش طالبجان عظیم اف، دادستان شهر دوشنبه در امور نظارت بر زندانها، در صحبتی تلفنی با بی بی سی تایید کرده بود که "واقعا چنین یک شهروند ایران در یکی از زندانهای تاجیکستان طول یک ماه است که ادای جزا می‌کند."

وی افزود که "این شهروند ایران برای قلابی (کلاهبرداری) در دادگاه محاکمه و روانه زندان شده‌است"، اما از شرح جزئیات این پرونده خودداری کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.