مامور سیا به اتهام درز اطلاعات زندانی می‌شود

به روز شده:  22:37 گرينويچ - جمعه 25 ژانويه 2013 - 06 بهمن 1391
جان کیریاکو، مامور سابق سیا

هواداران و حامیان آقای کیریاکو می گویند کاری که او کرده در حقیقت کمک به کارزار مبارزه با شکنجه است

جان کیریاکو، مامور سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سی.آی.اِی) به جرم فاش کردن نام یکی از همکارانش به تحمل دو سال و نیم زندان محکوم شده است.

صدور چنین حکمی برای اتهامات مشابه در ۲۷ سال گذشته بی سابقه بوده است.

دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای کیریاکو، روز جمعه ۲۵ ژانویه (ششم بهمن) اعلام کرد که متهم به خاطر تخطی از حفظ اسرار محرمانه و فاش کردن نام یکی از ماموران سی.آی .اِی مجرم شناخته می شود.

این در حالی است که آقای کیریاکو، ۴۸ ساله، و هوادارنش معتقدند که عمل او فاش سازی اطلاعاتی بوده که در نهایت از "اعمال شکنجه" توسط نظامیان و ماموران اطلاعاتی آمریکا پرده برداشته است.

با این حال، آقای کیریاکو، پذیرفته است درز نام یکی از ماموران سیا به یک روزنامه نگار، عملی خلاف قانون و مقرراتی بوده که او در هنگام استخدام خود را موظف به رعایت آنها دانسته بود.

ماجرای رسیدگی به این پرونده از آنجا آغاز شد که در سال ۲۰۰۸، بازرسان متوجه شدند که در پرونده های حقوقی نام یکی از افسران سیا توسط وکلای زندانیان بازداشتگاه گوآنتانامو ذکر شده و در ارتباط با ادعای به کارگیری شکنجه علیه این زندانیان از این مامور اطلاعاتی نام برده شده است.

پس از پیشرفت تحقیقات، جان کیریاکو، به عنوان کسی که نام این مامور را در اختیار یک روزنامه نگار گذاشته بود مطرح شد.

اگر چه نام فاش شده توسط آقای کیرایاکو هیچگاه در رسانه ها منتشر نشد، اما مشاهده نام این مامور در پرونده های زندان گوآنتانامو گواهی کافی برای رسیدگی به این پرونده نظامی - اطلاعاتی بود.

همزمان هواداران و حامیان آقای کیریاکو می گویند کاری که او کرده در حقیقت کمک به کارزار مبارزه با شکنجه است و از وی به عنوان یک قهرمان یاد می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.