پلیس، دهها نفر از مخالفان را در باکو بازداشت کرد

به روز شده:  19:32 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391
خدیجه اسماعیلووا، روزنامه نگار سرشناس جمهوری  آذربایجان که در باکو بازداشت شده

پلیس در باکو مانع از تظاهرات فعالان شد و گروهی از آنها را بازداشت کرد

پلیس در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، نزدیک به ۴۰ نفر را به دلیل شرکت در تظاهرات ضد دولتی بازداشت کرده است.

فعالان سیاسی و حقوق بشر در این کشور، امروز، شنبه ۲۶ ژانویه، در باکو علیه دولت الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و در حمایت از تظاهرات چند روز پیش مردم شهر اسماعیلی که توسط پلیس سرکوب شد، تظاهرات کردند.

طبق گزارش‌ها، بیش از یکصد نفر در این تظاهرات در مرکز باکو شرکت داشتند و برخی از آنها شعار آزادی سر داده و خواهان استعفای الهام علی‌اف شدند.

پلیس امروز مانع از تجمع مخالفان شد و با هدایت آنها به سوی یک پارک، دست به بازداشت گروهی از آنها زد.

الهام علی‌اف در اوت ۲۰۰۳ و دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری توسط حیدر علی‌اف، پدرش به سمت نخست وزیری این کشور منصوب شد. در اکتبر همان سال حیدر علی‌اف به دلیل بیماری از سمت خود کناره‌گیری کرد و الهام علی‌اف در انتخابات توانست با بیش از هفتاد درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری جدید انتخاب شود.

تظاهرات در اسماعیلی

چند روز پیش، صدها نفر از مردم شهر اسماعیلی، در شمال غربی جمهوری آذربایجان، در تظاهرات خود خواهان کناره‌گیری فرماندار این شهر شدند. در جریان ناآرامی‌های این شهر، چندین دستگاه خودرو به آتش کشیده شد.

در نهایت پلیس، با استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش، این تظاهرات را سرکوب کرده و دست به بازداشت معترضان زد.

قرار است اکتبر سال جاری، انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نفتخیز برگزار شود و مقام‌های جمهوری آذربایجان نگران شکل‌گیری جریان اعتراضی در کشور هستند و درصدد آن هستند تا مانع از بروز ناآرامی‌ها شوند.

انتظار می‌رود آقای علی‌اف برای یک دوره دیگر، در مقام خود باقی بماند.

مخالفان، آقای علی‌اف و دولت او را به فساد و سرکوب متهم می‌کنند.

فعالیت‌های سیاسی در جمهوی آذربایجان به دقت از سوی سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی زیر نظر گرفته می‌شوند و رسانه‌ها نیز تحت کنترل هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.